BOZDAĞ'DAN TERÖRE SERT TEPKİ
Bozdağ, Türkiye Büyük Millet Meclis Genel Kurulu'nda  Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerinde, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatları'nda meydana gelen terör saldırısı ile ilgili milletvekillerinin sorularını cevaplandırdı.

Açıklamalarında menfur terör saldırısını şiddetle lanetlediklerini ve kınadıklarını belirterek Bakan Bozdağ, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Bakan Bozdağ, TBMM Genel Kurulu’nda şunları söyledi:

TERÖR SALDIRILARI

"Öncelikle bu menfur terör saldırısını gerçekleştirenleri, gerçekleştirme talimatı verenleri, hepiniz gibi, nefretle lanetlediğimi bir kez daha ifade etmek isterim.

Bu terör saldırılarında şahadet mertebesine eren şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Türkiye terörle uzun bir zamandır mücadele etmektedir, bu mücadele bu  terör saldırılarıyla sonlandırılabilecek bir mücadele değildir. Bu saldırılar sona erene kadar, terör bitene kadar kararlı ve etkili bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti devletinin terörle mücadelesi devam edecektir. Ülkemizde bugüne kadar hiçbir terör örgütü terör eylemleriyle bir netice elde edememiştir, bundan sonra da herhangi bir netice elde edemeyecektir.

Türkiye bir yandan terörle mücadelesini yaparken öte yandan da devletin hizmetlerini sürdürmesi için de üzerine düşenleri yapacak, yasama organı çalışacak, terör, devleti ve devletin işleyişini durduramayacaktır. Onlarla mücadele yapanlar mücadelesini yapacak, milletimize ve devletimize başka alanlarda hizmetini edenler de o vazifelerini devam ettirecektir, tıpkı bugün Genel Kurulumuzun çalıştığı ve milletimize hizmet ettiği gibi.

Bu saldırı, milletimizin birliğine, kardeşliğine, barışına, dirliğine, esenliğine yönelik, ülkemizin huzur ve güvenliğine yönelik bir terör saldırısıdır. Buna karşı herkesin aynı duyarlılıkla tavır koyması milletimiz, ülkemiz, parlamentomuz adına da memnuniyet verici.

İnşallah bundan sonraki süreçte böyle hadiselerin olmaması için devletimizin bütün güvenlik birimlerinin, istihbarat birimlerinin üzerine düşen vazifeleri büyük bir titizlikle yerine getireceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Türkiye, terörle etkin ve kararlı bir biçimde mücadele ederken, tabii terör örgütleri, teröristler, onları kullananlar da eylemler yapmak için arayış içerisinde. Ama bugüne kadar terör örgütlerine büyük darbeler vurulmuştur. Buna rağmen terör eylemleri olabilmektedir. Bu eylemlerin tamamını sona erdirene kadar, terör bitene kadar ülkemizin ve insanımızın huzur ve güvenliği tesis edilene kadar bu mücadele kararlı bir şekilde devam edecektir.

Ben tekrar şehitlerimize Allah’tan rahmet, ölenlerin yakınlarına ve aziz milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Rabbim bir daha böylesi acıları milletimize yaşatmasın temennisinde bulunuyorum.

DAEŞ İLE EN ETKİLİ MÜCADELE EDEN ÜLKE TÜRKİYE

"DEAŞ bir terör örgütüdür." diyen Bozdağ,  Türkiye Cumhuriyeti devletinin,  daha Türkiye'de çok az kişinin ismini duyduğu dönemde dünyada ilk defa DAEŞ'i terör örgütü ilan eden ülkeler arasında yer aldığını, o günden beri de DAEŞ terör örgütüyle etkili ve kararlı bir biçimde mücadele yürütüldüğünü anlattı.

Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

Şu ana kadar DEAŞ terör örgütüne mensup olduğu ve eylem yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan 2 bin 617 kişi olmuştur. Tutuklama kararı verilen bin 117 kişi olmuştur. Hakkında adli kontrol kararı verilen de 557 kişidir. tutuklama yerine adli kontrol kararı verilen de 557 kişidir ve mahkum olmuş da 500 civarında yaklaşık DEAŞ terör örgütünden terörist vardır.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin DAEŞ terör örgütüyle sadece soruşturma, kovuşturma, adli yönden değil güvenlik boyutuyla da mücadele sürüyor. Çok yakın zamanda hem Genelkurmay Başkanı hem de İçişleri Bakanlığının konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Bugüne kadar etkisiz hale getirilen DEAŞ mensuplarına ilişkin rakamlar verdikler. 1300 civarında DAEŞ'li teröristin etkisiz hale getirildi.

