Bozdağ: Darbe davaları etkilenmeyecek
Yeni düzenlemede darbe suçlarının unsurlarının düşürülmediğini ve cezaların değiştirilmediğini belirten Bozdağ, "Bugün Türkiye'de darbelere, muhtıralara yargı yoluyla bir hesap soruluyorsa bu hesabı soran iklimin yollarını açan AK Parti'dir. Bu sadece özel yetkili mahkemeler sayesinde değil, bir iklim sayesindedir." dedi. Bozdağ, özel yetkili mahkemelerin de kendilerine çizilen sınır içerisinde görev yapması gerektiğini söyledi. Kanal 7'de Başkent Kulisi programında gündemdeki soruları cevaplayan Bekir Bozdağ, Türkiye'nin geçmişe kıyasla çok değiştiğini ifade ederek "Darbecilerin lehine nefes almayız." ifadesini kullandı. 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kanal 7'de Başkent Kulisi programında gündemdeki soruları cevapladı. Yapılması planlanan değişiklikte TCK'daki darbe suçları diye bilinen suçların unsurlarının düşürülmediğini, cezaların değiştirilmediğini anlattı. Bozdağ'ın açıklamalarından satır başları şöyle: "Bugün Türkiye darbelerle, muhtıralarla yargı yoluyla bir hesap soruyorsa bu hesabı soran ortamı, iklimi yaratan ve bu yolları açan güç siyasî iktidardır ve AK Parti'dir. Bu sadece özel yetkili mahkemeler sayesinde değil, bir iklim sayesindedir. Mahkemeler, savcılar dün de vardı. Ceza usul kanunumuz dün de vardı. Eğer AK Parti iktidarı olmasaydı, DGM'ler veya özel yetkili mahkemeler devam ederdi; ama hiçbir cumhuriyet savcısı kalkıp da Ergenekon'dur, Balyoz'dur, 28 Şubat'tır vesaire, bunlara karşı soruşturma başlatmayı aklından dahi geçiremezdi. Bu cesareti AK Parti iktidarının attığı adımlar, yaptığı hizmetlerin doğurduğu iklim yaratmıştır ve öyle devam ediyor.'' 

"Bir defa darbe teşebbüsü, demokrasiye, milli iradeye karşı iddia edilen suçlara ilişkin yargılamalar yapılan düzenlemelerden kesinlikle halel görmeyecektir. Bizim yapmak istediğimiz şey suçların unsurlarını ve cezalarını değiştirmek değil. Yapılacak değişiklikte Türk Ceza Kanunu'ndaki darbe suçları diye bilinen suçların unsurları düşürülmüyor, cezaları değiştirilmiyor, tutukluluk nedenleri değiştirilmiyor. Yani bir fiil var, suçsa suç olmaya devam ediyor, cezası devam ediyor, tutuklama nedeni devam ediyor. Usule ait birtakım düzenlemeler yapmak istiyoruz. Bir yandan askeri ve sivil vesayete karşı, çeteye, mafyaya, başka güç odaklarına karşı Türkiye'yi rahatlatan, milletin önünü açan adımlar atarken, öte yandan başka vesayet makamlarının oluşmasına da izin verilemez. Özel yetkili mahkemelerin, yasaların kendilerine çizdiği sınırlar içerisinde görev yapması lazım.'' 

DARBECİLERİN LEHİNE NEFES ALMAYIZ 

"Türkiye geçmişe kıyasla çok değişti. Dünkü Türkiye'de insanlar darbe teşebbüsünde bulunanlardan veya darbe yapmış olanların aleyhinde cümle kurmaktan korkuyordu. Şimdiki Türkiye'ye bakın; bir düzenleme yapıldığında darbeciler bundan istifade edebilir endişesini taşıyan ve düzenlemeyi eleştiren bir başka Türkiye geliyor. Artık Türkiye'deki değişimi görün, darbe yapanlar yargının önünde Kenan Paşa dahil hesap veriyorlar. Bu noktada bir geriye dönüşün olması mümkün değil. Ömrünü darbelerle, hukuk dışı yapılanmalarla mücadeleyle geçirmiş bir siyasal kadronun, kalkıp onların yolunu açacak bir adım atmasını düşünmek bile AK Parti'ye karşı çok büyük hakaret olur diye düşünüyorum. Darbe teşebbüsü iddiasıyla yargılanan ve yahut bu ülkede darbe yapmayı kendi aklından tasarlayan, düşünen birileri varsa veya ileride olacaksa onların lehine AK Parti bir lahza dahi nefes solumaz."
Zaman
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.