Bozdağ, çok tartışılan Adli Yargı sınavları için konuştu; Rakamları açıkladı...
Yazı İşleri Müdürlüğü sınavının Adalet Bakanlığı tarafından değil, Ankara Batı Adliyesi Adalet Komisyonu'nun yaptığını belirten Bozdağ, "Bizim sınava herhangi bir müdahalemiz söz konusu değil. Tamamen kendi şartları içinde yapıldı." dedi.

83 yedek başarılı

Adli Yargı Yazı İşleri ve İdari İşler Müdürlüğü ünvanında toplam 7 bin 741 adayın sınava girdiğini anlatan Bozdağ, "7 bin 355 kişi yazılı sınavda 60 ve üzeri puan alarak sınavda başarılı oldu. Açılan kadronun 5 katına kadar aday sözlü sınava alındığından, 6 bin 108 aday sözlü sınava girmeye hak kazandı. Ankara Batı Adliyesi'nde sözlü sınav yapıldı. Sonuç itibariyle adaylardan 305'i asil 83'ü yedek olarak başarılı oldu. Yazılı sınavda 90-100 arasında puan alan adaylardan 305'i asil, 83'ü yedek olarak başarılı olmuştur." diye konuştu.

4 yıldır sınavın yapılmaması bekelentileri yükseltti

Sınava çok sayıda insanın girdiğini, 4 yıldır sınavın yapılmamasının da beklentileri yükselttiğini ifade eden Bozdağ, "Eleştiriler yapılmıştır. İşin doğrusu tamamen tarafsız ve bağımsız bir komisyon sınav yapmıştır. Bizim sınava müdahalemiz söz konusu değildi. Bizim etkimizin olmadığı bir komisyondan dolayı sorumlu tutulmamız doğru değil. Eleştiriler geldikten sonra bakanlık olarak sınav yapılma usulüne ilişkin yönetmeliğin incelenmesini ve bu konuda bir değişiklik yapılması talimatı verdim. Arkadaşlarımız çalışıyor. Bu yönetmeliği değiştirerek daha uygun, bu eleştirilerin olmadığı bir yapıya nasıl kavuşturabiliriz onun çalışmasını yapıyoruz." şeklinde konuştu.

90 puan alan bölgesinden birinci

Bunun üzerine MHP Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, "Sayın bakan, 90 puan alan bölgesinden birinci. Bunların nasıl olduğunu çok iyi biliyoruz. Bunlar siyasi. Adaletsizliği sağlayan sizin uygulamalarınızdır. Sorumluluktan kurtulamazsınız. Vicdanınız rahat mı?" sorusuna Bozdağ, "Sorumluluktan kurtulmak niyetinde değiliz. Sınavı kazanamayan herkes bizi suçluyor. Mülakatlar bugüne kadar yapılıyor, niye gündeme gelmiyor? Bizden önce de var. Deliliniz varsa idare mahkemesi orada, cumhuriyet savcılıkları orada. Bakanlık olarak bize müracaat edin, kimin ihmal ve kusuru varsa ben gereğini yaptırırım. Ama herkes konuşuyor. Yandaş falan yok. Size göre öyle. Bu bir komisyon tarafından yapılıyor. Bu sınava müdahalemiz söz onsu değil." cevabını verdi.

2015 yılında 2 bin 400 Suriyelinin tutuklu veya hüküm girmek suretiyle cezaevine girdiğini kaydeden Bozdağ, "Bugün itibariyle cezaevlerinde bin 300 Suriyeli bulunmakta." bilgisini verdi. Suriyelilerle ilgili kayıtların sınırlarda giriş esnasında orada bulunan ekiplerce tutulduğunu anlatan Bozdağ, "Ama kayıt dışı olan Suriyeliler olduğu biliniyor. Bunlarla ilgili valilikler ilgili emniyet birimi gerekli kaydı yapıyor. Buralarla ilgili sorumların çözümü için ilgili bakan arkadaşlarımız çalışıyor." şeklinde konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hafiya Dede 1 yıl önce

Sayın Bakanım o halde yapılan haksızlığa ve adaletsizliğe dur deyin.Biz mülakat mağdurları sesimizi duyurmak için günlerdir çaba sarfediyotuz ama kimsenin bizi duyduğu yok.Duyan olsa bile yapılan bir icraat yok.çalışmakta olduğum komisyonda alınacak 48 aday arasına girdim fakat başarılı sayılanlar listesine baktığımda 48 aday arasında 30 kişinin benden daha düşük puan aldığı ve atanmaya hak kazandırıldığı ortaya çıkıyor.Peki nerde adalet ve hakka hukuka saygı.Birileri sınava dahi çalışmadan,mülakatta sorulan soruya cevap veremeden müdür oluyor.Liyakat bu mu? Biz yargı çalışanları böyle bir haksızlık ve adaletsizliğe maruz kalıyorsak,vatandaş Adaleti nerde bulacak?