CHP, MİT Yasası'nın iptali için AYM'ne başvurdu
-CHP, MİT mensupları veya başbakan tarafından belirli bir görevi yerine getirmek üzere kamu görevlileri arasından görevlendirilenler hakkında soruşturma yapılmasını başbakanın iznine bağlayan düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan, başvuru öncesi Anayasa Mahkemesi önünde gazetecilere açıklamada bulundu. Düzenlemenin 'jet hızı'yla yasalaştığını belirten Tarhan, "Anayasa Mahkemesi'ne başvurumuz, bu yapılanlara karşı aslında bir filmi geri sarma mücadelesinin parçasıdır. Hazırlanan yasa, Anayasa'nın 2, 10, 6, 88, 127, 137 ve 138. maddelerine açıkça aykırılık teşkil etmektedir." ifadelerini kullandı. 

Tarhan, "Anayasa'da bazı maddeleri işaret ettiniz. Daha açık bir ifadeyle özellikle üzerinde durduğunuz konu nedir, dilekçenizde?" sorusu üzerine de şunları kaydetti: "Burada, dokunulmaz, iyi çocuklara özel ayrıcalıklar tanınıyor ve yargıdan bazı kişilerin kaçırılması amaçlanıyor. Bu, özellikle hukuk devleti ilkesine aykırıdır ve Anayasa'nın kanun önünde eşitlik ilkesine aykırıdır, kişiye özel düzenleme olması nedeniyle. Kanunsuz emri yasaklayan 137. maddeye aykırıdır. Kamu görevliliğinin sınırını çizen 128. maddeye aykırıdır. Soruşturma aracılığıyla doğrudan bir kovuşturmaya müdahale niteliği, o kovuşturmanın yapılamaması sonucunu doğurması nedeniyle de bizce 138. maddeye açık aykırılık taşımaktadır." CHP Grup Başkan Vekili, "Anayasa Mahkemesi'nin daha önce özel yetkilendirmeyle ilgili bir kararı vardı. Dilekçenizde buna da bir atıf var mı?" sorusuna da "Gerek Anayasa Mahkemesi'nin 2009 tarihli bir kararına, özel görevlendirilmiş kişilere ki, bence belirli kişilerle özel kişiler arasında bir fark yoktur, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin buna ilişkin içtihat niteliğindeki kararları da dilekçemize eklenmiştir." karşılığını verdi. 

Bir gazetecinin, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresine ilişkin tartışmalar da vardı. Bunu da götürebileceğinizi ifade etmiştiniz, dilekçenizde bu da var mı?" şeklindeki sorusu üzerine de Emine Ülker Tarhan, "Elbette o yasayla ilgili çalışmalarımız da sürüyor. Buna ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne başvuru süreci de gerekirse işletilecektir." bilgisini verdi. "Yine redd-i hakim talebinde bulundunuz mu?" sorusuna da şu cevabı verdi: "Şimdi o kadar anayasaya açık bir hüküm ki, son derece tartışmasız bir hüküm. Tarafgir yargıçların bile bu konuyu gözden kaçırmayacağına eminim." Tarhan, açıklamasının ardından CHP'li milletvekilleriyle geldiği otobüse binerek Anayasa Mahkemesi'nin önünden ayrıldı. 

İLYAS GÜNEY ANKARA, CİHAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.