'Dosya masrafı' için çağrı merkezi kurup ava çıktılar!
Bankaların kredi çeken müşterilerindan ‘dosya masrafı’adı altında aldıkları parayı geri ödeyeceği duyulunca, onlarca ofis kuruldu. hürriyet.com.tr’nin haberine göre Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu ise avukatlar dışında hiç kimsenin hakem heyetleri veya tüketici mahkemeleri nezdinde vekil olarak görev yapamayacağını, dosya takip edemeyeceğini belirterek, “Bu ‘açıkgöz’ firmaların gönderdikleri dilekçe örnekleri, internet sitelerinde ücretsiz bulunuyor, arzu edenler buralardan alabilir” dedi. 
Ağaoğlu, “Şu anda Türkiye’de 100’ün üzerinde firma, faaliyete geçerek çağrı merkezleri kurdu ve bankaların tüketicilerden hukuka aykırı tahsil ettikleri dosya masraflarının tahsilinde aracılık edeceklerini öne sürerek, vatandaşlardan para karşılığı dilekçe göndermek suretiyle çıkar sağlıyorlar” diye konuştu. 

“DOSYA MASRAFINIZI GERİ İSTEYİN” 

Türkiye’de bankalardan kredi çeken milyonlarca insan dosya masrafı ödemek zorunda kalmıştı. Ağaoğlu, bu masrafların mahkemede haksız bulunduğunu aktardı: 
“Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, 2014 yılında eski kararlarıyla paralel iki yeni kararla tüketicilerden dosya masrafı alınmasının hukuka aykırı olduğunu, hatta sözleşmede yer alsa dahi bunun, Tüketici Kanunu’na göre haksız şart sayılacağına işaret ederek, dosya masraflarının tüketicilere iadesine karar verdi. Yargıtay, diyor ki ‘Banka, açıklamasında dosya masrafı gerekçesi olarak personel vs. giderlerini ifade ediyorsa da bunlar zaten hesaplanan faizin içinde. ‘Yani banka faizi neye göre belirliyor, giderlerine bakıyor, paraya ödediği faize bakıyor. O paraya ödediği faiz, diyelim yüzde 5, üzerine giderlerini de alıyor, ‘Bana maliyeti yüzde 7 oldu’ diyor, o yüzden banka 8’den, 10’dan satıyor.” 
Ağaoğlu, 28 Mayıs’ın tüketicilerle bankacılar arasındaki çekişmeler için milat olduğuna dikkati çekerek, o tarihte yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketici Kanunu’nun 4. maddesinin bankaların faiz dışında tüketicilerden alabilecekleri her türlü ücretin belirlenmesinde Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumunun (BDDK) yetkili olduğunu hüküm altına aldığını söyledi. 

PARASINI GERİ İSTEYEN TÜKETİCİ NE YAPSIN?

BDDK’nın bankaların faiz dışında hangi hizmet ve ücretleri alabileceğine dair henüz liste yayımlamadığını anımsatan Ağaoğlu, şu bilgiyi paylaştı: 
“Dolayısıyla dosya masrafı, tamamen hukuka aykırı duruma gelmiştir çünkü yeni Tüketici Kanunu, BDDK’nın belirlediği bir ücretin alınabileceğini öngörmekte. BDDK, ücret ödemediği halde bankalar, tüketicilerden dosya masrafı veya benzeri isimler adı altında ücret tahsil etmeyi sürdürmektedir. Bu durumda hukuki dayanaktan yoksun bu tahsilatların tüketiciye derhal iadesi gerekmektedir. Aksi halde tüketiciler, 2 bin liraya kadar olan bedeller için ikamet ettikleri ilçe kaymakamlığındaki tüketici hakem heyeti nezdinde hiçbir ücret ödemeden, 3 bin liraya kadar ise il merkezinde bulunan Gümrük ve Ticaret İl Müdürlüğü'ndeki bilir tüketici hakem heyetine başvurmak suretiyle haklarını arayabilir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.