Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Cemaate yönelik bir operasyon başlatacağının işareti olan “Cadı avıysa, evet, biz bu cadı avını yapacağız” itirafına tepkiler sürüyor. Haklarında herhangi kesinleşmiş bir karar bulunmayan insanları, sadece ihbar ve fişlemelerle tasfiye etmenin çok ciddi bir hukuksuzluk olacağını belirten hukukçular, sendikacılar ve dernek başkanları “cadı avı” ifadesinin yargısız infaz anlamı taşıdığını vurguladı. Erdoğan’ın nefret diline tepkiler şöyle:

Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Mehmet Kasap:Başbakan Erdoğan’ın açıkça “Cadı avı yapacağız” demesi, hükümetin bu konuda gelmiş olduğu hukuksuzluğun göstergesidir. Bir hukuk devletinde ‘cadı avı’ndan söz edilemeyeceği gibi, hükümet eliyle ‘cadı avı’ yapılacağı söylenen bir ülkenin hukuk devleti olamayacağı aşikârdır. Bu açıklamadan anlaşılıyor ki, yürütme organı, 17 Aralık’tan bugüne yargıyı hiçe sayarak sürdürdüğü hukuksuzlukları, şiddetini daha da artırarak devam ettirecektir.

İnsan Hakları Derneği Başkanı Avukat Öztürk Türkdoğan: Başbakan’ın söylemlerinden dolayı kişilerin hak arayamamaları söz konusu olmamalı. Herkesin hukuki korumadan yararlanması ve aynı zamanda hukuk kurallarına uyması gerekir. Elbette ki, siyasiler bu konuda açıklama yapabilirler ancak herkesin yasal ve hukuki güvencelerden yararlanma hakkı vardır. Başbakan şöyle dedi diye haklarınızı aramaktan vazgeçmeniz yanlıştır.

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: Diktatörlükle yönetilen ülkeler ile gelişmiş ülkeler arasındaki en önemli fark, devletin hukuk ilkeleri çerçevesinde insanlara yaklaşmasıdır. Başbakan, bu sözü ile ‘Kardeşim ben hukuktan anlamam. İnsan hakkı bilmem. Ben beni eleştirenleri hukuku gözetmeksizin elimine ederim’ demek istiyor. Bugün ‘paralel yapı’ derler, belirli grupları tasfiye etmeye çalışırlar, yarın ‘dikey yapı’ derler diğer grupları tasfiye ederler. İşin ucu bir gün gelir kendilerine de dokunur. Hukuk devletlerinde kim bu cümleyi söylerse söylesin suç işler.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız: Türkiye’nin bir hukuk devleti olması gerektiğine olan inancımız giderek azalıyor. Siyasal iktidar artık her alanda ‘cadı avı’nı rahatlıkla telaffuz ediyor. Özellikle 17 Aralık’tan sonra çok sayıda soruşturma ve görevden almalarla karşı karşıya kaldık. Yapay olduğunu düşündüğümüz birçok dava var. Biz de 12 yıldır cadı avına maruzuz. Son iki yılda çok daha arttı.

Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel: Hukuk devletinde cadı avı olmaz. Şayet Sayın Başbakan’ın elinde gerçekten birtakım insanların ya da grupların suç işlediklerine dair deliller varsa yapılacak olan şey, bunların savcılığa verilmesi, savcılığın da bir suç unsuru görürse bu kişilerle, kurumlarla ilgili harekete geçmesidir. Sonuçta suç işlemiş olan insanlar varsa buna yürütme organı değil yargı karar verir.

Avukat İrfan Sönmez: Cadı avı ifadesi, hukukun siyasetin emrine girdiğini, delile gerek duymadan karşıt olmanın suçlanmak için yeterli olduğunu gösteren hususlardan bir tanesidir. Başbakan’ın ifadesine göre Türkiye’nin yüzde 57’si paraleldir. Suç uydurmak, iftira atmak ceza kanununda suçtur.

Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.