'Bu yönetmelikle yargı bağımsızlığı olmaz'
Eski Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Adli Kolluk Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle yargı bağımsızlığının ortadan kalktığını söyledi. Sungurlu, “Bu yönetmelikle yargı bağımsızlığı söz konusu olmaz. Bu kadar, yargıyı idareye bağlayan, Anayasa’nın amir hükmüne, Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun amir hükmüne rağmen iki bakanın imzasıyla bir yönetmelik çıkarıp bütün onların önüne geçilmiş adeta.” dedi.

ANAP hükümetlerinde adalet bakanlığı yapan Oltan Sungurlu, rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarından sonra iki problem gördüğünü bildirdi.

Bunlardan ilkinin Adli Kolluk Yönetmeliği’ndeki değişiklik ikincisi ise emniyet teşkilatının bir gecede değiştirilmesi olduğunu söyledi. “Olaylara üzülüp, olayların etkisinde kalıp, böylesine şiddetli, hukuk dışı yolları denemek doğru değil.” diyen Sungurlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sonuçta bir olay olmuş. Sayın Başbakan’ın bütün iddiaları doğru olabilir. Onlara diyeceğim yok, doğrudur değildir. Ama hadisenin üzerine gidiş bir yargı, hukuki bir gidiş değil. Bazı yeni savcı atamaları, bilhassa emniyet teşkilatının bir gecede değiştirilmesi gibi meseleler; tabii insanların kafasında şüphe yaratıyor. Ama bunların hiçbirisi şu yönetmelik kadar mühim değil. Yolsuzluk iddiaları sabit olsa bile bu kadar mühim değil. Benim açımdan hukukun böylesine ihlal edilmesi diyeceğim, ihlal edilmesini fark etmeden diyeceğim; çünkü fark edilerek yapılacak bir şey değil, çok garip geldi bana. Eski yönetmelikler doğrudur. Adli kolluk bağımsız çalışmak zorundadır, savcıya bağlı çalışmak zorundadır.”

Eski Adalet Bakanı Sungurlu, “Soruşturmalardan, operasyonlardan ne zaman haberdar olurdunuz?” sorusuna “Ben hiç haberdar olmadım. Adalet bakanlarına durmadan soruyorlar davaları, ben garip karşılıyorum. Adalet bakanı davaları bilmez, bilemez; öyle bir zorunluluğu da yoktur. Adalet bakanının davalara telefon açtığını düşünün, savcıya açtı, davayı sordu. Siz o davada tarafsınız, bakan o davayı sorarsa siz o davaya güvenir misiniz?” karşılığını verdi.
Siyaset yargının sırtına binerse sistem çöker

Oltan Sungurlu, uzun yıllardan beri herkesin elini yargının içine soktuğuna, yargıyı karıştırdığına da dikkat çekti. “10 yıl önce siyaset yargının sırtına binerse yargı bu yükü kaldırmaz, çöker.” dediğine dikkat  çeken Sungurlu, “Siyasetçiler yargının içinden ellerini çekmiyorlar. Her gün bütün münakaşalarını, kavgalarını yargının sırtından yapıyorlar. 10 yıl önce söylediğim, korktuğum oldu. Yargı tek başına elbet büyük bir kuvvet. Sonuçta hakim savcılar tek tek birer fert. Şimdi siz iktidar, muhalefet, basın olarak bir hakime, savcıya yüklenirseniz; her gün hedef haline getirirseniz, o insanlar ne kadar kendilerini koruyabilirler, ne kadar sağlıklı düşünebilirler. Onun için yargının bir kusuru yok, kusur bizim.” dedi.

>> TBB, Adli Kolluk Yönetmeliği değişikliğinin iptali için dava açtı

>> Adli Kolluk Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı


 EMRULLAH BAYRAK -CİHAN - ANKARA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.