Çocuk mahkumların posta giderleri kaldırılacak
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ı İmralı'da ziyaret etmek isteyen milletvekillerine izin vermediğini belirterek, "20 Temmuz'dan sonra başlayan terör saldırıları nedeniyle, terör örgütü mensupları ile ilgili vekillerin görüşmesine dair izin taleplerine olumlu yanıt vermedim" dedi.

Bozdağ, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen Adalet Bakanlığı bütçesiyle ilgili milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Yüksek yargı bütçelerinin, Adalet Bakanlığı bütçesiyle görüşülüyor olmasının yasadan kaynaklanan bir zorunluluk olduğunu belirten Bozdağ, bunun yasalar değiştirilerek kaldırılabileceğini, bu konuda bir çalışma yapılırsa faydalı olacağına inandığını dile getirdi.

Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın bütçelerini kendilerinin hazırladığını, önerdiğini, Parlamento tarafından kabul edilen bütçenin de tamamen kendileri tarafından kullanıldığını hatırlatan Bozdağ, "Bakanlıktan herhangi bir ödenek talepleri, harcamaların onaylanması gibi bir şey söz konusu değildir" dedi.

Bakan Bozdağ, Yargıtay hizmet binasının ihalesinin önümüzdeki günlerde yapılacağını, Anayasa Mahkemesinin bulunduğu alan içindeki binanın projesinin tamamlandığını kaydetti.

Bekir Bozdağ, kuvvetler ayrılığı konusunda ifade edilen görüşlere katıldığını dile getirerek, şunları söyledi:

"Yasama, yürütme ve yargının birbirinden ayrı olması, birbirini dengelemesi ve işlevlerini Anayasa ve yasalara uygun yerine getirmesi hepimizin temel arzusudur. Tartışmaların ana nedeni de burada yatıyor. Çünkü şu andaki sistem yasama ve yürütmenin birbirinden tam ayrı, tam bağımsız olduğu bir sistem değil. Cumhuriyetin kurulduğu güden beri yasama, yürütme ilişkisinde yürütmeyi güçlü tutan, yasamayı yürütmeyle beraber hareket etmeye, daha da ileri yürütmenin emrine vermeye zorlayan bir Anayasa ve iç tüzük uygulaması var. Komisyonlarda, genel kurulda çoğunluk kimde, iktidar grubunda. Peki buralardan iktidara rağmen bir konunun çıkma imkanı var mı? Yok. Onun için biz diyoruz ki, yasama ve yürütmenin birbirine karşı tam bağımsız, birbirinden tam ayrı olması için Türkiye'nin parlamenter sistem uygulamasını ciddi manada tartışması lazım."

"Bugün parlamentoda iktidara rağmen bir yasama ve denetimin etkin şekilde yapılabilmesinin imkanı, Anayasamıza göre de iç tüzüğümüze göre de yok" diyen Bozdağ, şunları kaydetti:

"Onun için diyoruz ki, gelin tartışalım. Tam bağımsız olsun, yasama yürütmeye karşı, yürütme yasamaya karşı tam bağımsız olsun ve güçlü bir siyasi istikrar tesis edilsin, güçlü iktidar olsun ama güçlü de bir iktidar olsun. Liderlerin iki dudağı arasında milletvekilliği bekleyen değil, alın teriyle halkla kurduğu güzel diyalogla oradan güç alıp gelen bir parlamento olsun. Onun için de başkanlık sistemi, şu anda şikayet ettiğimiz bütün problemlerin de bana göre panzehiri olan bir sistemdir. Onu iyi tartışmamız lazım. Fakat ideolojik veya siyasi mülahazalarla bu sistemi sanki sayın Cumhurbaşkanımızın şahsının arzu ettiği bir sistem gibi takdir edilerek, kamuoyunda layıkı veçhile tartışılmadığı kanaatindeyim. Şu an da iktidar için daha güçlü bir yapı yasama elinde yürütme elinde, ama başkan olduğu zaman yasamaya gelemiyor. Yasamada herhangi bir şey yok, ayrı işliyor. Şimdi daha güçlü bir yapı. Bunu biz Türkiye'nin geleceği için istiyoruz. Türkiyemizin geleceğinde siyasi istikrar olsun, güçlü iktidar olsun, yasama yürütme tam bağımsız, ayrı olsun ve Türkiye'de kuvvetler birbiriyle rekabet içinde değil, uyum içinde, denge ve fren mekanizmaları da olmak suretiyle çalışsın arzu ediyoruz. Onun için de yeni anayasa tartışmaları sırasında bunun değerlendirilmesinde fayda var."

