'En önemli sorun yolsuzluk'

Türkiye'nin en önemli sorunlarına ilişkin Demokrat Eğitimciler Sendikası Stratejik Araştırmalar Merkezi(DESAM) ve Demokrat Eğitimciler Sendikası(DES) tarafından yapılan araştırmaya göre, yolsuzlukların en önemli sorun olduğu tespit edildi. Araştırmada ayrıca, "Hükümet yolsuzlukla mücadele alanında yapılanları bir beyaz kitapta toplayarak halka dağıtmalıdır. Tüm siyasi partiler el ele vererek milletvekilli dokunulmazlığı başta olmak üzere tüm dokunulmazlıkları sınırlayan bir Anayasa ve yasa değişikliği yasanın çıktığı tarihten sonra oluşacak yeni dosyalar için geçerli olacak şekilde düzenlenmelidir. Partiler belediye başkanlarına "Yolsuzlukla Mücadele Andı' adı altında bir belge imzalatmalı, and'da başkanlar yolsuzlukla mücadeleye geçit vermeyeceklerini beyan etmelidirler" denildi.


-""YOLSUZLUK' YÜZDE 79 İLE TÜRKİYE'NİN 2'NCİ BÜYÜK SORUNU"-

DES ve DESAM'ın bin 49 kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'nin en önemli sorunlarının başında "yolsuzluk' yüzde 79 oranıyla Türkiye'nin 2. büyük sorunu olarak belirlendi. Yapılan açıklamada araştırmanın amacına ilişkin olarak, "Toplumsal hastalıklarımızdan olan "yolsuzluk' sorununa dikkat çekmek,önemli tespit, veri ve çözüm önerilerinin yer aldığı araştırmanın başta hükümet olmak üzere siyasi partilerin ve ilgili STK' ların bilgisine sunmak ve sosyal dönüşümümüz için yarar sağlanmasıdır. Araştırma raporu öncelikle Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere siyasi partilerimizin Genel Başkanlarına da gönderilmiştir" ifadelerine yer verildi.

-"YOLSUZLUĞUN NEDENİ PAZAR EKONOMİSİNİN TÜRKİYE'YE HAKİM OLMASIYLA BAŞLADI"-

Yapılan alan araştırmasının sonuçlarına göre, vatandaş "yolsuzluğun' vergi düzenini yüzde 44 oranında, sosyal ve ahlaki yapısını yüzde 56 oranında, hukuk ve asayiş düzeni doğrudan veya dolaylı olarak yüzde 61 oranında olumsuz yönde etkilediğini belirtilirken, "Vatandaşın yüzde 81'ine göre yolsuzlukların yaygınlaşması, serbest pazar ekonomisinin Türkiye'ye hakim olmasıyla başladı. Vatandaşın yüzde 49' una göre Türkiye'de zengin olmak için yolsuzluk yapılması gerekiyor. Vatandaşa göre yolsuzlukların yüzde 72'si belediyelerde gerçekleşiyor. Yolsuzluğun; Türkiye'de bürokrasiyi ve siyaseti çürüttüğü yüzde 90, enflasyonu körüklediği yüzde 39, ekonomiye zarar verdiği yüzde 45, haksız rekabet yarattığı yüzde 77, devlete ve halka zarar verdiğini yüzde 67 oranında ifade eden vatandaşa göre Yolsuzluk Türkiye' nin en önemli 2. sorunu ve herkes tarafından bilinen bir gerçeği olarak ifade ediliyor. Tüm bireylerin hukuk önünde eşitliği ilkesini ortadan kaldıran ana nedenin yüzde 71 ile yolsuzluklar olduğunu kaydeden vatandaşımıza göre yolsuzluklar nedeniyle kamu makamı, bürokrasi, nüfuz ve mevki sahibi insanların yüzde 55' i yolsuzluk yapıyor ve şahsi çıkar sağlıyor" denildi.

