En büyük adliyeye cezaevi aracı giremiyor

İSTANBUL - Avrupa'nın en büyük adliyesi olarak inşa edilen Çağlayan'daki yeni İstanbul Adliyesi'nin yapımındaki küçük bir hesap hatası, tutukluların cezaevine girişi konusunda sıkıntıya yol açtı. Her gün 3 bin kadar tutuklunun duruşmalar için geleceği binaya, otopark girişinin tavanı alçak yapıldığı için cezaevi araçları giremiyor.

Adalet Bakanlığı Teknik İşler Dairesi Başkanlığı, adliye binasının mimarlık projesi için üç firmayla anlaştı. Üç proje çizildi ve daire bir mimarlık firmasının projesini onayladı. Daha sonra inşaatın yapımı işi Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından ihaleyle müteahhitlik firması VARYAP'a verildi. VARYAP, inşaatı öngörülen sürede bitirdi. İlginç hesap hatası da binanın yapımından sonra fark edildi.

Cezaevi araçlarının gireceği otoparkın tavanı alçak kalmıştı. Sanıkları taşıyan araçlarla deneme yapıldı, ancak eksi beşinci katta bulunan nezarethaneye girişin zeminden itibaren mümkün olmadığı görüldü. 3.80 metre yüksekliğindeki büyük cezaevi araçları binanın otoparkına giremedi.

Adalet Bakanlığı Teknik İşler Dairesi Başkanlığı'nın projenin çizimini verdiği mimarlık firması 3.8 metre yükseklik vermişti. Ancak su boruları, havalandırma ve elektrik tesisatlarının tavana monte edilmesi sonucunda bu yükseklik 2.3 metreye düştü. Tavanın yüksekliği 1.50 metre kısalınca küçük cezaevi araçlarının girişi imkânsız hale geldi. Uzmanlarsa, büyük cezaevi araçlarının girebilmesi için tavan yüksekliğinin en az 4.5 metre olması gerektiği, 3.8 metre yüksekliğin bile az olduğu görüşünde.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı duruma el koydu. Çolakkadı, olayı araştırmak üzere Ergenekon davalarına bakarken İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atanan Zekeriya Öz'ü görevlendirdi. Öz, Çağlayan'daki binaya giderek durumu yerinde inceledi ve cezaevi araçlarının giriş kattından itibaren kesinlikle içeri giremeyeceğini rapor etti.

TÜNEL VEYA RÖMORKLU ARAÇ
Şimdi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı krizin aşılması için çare arıyor. İlk formül olarak tututukluların treni andıran uzun römorklu araçlarla cezaevine sokulması tartışıldı. Gerekirse de araçla nezarethaneye girebilmeleri için alttan adliye binasının bir taşra cezaevi büyüklüğünde olan nezarethanesine tünel yapılacak. Böyle olursa, cezaevinden firar etmek için mahkûmlar tarafından kazılan tünellerin bir benzeri, tutukluların adliye nezarethanesine girişini sağlamak için kazılmış olacak.

Turan Çolakkadı, "Zekeriya Bey'in tespitleri üzerine Adalet Bakanlığı'yla yazışmalar yapılıyor" bilgisini verdi.ntvmsnbc
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadıköy 7 yıl önce

İmar kirliliğine sebep olmaktan ötürü kime dava açılacak?
Otopark girişinde bu tür bir problem yaşadığı için otopark
Girişine inen eğimi arttırdığı için İMAR KİRLİLİĞİ ne sebep olmaktan dolayı ceza davasi açılmıştı. Projeye aykırılığı tespit eden Belediyenin şikayeti ile. Burada da projeye aykırılık olacak:))
Gülüyoruz aglanacak halimize.

Avatar
Avukat 7 yıl önce

AvukatlArdan adliye personelinden, mübaşirinden, memuruna, savcı ve hakimlerden görüş alınmadan yapılan plan ve isler var. Saray mı dediniz? Bizim bildigimiz saraylardaki katlar yüksek ve ferah olur. Teklifim: mahkumlar duruşma stresinden kurtulsun diye. Yesil alanda hapishane araçlarından indirilsin. Bloklara ring sefer düzenleyecek GOLF arabaları ile duruşma salonlarına taşınsınlar. Golf arabaları güneş enerjisi ile çalışsın.
Ya da duruşma salonlarına hastanelerdeki gibi hava basıncı ile calisan borular döşensin. İki er arasına sanık sırasıyla gideceği salona ışinlansin, pardon gönderilsin.
Lütfen teşekkür için çiçek yollamayiniz. Projeyi bu sekilde yapan mimar ve mühendisimize Ufuk açıcı bir gözlük alınız.

Avatar
Sükut u hayal 7 yıl önce

Çağlayan meydanı altına alınan yoldan, adliye için ayrı bir giriş yapılacaktır sanırım. Başka bir giriş de Hapishane araçları için yapılabilir. Araçlar bahçe altında bina kenarında ayrı bir yerde oluşturulacak kapalı alanda pArk ettirilebilir. Nezarethanelere gecilebilecek en uygun yer olabilir tabii ki. Mahkum trafiği çok yogun olacak bir Adliye'de bu Durumun düşünülmemesi hayal kırıklığı yarattı şahsen bende.

Avatar
Ferhat 7 yıl önce

Meydan kazılmış halde iken giriş ve park anlamında bu aşamada farklı ve mantıklı bir çözüm bulunabilir. Daha sonra bu fırsatta kacacaktir. Savcı Zekeriya öz bu ise bir çözüm bulur. Bu iste ihmali olan varsa Bavulları hazırlasın. Silivri ye yol göründü. Sözün ÖZÜ bittiğinizin resmidir:))

Avatar
Çağlayan 7 yıl önce

Ustteki parkta golf iyi olur. Kücük olur ama 5 delikli golf sahası çıkar oradan:) önce golf sonra duruşma teklifini tuttum. Saha da var. Olur bu iş.

Avatar
Kalfa usta 7 yıl önce

Kalfalikta olur böyle hatalar.
Aslında faaliyete geçmeden açılan şu adalet Saray'ından mı bahsediyorsunuz...
Durum Komik mi? Yok traji komik...
Kartal Adliye'sini yapanlara acil çağrı.
Anlarsınız ya:)