Açık cezaevine ayrılma koşulları

Bakan Bozdağ, açık cezaevine ayrılma koşullarının belli olduğunu, terör suçundan hükümlülerin açık cezaevine gitmek için öncelikle örgütten ayrılmaları gerektiğini belirtti. Bozdağ, örgütle bağı devam edenlerin açık cezaevine ayrılma imkanları bulunmadığını, terör ve örgütlü suçlardan hüküm giyenlerin, pişman olup örgütten ayrıldıktan sonra denetimli serbestlikten yararlanabileceklerini söyledi.

Uzun tutukluluk eleştirilerine de değinen Bozdağ, şu anda cezaevlerinde 5 yıldan fazla tutuklu kimse bulunmadığını, 26 bin tutuklunun 22 bininin 0-1 yıl arası, 4-5 yıl arası tutuklu kişi sayısının da 123 olduğunu kaydetti.

Hasta tutuklularla ilgili de bilgi veren Bozdağ, bu konudaki düzenlemenin yapıldığı 2013'ten bugüne kadar adli suçlardan 5 bin 856, terör suçlarında ise 756 başvuru ve bunlarla ilgili rapor bulunduğunu bildirdi.

Hastalığı nedeniyle ceza tehirinden, adli suçlarda 521 hükümlü, 38 tutuklunun, terör suçlarından 29 hükümlü, 6 tutuklunun yararlandığını kaydeden Bozdağ, "Süreç başladığı zaman iki hafta içinde tamamlanabilmektedir, Adli Tıp ile ilgili aşama biraz zaman almaktadır" dedi.

Bakan Bozdağ, bir başka soruya yanıt olarak da haksız tutuklama gerekçesiyle hakim ve savcılarla ilgili 36 dosya açıldığını, 130 hakim 29 savcı hakkında işlem yapıldığını bildirdi.


Yargı verilerindeki artış

Bakan Bozdağ, Türkiye'de suç, suçlu ve cezaevindeki kişi sayısının arttığını, bunun rakamsal olarak doğru olduğunu kaydetti. Türkiye'de 2008'e kadar suçların dosyaya göre değerlendirildiğini, dosya kadar suç olduğunun kabul edildiğini anlatan Bozdağ, 2008'den itibaren, bir dosyada kaç sanık varsa, onların hepsinin ayrı ayrı suç sayıldığını anlattı. Yine, bir kişinin dosyadaki birden fazla suçunun ayrı ayrı suç sayıldığını kaydeden Bozdağ, "Öyle olunca, rakamlar birden bire büyük artış gösteriyor" dedi.

Daha önce olmayan bilişim suçlarının da çok ciddi artış getirdiğini ifade eden Bozdağ, ayrıca hakim, savcı, mahkeme, Yargıtaydaki daire ve üye sayısını artırdıklarını, bunun, kararların hızla kesinleşmesini sağladığını belirtti.

Bozdağ, "Cezası kesinleşenler de infaz aşamasında cezaevlerine geldi. Ayrıca eskiden cezanın 5'te 2'si infaz ediliyordu, 2004'ten itibaren cezanın 3'te 2'si infaz ediliyor. İnfaz süresi arttı, ceza miktarları arttı, zaman aşımı arttı. Bütün bunların hepsi esasında sayı artışına neden oldu. Yoksa sadece suçların artmasıyla yani insanlar çok suç işlediğinden bu hale gelmedi. Cezadaki, infazdaki, Yargıtaydaki, hakim ve savcı sayısındaki değişiklikler nedeniyle de bu artış oldu" diye konuştu.

Bakan Bozdağ, cezaevindeki çocukların posta giderlerinin tahsilinin doğru olmadığını kaydederek, bunu kaldırmak yönünde adım atılması için talimat verdiğini bildirdi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.