Danıştay'da 'İnsan Hakları Komisyonu' kuruldu
Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önündeki ihlal kararlarını azaltmaya çalışan Türkiye, adli yargının yanı sıra idari yargı kararlarıyla ilgili de önlemler alıyor. Bu kapsamda, AİHM kararlarının idari yargı alanında içselleştirilmesi ve farkındalığının artırılabilmesi amacıyla Danıştay bünyesinde faaliyet göstermek üzere İnsan Hakları Komisyonu kuruldu.

Komisyonun kurulmasına ilişkin yönergeye göre, kısaltması "İHK" olarak belirlenen Danıştay Başkanlığı İnsan Hakları Komisyonu'nun Başkanlığını, Danıştay Başkanı yürütecek.

Danıştay Başkanının bulunmaması halinde Komisyona Danıştay Genel Sekreteri Başkanlık edecek. İHK, Danıştay Başkanı'nın bir yıllık süre için belirleyeceği en az 6 Danıştay üyesinden oluşacak.

Komisyon, Danıştay'da görev yapan Danıştay meslek mensupları, tetkik hakimleri ve savcıların, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AHİS) ile AİHM içtihatları hakkında farkındalıklarının artırılması yönünde çalışmalar yapacak.

AİHM kararları veri tabanı sisteminde yayımlanan insan haklarına ilişkin kararların taranıp, tasniflendirilerek ilgili dairelerle paylaşılmasını sağlayacak Komisyon, AİHM ile Danıştay Başkanlığı arasında, bilgi aktarımının sağlanması amacıyla gerekli yazışma ve görüşmeleri de yapacak.

Dairelerinin görev konuları dikkate alınarak, ilgili daire tetkik hakimlerine ve savcılarına insan haklarıyla ilgili konularda karar analizleri yaptırılacak.

AİHS ile AİHM içtihatlarının Danıştay meslek mensuplarına, hakimlerine ve savcılarına aktarılarak farkındalık oluşturulması için üniversitelerle, akademisyenlerle ortak çalışmalar yapılacak, toplantılar düzenlenecek. Tüm faaliyetlerle ilgili kitap, dergi, makale gibi yayınlar hazırlanacak.

AİHM'nin yanı sıra, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Adalet Akademisi, Adalet Bakanlığı gibi kurumlarla diyalog ve karşılıklı işbirliği içerisinde çalışmalarda bulunulacak.AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.