Bu, artık kabına sığmayan Türkiye\'nin taslağıdır


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişikliği teklif tasarısı ile ilgili önemli mesajlar verdi. Partisinin meclis grup toplantısında konuşan Başbakan, bol bol \'millet iradesi\' vurgusu yaptı. Türkiye\'deki değişim sürecinin altını çizdi ve bir \'miladın\' yaşanmakta olduğunu dile getirdi. Anayasa değişikliği paketini de bu çerçeveye oturtarak, \"Bu taslak, artık kabına sığmayan Türkiye\'nin taslağıdır. Bu taslak, güçlü Türkiye\'nin yolunu açacaktır.\" tespitlerini yaptı.

Gelişmiş ülkelerde hangi standartlar varsa Türkiye\'de de aynı standartların olması gerektiğini vurguladı. Herkesi bu sürece katkı vermeye çağırırken, \"Bir miladı yaşıyoruz; buna katkı verenler tarihin inşasında rol alacaklardır.\" diye seslendi. Anayasa değişikliğine direnenlerin tarihe ve millete hesap veremeyeceklerini savunan Erdoğan, \"Meclis\'e öcü gözüyle bakılıyor, böyle bir çarpık anlayış olabilir mi? Gösterilen tahammülsüzlük, AK Parti\'ye değil millet iradesinedir, değişim iradesinedir ve demokrasiyedir. Hem çağdaşlık diyeceksiniz hem de bu milleti üçüncü dünya ülkelerinden bile geri standartlara mahkum edeceksiniz; buna göz yummayız, millet de anlayış göstermez.\" şeklinde mesajlar verdi. Başbakan, her şeye rağmen referanduma gerek kalmadan bu Meclis\'in değişikliği yapmasını umut ettiğini söyledi. Meclis\'in anayasa yapamayacağı eleştirilerini, \"Bir gün kalsa bile bu Meclis anayasa yapar.\" sözleriyle cevaplayan Erdoğan, muhalefetin destek vermemesi halinde paketi millete götürecekleri restini çekti.

Erdoğan\'ın anayasa değişikliği ağırlıklı konuşmasından satırbaşları şöyle:

METNİ Mİ OKUMADINIZ, TASLAKTAN MI HABERİNİZ YOK
: Anayasa Mahkemesi ile HSYK\'nın üye yapısı da evrensel normlar çerçevesinde değişiyor. Fakat ben bazı şeylere şaşıyorum. Metni mi okumadılar, taslaktan mı haberleri yok? \'Parlamento HSYK\'yı düzenleyemez veya HSYK\'nın içine Parlamento üye veremez.\' diyorlar. HSYK\'nın içine Parlamento\'nun onayı ile gelecek bir tane üye yok. Burada tabii yüksek yargının rahatsız olduğu konular var. Sadece \'ben\' diyor, \'biz\' diyorlar. \'\'Nereden çıktı şimdi bu ilk mahkeme üyeleri? Olmaz böyle bir şey. Bunu ancak biz belirleriz\" diyorlar. Birinci derecedeki hakim ve savcılar kim? Bunların sizden farkı ne? Yani yargı kendi içindeki ilk derece mahkemelerini hazmedemiyor.

UZLAŞMA KOMİSYONU HAZIRLAMADIĞI İÇİN BİZ YAPIYORUZ: Uzlaşma komisyonunda bir taslak hazırlanamadığı için AK Parti olarak biz hazırladık, bunu şimdi TBMM\'nin gündemine taşıyoruz. Peki, taşıyanlar kim? Milletvekilleri. Uzlaşmaya yanaşmadıklarına yönelik elimizde belgeler var. Biz yine de diyoruz ki; uzlaşma. Arkadaşlarım tek tek kapıları çalıyor. \'Gelin şuraya katkınızı verin\' diyoruz. Daha okumadan karşı çıkıyorlar. Hepsi ipe un seriyor, ama bizim ne ipe un sermeye ne de bu kadar geniş vakte artık tahammülümüz var.

