'Devlet yıkılırsa altında kalırız'
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, dün Mersin'de düzenlenen meslek içi eğitim seminerine katıldı.
Mersin Barosu Gökdelen Hizmet Birimi'ndeki seminere gelen Feyzioğlu, konuşmaya başlayacağı sırada Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar tarafından alkışlarla protesto edildi. Grubun 'Tayyip seninle gurur duyuyor' sloganları atması üzerine birkaç avukat da 'Kahrolsun PKK' sloganı attı. Bunun üzerine Feyzioğlu, grupta bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği Şube Başkanı Mehmet Altuntaş'ı kürsüye davet etti. Feyzioğlu, eleştirileri dinledikten sonra kürsüye çıktı ve şöyle konuştu:

"Bir bildiri gördüğümde, arkasında hangi uluslararası hukuk taleplerinin bulunduğunu görebiliyorum. Akademisyenlerin imza attığı bildiride gözlemci diye tabir edilen heyetler uluslararası Kızılhaç'ı işaret ediyor. Kızılhaç'ın ülkeye gelmesinin şartı ise savaşan taraflar statüsünün kabulüne bağlıdır. Kızılhaç'ın da, Türkiye'ye barış gücü gönderilmesini tavsiye edebileceğini bilecek kadar uluslararası hukuk içerisinde yetişmiş bir meslektaşınızım. Bilgiye dayanan çıkışımın, düşünce hürriyetini yok sayarak sosyal linçe dönüşmesine karşı çıkıyorum.

VARSA YOKSA 'DEVLET SUÇLU'

Terör örgütüne, 'Neden 3 yıl boyunca hendek kazdın, keskin nişancı eğitimleri verdin, asfaltların altına bombaları hangi barışçıl amaçla döşedin' diye sorgulamadan, varsa yoksa 'Devlet suçludur' dendiğinde, kusura bakmayın ben de şunu söylüyorum: Bu devlet yıkılırsa, hepimiz ve demokrasimiz devletin altında kalırız. Bu devletin yıkılmaması için adaleti mülkün temeli haline getirmek lazım. PKK'ya terör örgütü dedim, bu kanlı savaşın bir numaralı sorumlusu ilan ettim diye ben baskıcı faşist, anti-demokrat mı oluyorum? Hepimizin burada tuzu kuru, yarın bu tuzların kuruluğunu ararız. Köprü insanı olmaya çalışmak zorundayız. Biz dün de siyasi iktidarın baskılarını ağır şekilde eleştiriyorduk, bugün de eleştiriyoruz. Ama devletin karşısında bilinen en kanlı terör örgütünü bir özgürlük ve sevgi yumağı olarak göstermek isteyenlere vereceğim cevap 'Hadi oradan sen de' olur. Eğer bu gidişe bir son verilmez ise, Türkiye'de herkes birbirinin etnik kökenini, mezhebini sorar hale getirilirse, ne hale geleceğimize Suriye'ye, Yugoslavya'ya bakarak anlayabiliriz. İç savaşa, bölünmeye çeyrek kalmışken, birbirimizi zor konularda sarf ettiğimiz tüm cümleleri dinlemeden, anlamayı reddedersek, tarih bize bunun hesabını soracaktır. Tarihe altın harflerle geçmek isteyenler köprü olmalıdır. Köprüleri yıkmayalım, daha fazla köprü inşa edelim. Türkiye, doğmamış evlatları, kaptanı, yolcusuyla uçurumun kenarında yuvarlanıyor. Vakit geç değildir. Gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde olanlara 'gelin yapmayın' diyelim ama doğruları yanlışlardan ayıralım."

AKADEMİSYEN ELEŞTİRİSİNE YANIT: TBB DİK DURSUN

Çağdaş Hukukçular Derneği Şube Başkanı Mehmet Altuntaş, TBB Başkanı Feyzioğlu'na şu eleştirileri yöneltti: "TBB Başkanı'nın akademisyenlere karşı linç kampanyası yürütülürken böyle bir tutuma girmemesini beklerdik. Bu ülkede hukuksuzluklardan bahsedeceksek, sokakta yatan cansız bedenlerden, sokağa çıkma yasaklarından bahsedelim. Cumhurbaşkanı'nın açık açık kanuna aykırı davranmaya teşvik eden, kaymakamlara dönük açıklamalarından bahsedelim. TBB dik duracaksa burada durmalıdır."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.