'Efendisi olan bir hakimliktense gider avukatlık yaparım'
KORKMUYORUZ
 
Mustafa Ateş (Yargıtay 8. Daire Üyesi): Düğmesi, iliği ve cebi olmayan bir cübbem olacağı inancıyla hakim olarak göreve başladım. Bugüne kadar da cübbemi kimsenin önünde iliklemeye çalışmadım. Bundan sonra da, görevde kalırsam eğer, böyle yaşamak istiyorum. ‘Özgürlük vazgeçebilmektir’ diyor ünlü bir düşünür. Ben de efendisi olan bir hakimliktense vazgeçebilmeyi göze alıyorum.

Beklentim yok. Korkmuyorum. Çekinmiyorum. Gerekirse istifa eder, avukatlığa geri dönerim.
 
İPTAL DAVASI AÇILMALI
 
Mahmut Kamacı (Yargıtay Üyesi): Anamuhalefet partisi, yasa yürürlüğe girmeden iptal davası açmalı. Bu düzenlemeyle, herhangi bir idari işleme gerek kalmaksızın üyeliklere son verilecek. Yüksek yargı üyeleri, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunabilir. Anayasa Mahkemesi ‘yasama işlemleri hakkında bireysel başvuruya gidilemez’ derse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de gidilebilir. Ama bu AYM için ucuz bir çözüm olur.
 
HUKUK DEVLETİNDEN UZAKLAŞIYORUZ
 
Yusuf Ziya Arıcan (Yargıtay Üyesi): Bağımsız tüm kurumlar gibi şimdi de yüksek yargı biat ettirilmek isteniyor. Hızla hukuk devletinden uzaklaşıyoruz. Yüksek yargıya üye seçilince özgürlüklerin artacağını tahmin ediyordum. Fakat baktım ki üyelerde başka endişeler gelişmiş. Çocuklarının iş kaygısı, torunlarının iş kaygısı… Herkes bir yerlerden bağlanmış arkadaşlar, herkes. Gerçekten çok üzülüyorum. Yasama organı bu gücü paylaşmak istemiyor. Anayasa’da açıkça yazıyor, ‘Yargı Türk milleti adına karar verir’. Buna tahammül edemiyorlar. Bir olmak, bununla mücadele etmek durumundayız.
 
FELAKETİN BAŞLANGICI
 
Metin Feyzioğlu (TBB Başkanı): Konu sistemin çökertilmesidir, sadece hakimlerin azledilmesi değil. Yargıdaki kanun dışı yapıların ayıklanmasının yolu hakimlerin tümünün azledilmesi değil. Bu bir felaketin başlangıcıdır. Azledilecek hakimlerin yerine 5 gün içinde atanacak hakimlerin de bir başka kanunla azledilmeyeceğinin garantisini kim verecek. Bu, bal gibi yüksek yargının yasama organına bağımlı hale gelmesi değil midir? ”
 
YARGITAY VE DANIŞTAY BAŞKANI İSTİFA ETMELİ
 
Ümit Kocasakal (İstanbul Barosu Başkanı): İstifa diye onurlu bir metot var. Danıştay başkanının derhal istifa etmesi gerekiyor. İlik ve düğme bulunmayan cübbeyi iliklemeye yeltenmiş bir kişinin orada bulunmaması lazım. Aynı şey Yargıtay Başkanı için de geçerli. Artık güveni yitirdiler. Yüksek yargı, yaptıkları ya da yapmadıklarıyla yüksek olur. Sadece önündeki şekli sıfatla değil. Yüksek yargının Cumhurbaşkanı’yla yurt gezilerine katılma, çay toplama gibi bir görev ve yetkisi yoktur.
 
YÜKSEK YARGIYI PAKETLEME KANUNU
 
Prof. Dr. Korkut Kanadoğlu: Bu (yasa değişikliği) bir başka ifadeyle ‘yüksek yargıyı paketleme kanunu’ olarak da nitelendirilebilir. Ve bu tür bir paketlemeye askeri rejimler bile cesaret, cüret edemedi. Anayasa Mahkemesi, geriye doğru karar alabilir. Bunun örnekleri de var. Bütün bu hukuksal açıklık karşısında, eğer böyle bir yasa Meclis’ten geçerse bunun sorumluluğu, bu yasayı çıkaranların üzerinde olacak. Bu kişiler, tarihte kara bir leke olarak görülecekler.
 
ANAYASA MAHKEMESİ'NİN HÜKMÜ GERİYE YÜRÜR
 
Prof. Dr. Erdoğan Teziç (Eski YÖK Başkanı): Bu, ‘boşalt doldur’ kanunudur. Amacı, yüksek yargıda tasfiyedir. Muhalefet partisi kısa bir dilekçeyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmalıdır. AYM’nin kararları geriye doğru yürür.”
 
 
Kaynak: Yarına Bakış
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Heeyt be 1 yıl önce

Avukatların efendisinin olmadığının delilidir!:)

Avatar
esma 1 yıl önce

Nereya gidiyorsunuz kalıp mücadele etmezseniz kendini efendi zannedenlere kim haddini bildirecek

Avatar
Av.A.Erdem Akyüz 1 yıl önce

Avukatlık; hakim ve savcılıkdan daha bağımsız bir meslektir. Yargıda en yüce görev "savunma" en yüksek makam "Avulat'lıktır."

Avatar
Fatih 1 yıl önce

Sizin gibi düşünenlerin sonuna kadar oyunun içinde kalması gerek; oyundan çıktıktan sonra ne söylediğinin ya da yaptığının önemi kalmayacak

Avatar
Faruk 1 yıl önce

Adam baştan sakat ne demek gider avukatlık yaparım.Zihniyete bak .Sen Avukatlık falan yapamazsın.Savunma makamına bakışına bak.Hukuk işte bu adamlar yüzünden gukuk oldu sonra geldi adamlar fırsattan istifade ediyorlar.Esas suçlular bunlar. Yeni yasayla kadrolar azaltılınca taşraya gitme yolu açılınca mı aklına geldi?

Avatar
Av Sadrettin özel 1 yıl önce

Yerel mahkemeler çok ağır mahkumiyet kararları veriyor YARGITAY ONAYLIYOR sonrasını sonrasını biliyorsunuz beraat kararı veriliyor devlete yüklü tazminat davaları açılıyor o Zaman bu durumu gören YARGITAY ÜYELERİ nin hiç sesini duymadık nedennnn

Avatar
İzzet 1 yıl önce

Yazıklar olsun. Şurda Avukatım diyenlerin yorumlarına bak. Birde Yargıtay üyesinin haline bak. Sob beş yılda Türkiye'de hukuk sistemi zaten bitirildi. Yoj cemaatçi yok ondan yok bundan. Geçmiş olsun Türkiyem

Misafir Avatar
anti hakim savcı 1 yıl önce @İzzet

Senin hukukla olan bağın ne arkadaşım önce ondan bi haber ver sen. Hukukla alakan yoksa burda yazılanların çoğunu bir romanı anladığın gibi anlarsın, alakan varsa da artık bişey diyemiyeceğim, muhtemelen olayı kavramamışsın

Beğenmedim! (0)
Avatar
Yiğit 1 yıl önce

Makam aşkı vay be elindeki güç gittiği için fever ediyorsun yazık