TASLAKTA CHP VE MHP\'NİN SÖYLEDİKLERİ DE VAR: Bu taslağın hazırlanmasında daha önce siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerince dile getirilen hususlardan, hazırlanan raporlardan yararlanılmıştır. Bunun içinde aslında CHP ve MHP\'nin söyledikleri de var. Her türlü yapıcı katkıya hafta sonuna kadar açığız. Her türlü eleştirilerini, ilave ne düşünüyorlarsa bunu beklemeye hazırız. Muhalefet partilerinin ilk açıklamalarını doğrusu çok aceleci gördüğümü ifade etmek, kapıların henüz kapanmadığına ben yine de inanmak istiyorum.

SEÇİME BİR GÜN KALSA BİLE BU MECLİS ANAYASA YAPAR: Türkiye\'nin bu ihtiyacı daha fazla geciktirilemez. Siyaset bugün bir kez daha samimiyet sınavındadır. \'Bu Meclis anayasa yapamaz\' demek Meclis\'i ve siyasetçinin kendisini inkarıdır. Seçime bir gün bile kalmış olsa bu Meclis milletin yetkisine sahiptir, kendisine verdiği yetkiyle yasa ve anayasa yapabilir.

GÜÇLÜ TÜRKİYE\'NİN YOLUNU AÇACAK: Bu taslak AB ile katılım müzakerelerini yürüten, dünya ile entegre olmaya çalışan güçlü bir Türkiye\'nin yolunu açacaktır. Türkiye\'yi daha demokratik, evrensel normları benimsemiş anayasal düzenlemelere kavuşturmak noktasında çekinceli davrananların tarih ve millet önünde hesap veremeyeceklerini buradan hatırlatmak istiyorum.

ÖNCE KENDİLERİ KUVVETLER AYRILIĞINA SAYGI GÖSTERMELİ: Her fırsatta kendilerini siyasi taraf haline getiren, siyasetçi gibi konuşan, hukuki değil siyasi yaklaşımlar içinde olan bir kısım yüksek yargı mensupları da önce kendileri kuvvetler ayrılığına saygı göstermeli, yürütme ve yasamanın yetkilerini ele geçirmeye çalışmaktan vazgeçmelidirler. Hele hele \'Yargıyla dalga geçiyorlar\' gibi (HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek\'in sözleri) nezaketten, konumunun ağırlığından uzak, milli iradeyi hafife alan açıklamaları ben gerçekten talihsiz bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum. Hele hele tanıdıklarından bu tür yaklaşımı görmek beni çok daha üzdü. Hiç kimse \'Türkiye\'nin kendine özgü şartları var\' diyerek (Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker) bu ülkeyi ve milleti ileri demokrasiden, çağdaş hukuk standartlarından mahrum bırakamaz.

MİLLETİN HUKUKUNU KORUYORUZ: Biz birilerinin imtiyazını korumaya değil Türk milletini imtiyazlı hale getirmeye, Türk milletinin hukukunu korumaya çalışıyoruz. Biz bugüne kadar millet iradesine ve Meclis iradesine gölge düşürmedik, bu iradeyi ipotek altına almak isteyenlere fırsat vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. Siz hem çağdaş dünya diyeceksiniz, hem çağdaşlıktan dem vuracaksınız hem de 3. dünya ülkelerinde bile olmayan bir geriliğe bu milleti mahkum etmeye çalışacaksınız. Kusura bakmayın, buna ne biz göz yumarız ne Türk milleti anlayış gösterir.

MUHALEFET OLMAZSA SÖZ SAHİBİNE GİDERİZ: Referanduma gerek kalmadan TBMM\'nin bu değişiklikleri gerçekleştirmesini, bir kez daha tarih yazmasını istiyorum. Bu gerçekleşmezse söz sahibi millettir. \'Karar sahibi millettir\' der, millete gider aziz milletimizin takdirine meseleyi sunarız. ZAMAN  ANAYASA ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ FARKLI GÖRÜŞLER İÇİN TIKLAYINIZ.   Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.