Boşanmalarda temel neden: İletişimsizlik
Ertan ACAR 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “2014 yılı Evlenme ve Boşanma İstatistikleri”ne göre; evlenen çiftlerin sayısı 2013’e göre 2014’te yüzde 0,1 azalarak 599 bin 704 olarak gerçekleşmiş. Evlenme hızı da binde 7,8. Boşanan çiftlerin sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 4,5 artarak 130 bin 913’e yükselmiş. Boşanma hızı da binde 1,7.

TÜİK’e göre; evlenme hızının en yüksek olduğu il; binde 10,78 ile Kilis. Kilis’i binde 9,97 ile Adıyaman ve binde 9,65 ile Van izliyor. Evlenme hızının en düşük olduğu il ise binde 5,93 ile Çanakkale. Çanakkale’yi de binde 6,10 ile Gümüşhane ve binde 6,14 ile Kastamonu izliyor.

Ortalama ilk evlenme yaşının erkeklerde ortalama 26,9, kadınlarda 23,7 olduğunu görüyoruz. Ortalama ilk evlenme yaş farkının en yüksek olduğu il; 5 yaş ile Kars. Kars’ı 4,7 yaş ile Ardahan, 4,2 yaş ile Bitlis ve Iğdır izliyor. Ortalama ilk evlenme yaş farkının en düşük olduğu il ise 2,4 yaş ile Kastamonu. Kastamonu’yu 2,6 yaş ile Ankara ve Karabük takip ediyor.

Yine TÜİK verilerine göre; kaba boşanma hızının 2014 yılında en yüksek olduğu il, binde 2,87 ile Antalya. Antalya’yı binde 2,72 ile İzmir, binde 2,53 ile Muğla izliyor. Kaba boşanma hızının en düşük olduğu il ise binde 0,11 ile Hakkari. Hakkari’yi binde 0,21 ile Şırnak, binde 0,22 ile izleyen Bitlis. Veriler boşanmaların yüzde 39,6’sının evliliğin ilk beş yılı içinde gerçekleştiğini gösteriyor.

Rakamlar böyle kötümser olunca TBMM’nin ardından hükümet de evliliği teşvik etmek için bazı tedbirleri hayata geçirmeye başladı. Bunlardan ilki 27 yaşına kadar evlenmek isteyenlere verilecek olan çeyiz yardımı düzenlemesi.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren uygulamaya göre, en fazla 24 yaşında henüz evlenmemiş gençlerle, 18 yaş altında çocuğu olan aileler çeyiz hesabı açtırmak için bankalara başvurabilecek. Çeyiz hesabında aylık ya da 3 aylık periyodlarla en az 3 yıl düzenli ödeme yapan hesap sahiplerine devlet, sözleşmede yer alan sürenin sonunda en fazla 5 bin TL’lik katkıda bulunacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 2013 yılında gerçekleştirdiği “Türkiye'de Aile Yapısı Araştırması” çarpıcı sonuçlar ortaya koymuştu. Türkiye genelinde 18 yaş üstü 10 bin 362 erkek, 13 bin 17 kadın olmak üzere toplam 23 bin 379 kişi ile görüşülerek yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; genel kanının aksine ülkemizde gerçekleşen boşanmaların ana gerekçesini dayak, aldatma ya da ekonomik yokluk yer almıyor. Yüzde 27,3'lük oranla "eşlerin birbirine ilgisizliği ve iletişimsizlik" boşanma nedenleri içinde açık ara birinci sırada.

Teknolojinin hayatımızda iyice yer etmesi aslında bu iletişimsizliği doğuruyor. Yapılan tüm araştırmalar, özellikle mobil cihaz kullanıcılarının her geçen gün biraz daha sosyal medya bağımlısı olduğunu gösteriyor.

Facebook, Twitter, Instagram, Google Plus derken, her geçen gün daha çok internet bağlantılı bilgisayar, tablet veya telefonların, sosyal paylaşım ve sosyalleşme sitelerinin bağımlısı oluyoruz.

Aslında varmış gibi görünen ama gerçekte hiç olmayan dostlukların sözde paylaşım noktaları olan bu sözde paylaşım siteleri aslında neye yarıyor?

Sadece ve sadece primitif düzeyde yaptığınız mouse ya da parmak hareketleriyle beyninizi uyarmaya yani aslında sadece boyalı imge ve imajlarla sanal tatminler yapmaya.

Bizi tatmin eden ve o sırada anlamlı olduğunu düşündüğünüz, aslında o an mantıklı düşünebilseniz sizin de anlamsız olduğunu kavrayabileceğiniz bir davranış repertuarı geliştiriyoruz hepimiz.

Ama bu davranışlara kendimizi o kadar kaptırıyoruz ki, söz konusu internet sitesinde vakit geçirmek hayatımızın en anlamlı ve önemli parçasıymış gibi geliyor.

Böyle olunca da aile fertleri birbirinden hem ruhen hem de bedenen kopuyor. İşte bu yüzden günümüzdeki boşanmaların en temel nedeni; iletişimsizlik ve faalleri de belli: Elinizdeki telefon ya da tabletiniz ile onlar üzerinden temas sağladığınız Facebook, Instagram, Twitter ve Google Plus gibi sosyal paylaşım siteleri…

Haydi! Bırakın elinizdeki telefon veya tableti ve sarılın eşinize, çocuğunuza ya da bir başka aile ferdine…

Sohbet etmeyi deneyin. Merak etmeyin, en son sohbet ettiğinizden beri ne kadar çok konu birikmiş göreceksiniz…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.