Ceza yargılamasında yapılan değişiklik yürürlüğe girdi!

Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu kanun taslağının hazırlanma aşamasında yer alan geçici 1. maddedeki erken yaşta evliliklere ilişkin düzenlemeler, sivil toplum kuruluşları ve muhalefet partilerinin eleştirilerinin hedefi olmuştu. 

Hükümetin söz konusu düzenlemeyi geri çektiğini açıklamasının ardından Adalet Komisyonunda 23 Kasım'da kabul edilen önerge ile geçici 1. madde kanun taslağından çıkarılmıştı.

Kanun, TBMM Genel Kurulu'nda erken yaşta evliliklere ilişkin düzenlemenin yer aldığı geçici 1. maddenin metinden çıkarılmış haliyle 24 Kasım'da kabul edilmişti.

ÇOCUĞA YÖNELİK CİNSEL SUÇLARA İLİŞKİN DÜZENLEMELER
Resmi Gazete'de yayımlanan kanun, çocuğu cinsel yönden istismar eden kişinin 8 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması, cinsel istismarın sarkıntılık düzeyinde kalması halinde 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilmesi, mağdurun 12 yaşını tamamlamamış olması halinde verilecek cezanın istismar durumunda 10 yıldan, sarkıntılık durumunda 5 yıldan az olmayacak şekilde artırılması hükmünü getiriyor.

ASKERLERCE İŞLENEN BAZI SUÇLARA İLİŞKİN DÜZENLEMELER
Kanunla askerler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK), devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar nedeniyle verilen tutuklama kararlarının, askeri tutukevleri dışındaki cezaevlerinde yerine getirilmesi zorunlu hale geldi.

Kanuna göre, askerler hakkında diğer suçlardan verilen tutuklama kararları, askerler bu sıfatlarını korudukları sürece askeri tutukevinde yerine getirilecek.

Sırf askeri suçlar ile hapis cezasının üst sınırı 3 ayı geçen askeri suçlar hakkında ön ödeme hükümleri uygulanmayacak.

Askerler, TCK'nın "devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları" ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan dolayı yakalandıklarında adli kolluk görevlilerine teslim edilecek.

ALTERNATİF ÇÖZÜMLER DAİRE BAŞKANLIĞI KURULACAK
Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün görevleri arasına, "Ceza muhakemesinde alternatif uyuşmazlık çözüm usullerinin geliştirilmesi ve etkin uygulanması amacıyla çalışmalar yapmak." maddesinin eklenmesini öngören kanuna göre, bunu yerine getirmek için de Genel Müdürlük bünyesinde Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı kurulacak.

BİLİŞİM SİSTEMLERİ KULLANILARAK İŞLENEN DOLANDIRICILIK SUÇLARI
Bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarını kullanarak dolandırıcılık yapılmasıyla ilgili suçlara verilen cezalarda artırıma gidilmesini hükme bağlayan kanuna göre, söz konusu yöntemlerle işlenen dolandırıcılık suçlarına verilen hapis cezası 3 yıldan 4 yıla çıkarılıyor.

FUHUŞLA İLGİLİ SUÇLARIN CEZALARI AĞIRLAŞTIRILDI
Fuhuşla ilgili suçlara da ağırlaştırılmış hapis cezaları getiren kanun, fuhşu kolaylaştırmak veya fuhşa aracılık etmek amacıyla hazırlanan görüntü, yazı ve sözleri içeren ürünleri veren ve dağıtanlara 3 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngörüyor.

KOVUŞTURMA AŞAMASINDAKİ KAÇAK KİŞİLERE YÖNELİK DÜZENLEMELER
Kovuşturma aşamasındaki kaçak kişilere yönelik düzenlemelere de yer verilen kanuna göre, söz konusu kişiler hakkında düzenleme ve yargılama usulü, soruşturma evresinde de uygulanacak.

Kaçak sanığın cumhuriyet savcısına başvurmasını sağlamak amacıyla Türkiye'de bulunan mallarına, hak ve alacaklarına el konulabilecek ve gerektiğinde idaresi için kayyım atanacak.

CEZA DAVALARINA İLİŞKİN DÜZENLEME
Kanunda ceza davalarına ilişkin yapılan yeni düzenlemeye göre, ceza davalarının ilk duruşmasında iddianamenin tamamının yerine, iddianame yerine geçen belgede yer alan suçlamanın dayanağını oluşturan eylemler ve delillerle suçlamanın hukuki nitelendirmesi anlatılabilecek.

Heyet halinde çalışan mahkemelerde, hükmün yazılacağı 15 günlük süre içinde karşı oy gerekçesi de dava dosyasına konulacak.
Tek hakimli mahkemelerde hüküm sonucu tefhim edildikten sonra gerekçeli karar imzalanmadan hakim ölür veya kararı imzalayamayacak hale düşerse, yeni hakim, tefhim edilen hükme uygun olarak gerekçeli kararı bizzat yazarak imzalayacak.

Ceza yargılamasında kovuşturma aşamasındaki kaçak kişilere yönelik düzenleme ve yargılama usulü, soruşturma evresinde de uygulanacak. Habertürk 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 1 yıl önce

meslekten ihraç edilen hakimlerin savcıların baktığı dosyalar ne olacak bu hakim savcılar hangi imamdan aldığı talimatla vatandaşların canını yaktı acaba

Avatar
Vatandaş 1 yıl önce

Okadar fetö kumpasları yüzünden haksız suçsuz yere ceza alıp üstüne haksız tekerrür mükerrir eklenip senelerce ceza yatan masum mahkumları düşünsün devlet büyüklerimiz binlerce insan cezaevlerinde yerlerde yatarak sağlıksız koşullarda suçsuz yatarak geçiriyor ben bu adalete güvenim kocaman sıfır devlet büyüklerimiz acil bunlara çözüm getirmeli

Avatar
emre 1 yıl önce

Mahkumlarimizada birşeyler verilsin eşitlik lütfen çocukların suçu yok

Avatar
Hadice gözgören 1 yıl önce

Yargıya sızan Fetöcu hakimlerin verdiği yanlış kararlardan Mahkumların ömrü cezaevinde cűrűyor yazık günah değilmi? İnsan omru bukadar mi ucuz hükümlülere kısmı bir indirim verilmesi lazım
Keyfi kanaat cezaları aldık alacağını istemeye gidiyorsun şahit delil yok gasp yağma hürriyeti tehdit deyip 24 sene gibi acımasız üst sınırdan kanaatten ceza veriyorlar bu ADALET değil
Cezaindirimi Adalet Özgürlük istiyoruz
Sesimizi DUYUN duyurun Mahkum ve ailelerPERİŞAN

Avatar
dikkat 1 yıl önce

bunların yanında ayrıca bir başka önemli hususda;
İstinaf ve temyiz sınırları değişmiştir(bedel olarak).

Avatar
Hümeyra Özmen 1 yıl önce

Geçmişte işlenen cezallara hiç bir indirim neden verilmiyor uzlaşmada haksızlık bu vijdanınızlla başa başa bırakıyorum sizi ALLAH görüyo herkezin evladı var yol gözleyen ama eşit adalet tarafsız adalet nerde adil bir add istiyoruz

Avatar
ibrahim 1 yıl önce

Kanaat cezalari kalksin istyruz

Avatar
Hayatı gulan 1 yıl önce

Eğer bu ülkede adalet varsa 15 temmuz'dan önceki dosyalar yeniden incelensin ve kararlar gözden gecirilsin inanın yüzlerce mahkum adil kararlar neticesinde ailesine kavuşur devleti yönetenler halktan beddua değil dua alsınlar
# saygılarımla #