Çalışana kıdem müjdesi
Hükümet, işveren, işçi kesiminin yer aldığı Üçlü Danışma Kurulu yeni "kıdem tazminatı modeli" için toplanıyor. Hükümet, kıdem tazminatı konusunda kamuoyu araştırmaları ile toplumun nabzını tutacak, modele bakışını analiz edecek. Akademisyenler, sivil örgütler başta olmak üzere farklı kesimlerin de görüşü alınacak. Kamuoyunun çekincelerini gidermek için öncelikle çalışmakta olanların kıdem hakkına hiçbir şekilde dokunulmayacağı garantisi verilecek. İşsizlik Fonu gibi ortak hesap olmayacak, bir gün çalışsa bile primler herkesin şahsi hesabına yatacak. Bireysel hesaba dayalı bir sistem öngörülüyor.  
Fon seçeneği 

Hükümet, kıdem tazminatıyla ilgili çalışmayı üç aylık takvime bağladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun yürüttüğü faaliyetlere Ekonomi, Kalkınma, Maliye bakanlıkları ile Hazine, SGK, İŞKUR ve sosyal taraflar katılacak. Sosyal taraflar gelecek haftadan itibaren taslak sonrası oluşan görüşlerini yeniden iletecek. Hükümetin, yürüttüğü çalışmada "Kıdem Tazminatı Fonu" oluşturulması öneriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, kıdemde Bireysel Emeklilik Sistemi'ne benzer bir yöntemin uygulanabileceğini dile getirilirken, gözler yapılacak düzenlemelere çevrildi. Hükümet, sendikaların devlet garantisi talebi de dahil olmak üzere yeni model konusundaki tüm hassasiyetleri değerlendirecek.  

Tazminatı birikecek 

Bakanlığın önceki dönemde yürüttüğü çalışmada "Kıdem Tazminatı Fonu" kurulması öngörülüyor. Buna göre fonla işçinin hesabında tazminatı birikmesi, belirlenen süre sonunda da "işten çıkarma nedenine bağlı olmadan" bu tutarın işçiye ödenmesi planlanıyor. Fona dönüştürülmesinde en çok tartışılan konuların başında kazanılan hakların korunması geliyor. İşçi kesimi bir yıllık çalışma karşılığında 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı hakkının sürmesini istiyor. İşveren kesimi arasında da fona dönüşmesi konusunda görüş ayrılıkları bulunuyor. Büyük şirketler, kurumsal işyerleri maliyetlerin planlanması açısından fona destek veriyor. Ancak küçük işletmeler fonun maliyetleri artıracağını öne sürüyor. Toplu paranın işverenden alınarak Fon'a devredilmesi, biriken tazminatın işçiye ödenmesi de seçenekler arasında yer alıyor.  

AVUSTURYA MODELİ

Kıdem tazminatı reformunda daha önce gündeme gelen Avusturya modeli ve Avrupa'daki diğer örnekler incelendi. Avusturya 12 yıl önce yaptığı kıdem tazminatı reformunu, fonda toplanan paranın işçiye kesin geri dönüşü üzerine kurdu. Avusturya'da uygulanan sisteme göre fon sisteminde biriken para Emeklilik Gözetim Merkezi'nde adına açılan bir hesapta nemalandırılıyor. Bu nemaların bir süresi olacak. Belli sürede de çekme hakkı bulunuyor. Herkes kendi özel hesabını, bu hesapta biriken tutarı takip edebiliyor. Avusturya'da reform yeni düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılan sözleşmeleri kapsadı. Bu tarihten önceki hakları ise işçi, işveren anlaşmasına dayanan üç ayrı seçenekle sisteme uyumlaştırıldı. Reform öncesi imzalanan sözleşmeler için işçi eski sistemde kalabildiği gibi yeni sisteme tamamen geçebildi ya da yeni sisteme kısmen transfer olabildi.

HAZAL ATEŞ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.