Büyükşehir Genelgesine Danıştay freni!
Konuyla ilgili bilgi veren Beldibi Belediye Başkanı İdris İspirli, "Biz 24 Nisan tarihli İçişleri Bakanlığı kararının kanunsuzluğunu o gün belirtmiştik ve Belde Belediyelerine büyük haksızlık yapılıyor demiştik. Nitekim başta Beldibi Belediyesi olmak üzere onlarca Belde Belediyesinin Danıştay'a açmış oldukları; ilgili kararın iptali ve yürütmenin durdurulması konusunda, geç de olsa Danıştay ilgili dairesi kararını açıklamış ve tebliğ etmiştir. Yürütmeyi durdurma kararının gerekçesinde; "Açıkça hukuka aykırı olan dava konusu genelgenin uygulanması halinde Belediye hizmetlerinin aksayacağı ve hizmetten yararlanan vatandaşlar yönünden telafisi güç veya imkansız zararlara neden olabileceği açıktır" denilmektedir. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da hukuk mücadelemiz devam edecektir, ancak 24 Nisan 2012 tarihinden bu yana, bu genelge sebebiyle aksayan Belediye hizmetleri ile oluşan vatandaş mağduriyetinin bir muhatabı olmalıdır. Bu vesileyle geçtiğimiz günlerde TBMM kabul edilen ve onay için Cumhurbaşkanlığına gönderilen Büyükşehir Kanununda Anayasaya birçok yönden aykırılık olması nedeniyle, Büyükşehirle ilgili düzenlemenin geri döneceği veya iptal edileceği yönündeki inancımı halen muhafaza etmekteyim" dedi. 

GENELGENİN İÇERİĞİ NEYDİ? 

İçişleri Bakanlığı'nın 24 Nisan 2012 tarih ve 11085 sayılı genelgesi ile Büyükşehir yasası ile belediyelikleri iptal edilecek beldelerin ve köy muhtarlıklarının yetkileri Valiliklere devredildi. Belde belediyelerinin ve köy muhtarlıklarının yetkilerinin valiliklere devredildiğine ilişkin genelge, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya, Samsun, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon ve Şanlıurfa valiliklerine gönderildi. Bakanlık genelgenin önsözünde gerekçe olarak, büyükşehir olacak illerdeki bazı belde belediyelerin taşınmazlarını elden çıkarma ve belediyeyi borçlandırma yoluna gittikleri duyumları üzerine, idarede bütünlük, hizmetlerde sürekliliğin sağlanması ve kamu menfaatinin korunması amacıyla tedbir alınması zorunluluğunda kaldıkları belirtiliyor. 4 maddelik genelgede, söz konusu belde belediyelerinin imar planı değişikliği ve revizyonu ile inşaat ruhsatı işlemleri dışındaki hemen hemen tüm işlemlerde, 5393 sayılı belediye kanunun 68. Maddesindeki hükümlerin saklı kalması kaydıyla valilik onayını zorunlu kılıyordu.

DHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.