DAEŞ terör örgütüne karşı Suriye'nin içine doğru da fırtına obüsleri niteliğinde atışlar yapıldı. Orada da pek çok terör örgütü etkisiz hale getirildi. Irak'ta da aynı şekilde yapıldı.

Bugün terör örgütü DEAŞ ile en etkili mücadele eden ülke hangisidir derseniz, çok tereddütsüz söylüyorum, Türkiye Cumhuriyeti devletidir. DEAŞ terör örgütü, uluslararası proje bir terör örgütüdür.  2013'e gelinceye kadar böyle bir örgütün ismi Türkiye'de, dünyada da kimse duymadı. Ama bir baktınız, birden bire yerden fırlar gibi bir örgüt çıktı ortaya. Terör örgütü şu anda 145 ayrı ülkesinden dili, kültürü, eğitimi, rengi farklı bu kadar insan ölmeye ve öldürülmeye ikna edilerek Suriye veya Irak'a gönderilmeye çalışılıyor. 2-3 yıllık mazisi olan terör örgütü, dünyanın 145 ülkesinin dilini bilen, oralardaki insanları bulan, ikna eden, ölmeye, öldürmeye getiren bir organizasyonu Allah için yapabilir mi? Bunu yapabilme kabiliyeti var mı? Çok net, bu bir proje, uluslararası proje.

İki temel hedefi var; Biri İslamofobiyanın çoğalmasını sağlamak, insanların İslam ve Müslümanlardan nefret etmesini, hatta Müslümanların da soğumasını sağlayıp uzaklaştırmak. Bir diğeri de bölgede siyasal bir takım projeleri hayata geçirmek için organize edilmiş bir yapı. Bu hedefleri gerçekleştiği zaman IŞİD, DEAŞ denilen terör örgütü kaybolup gidecektir. Çünkü birileri tarafından kurulduğu çok açıktır. Türkiye'ye karşı da bu örgüt üzerinden büyük iftiralar yapılıyor. Bir yandan paralel devlet yapılanması, Suriye'deki Türkmenlere meşru manada yapılan ve uluslararası toplumun da kabul ettiği destekleri DEAŞ'a yapılıyormuş gibi gösterme gayretleri, öte yandan PKK terör örgütü ve ona müdahil çevrelerin uluslararası bütün planlarda, örgütlerde ve yerlerde 'Türkiye, DEAŞ terör örgütüne yardım yapıyor' haberleri, açıklamaları, izahları....Öte yandan da başka başka çevrede Türkiye DEAŞ  terör örgütüyle bu kadar mücadele ederken böylesi bir kampanya da yürütülüyor. DEAŞ terör örgütü Türkiye'nin dört bir yanında ülkenin içinde eylem yaparken, bu ülkenin Hükümeti DEAŞ terör örgütüne destek verebilir mi Allah aşkına? Bunu birisinin düşünebilmesi...Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti,  bugün AK Parti, yarın başkası olabilir. Herhangi bir cumhuriyet hükümetini itham etmesi kabul edilebilir bir şey değil.

İSİMLER VERİLDİ, GEREKLERİ YAPILDI

Biz uluslararası topluma hep şunu söyledik; 'Türkiye üzerinden DEAŞ terör örgütüne katılmak üzere gelenler varsa, bize isimleri verin gereğini yapalım.' İsimler verildi,  gerekleri yapıldı. Türkiye'nin içerisine girmeleri engellendi. Türkiye'nin içerisine herhangi bir şekilde, meşru yollarla, çünkü vize alıyor veya vize serbestisi var, seyahat hürriyeti kapsamında geliyor, bunlarla ilgili sizin elinizde herhangi bir istihbarat, veri yok.  Veri elimizde olduğu zaman Türkiye'de yakaladıklarımızın hepsini ilgili ülkelere gönderdik. Türkiye üzerinden, Türkiye Cumhuriyeti devleti onayıyla herhangi bir şekilde DEAŞ terör örgütüne terörist aktarımı yapılmamıştır. Bunu iddia edenler Türkiye'den, Türkiye Hükümetine, AK Parti'ye büyük iftira etmektedir.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.