ÇİN'Lİ PROFESÖR VE YAZARLAR HUKUKİ HABER'İ ZİYARET ETTİ
Çin'de önde gelen üniversitelerinden biri olan Funda Üniversitesi öğretim üyesi ve aynı zamanda Fikri Mülkiyet alanında uzmanlaşan Hukuk Bürosunun kurucusu Prof. Dr. / Avukat JAMES WANG ve 20 den fazla kitabı olan, halen çeşitli dergi ve gazetelerde köşe yazıları yazan Çin Yazarlar Derneği üyesi Prof. Dr. LIU XUYUAN ve Beijing Normal Üniversitesi öğretim üyesi ve aynı zamanda "Eğitim Yönetimi" dergisi editörü Prof. Dr. XU LIYUAN Hukuki Haber'i ziyaret ettiler. Oldukça samimi bir havada gerçekleşen ziyaret sırasında Çin – Türkiye ilişkileri ele alındı.

Çinli misafirlerimizle sohbetimiz sırasında; ekonomik yönden karşılıklı bağımlılığın gittikçe arttığı bir dünyada, uluslararası ticaret ve yatırımı kolaylaştıran daha iyi bir hukuki çerçevenin önemi hakkında konuştuk. Hususan, misafirlerimizle Türkiye ve Çin hukuk sistemlerinde ticaret hukukunun önemi hakkında karşılıklı düşüncelerimizi paylaştık. Gerçekleşen görüşmelerde, her iki ülkenin yargı ve hukuk sistemleri hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Konukların Türkiye Hukuk sistemi konusunda sordukları bir çok soruya web sitemizin imtiyaz sahibi olan Avukat Vedat Oruç içtenlikle cevaplar verdi. Konuklara yönelik Av. Vedat Oruç tarafından sorulan sorulara da konuklar tarafından detaylı cevaplar verildi. Görüşmelerde Çin hakkında aşağıdaki bilgiler verildi:

ÇİN’DE ÖZEL MÜLKİYET YOK, 70 YIL KULLANIM HAKKI VAR

Çin Ulusal Halk Kongresi, 2007 yıl Mart Ayında ülkede özel mülkiyet hakkını hukuk önünde koruyan bir yasayı onayladı. Yasayla, Çin vatandaşlarının yasal yollardan elde ettiği özel mülkiyete el konamayacağı, konursa tazminat ödeneceği belirtildi. Bu yasayla ülkede ilk kez bir yasada, özel mülkiyetle kamu mülkiyetinin eşit oranda korunduğunun belirtildiğini bildirdi.

247 maddelik yeni yasada şu ifade yer alıyor: "Devlete, kuruluşlara ya da bireylere ait olan mülkler, yasayla korunur; hiçbir birim ya da birey bu hakkı çiğneyemez."

Ancak yasada, Çin'in hala sosyalist bir ülke olduğuna da vurgu yapılıyor: "Ulusumuz halen sosyalizmin ilk aşamasındadır ve bu nedenle temelde mülkiyetin büyük oranda kamuya ait olduğu ekonomik sisteme bağlı kalmalıdır. Ancak bu sistem içinde mülkiyetin kamu dışında sahiplenilmesi de mümkün olacaktır."

Yasa, çiftçilerin arazileri ortak şekilde işletebilmelerine izin veriyor ancak arazilerin satışlarını yasaklıyor. Bu noktada hükümetin çiftlikleri özelleştirmeye çalışmadığı, çiftçilerin haklarını daha iyi korumaya çalıştığı vurgulanıyor.

ÇİN'DE AVUKATLIK SINAVI

Çin’de Hukuk Fakültesi öğrencileri, öğrenimlerinin son yılında zorunlu avukatlık stajı uygulamasına tabi tutulmaktadırlar. Stajın organizasyonu hukuk okulları, adalet yüksek okulları ve adli ve mesleki eğitim merkezleri tarafından ortaklaşa yürütülmektedir. Staja kabul için, Hukuk Fakültesi ya da Adalet Yüksekokulu mezunu olma şartı aranmaktadır. Stajda teorik ve pratik eğitim verilmektedir. Staj sırasında öğrenciler, mahkemelerde, hukuk firmalarında, devlet kurumlarında ya da şirketlerde çalışmaktadırlar. Staj, 2 ila 6 ay (genelde 2 ila 3 ay) arası bir süre almaktadır. Staj bitiminde devlet tarafından gerçekleştirilen Adalet Sınavı uygulaması bulunmaktadır. Bu sınavı başarıyla geçen adaylar mesleğe kabul edilmektedirler.

10 BİN ÇİNLİYE 1,6 AVUKAT DÜŞÜYOR

Çin Ulusal Avukatlar Derneği tarafından yayımlanan rapora göre, 2012 yılı sonu itibarıyla Çin'deki avukat sayısı 232 bin 384'e, hukuk bürolarının sayısı ise 20 bin'e ulaşmış.  Rapora göre, her 10 bin Çin vatandaşına düşen avukat sayısı da 1,6 oldu. Başkent Beijing ve Shanghai, bu alanda ilk iki sırada yer alırken, en düşük oran ise Tibet'te görülmüş.FUDAN ÜNİVERSİTESİ

Fudan Üniversitesi 1905 yılında,  nüfusu ve ölçümüyle Çin’in en büyük şehri ve bir finans merkezi olan Shanghai’de kurulmuştur. Çin'in eski kitaplarından biri olan "Sahngshu"dan alınan Fudan, bilginin aydınlığı güneş ve ayın yüryüzünü aydınlattığı gibi öğrencileri terbiye eder anlamına gelir.

Yüz yılı aşkın gelişmesiyle Fudan Üniversitesi, sosyal bilimler, doğa bilimleri, teknoloji ve idari bilimleri bir arada bulunduran bir üniversite haline gelip, felsefe, iktisat, hukuk, edebiyat, mühendislik ve tıp dahil olmak üzere 10 bilim dalında eğitim veriyor. İngiltere'de yayımlanan "The Times Higher Education Supplement" tarafından kısa süre önce açıklanan global üniversite sıralamasında Fudan Üniversitesi, 2007 yılındaki 116'ncı sıradan 85'nci sıraya yükselerek, dünyanın ilk 100 üniversitesi arasında yer aldı. (Hukuki Haber)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.