-"YOLSUZLUKLAR NEDENİYLE SİYASİ OTORİTE HALKIN DESTEĞİNDEN UZAK KALMAKTA"-

Yolsuzluk Alan Araştırması'nın ön verilerini yorumlayan DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, yasal otoriteye karşı duyulan saygı ve itimadın her geçen gün azalmasının asıl nedeninin yolsuzluklar ve yolsuzluk kaynaklı toplumsal zaaflar olduğunu söyleyerek, "Yolsuzluklar nedeniyle siyasi otorite halkın desteğinden yoksun kalmakta, iktidar ile halk arasında kopukluklar başlamaktadır" şeklinde konuştu.
Hükümetin kamu sektöründe yolsuzluk, saydamlık ve hesap verebilirlik ilkelerini ivedilikle hayata geçirmesi gerektiğini kaydeden Avcı, "Türkiye'de acilen kamu hizmetleri reformu, Yargı reformu, Vergi Politikası ve idari reformlar yapılmalıdır. Kamu yöneticileri başta olmak üzere tüm kamu çalışanlarına etik konular ve etik eğitimi verilmelidir. Yatırımlar, vergiler ve diğer mali konular halkın anlayabileceği basitlikle, kavranılabilir olmalıdır. Yolsuzluğu önleyici kanunlar sadece yapılmamalı, uygulanmalıdır. Bir hükümet politikası ve programı dâhilinde yolsuzluk konularında toplumsal farkındalık ve seferberlik bilinci oluşturulmalıdır. Yolsuzlukla mücadelede, kolluk kuvvetlerine olduğu kadar, sivil toplum kurumu/kuruluşu temsilcilerine de, özel sektör ve donanımlı sivil vatandaşlara da eğitim verilmelidir" ifadelerine yer verdi.

-""YOLSUZLUKLAR VE YOLSUZLUKLA MÜCADELE' KESİNLİKLE OLMALIDIR"-

Avcı açıklamasında, yolsuzluk kültürünün yağmacı, oportünist, yiyici gibi adlarla toplum tarafından tanımlandığını ve her geçen gün bu sıfatların kanıksanmaya başlandığını, yolsuzlukların önlenmesi için hükümet tarafından atılan adımların daha hızlı ve büyük adımlar şeklinde atılması gerektiğini söylerken, "Her geçen gün yaygınlaşan ve derinleşen yolsuzluk kültürü nedeniyle çalışma hayatına yeni giren gençlerin dahi "süt dişleri çıkmadan takma dişle ısırmaya başlama', "kendi mafyasını kurma', "derin pazarlıklara girme', "herkesi haraca bağlama', gibi ortak bir ağız ve jargon oluşturuyor, 2011 yılında yapılacak genel seçimlerde, işlenecek ana tema belli ki "yolsuzluklar ve yolsuzlukla mücadele' olacak veya kesinlikle olmalıdır" dedi.

-"YOLSUZLUKLA MÜCADELE EYLEM PAKETİ"-

Avcı, tüm siyasi partilerin "Yolsuzlukla Mücadele Eylem Paketi' hazırlayarak seçmenin karşısına çıkması gerektiğini, aksi takdirde ülkenin en önemli sorununa kayıtsız kalmış bir parti durumuna düşeceğini kaydederek şöyle dedi:
"DES ve DESAM kuruluşları olarak hazırladığımız ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlara sunacağımız "Yolsuzlukla Mücadele Eylem Paket'ini sunuyoruz. Hükümet yolsuzlukla mücadele alanında yapılanları bir beyaz kitapta toplayarak halka dağıtmalıdır. Tüm siyasi partiler el ele vererek milletvekilli dokunulmazlığı başta olmak üzere tüm dokunulmazlıkları sınırlayan bir Anayasa ve yasa değişikliği yasanın çıktığı tarihten sonra oluşacak yeni dosyalar için geçerli olacak şekilde düzenlenmelidir. Partiler belediye başkanlarına "Yolsuzlukla Mücadele Andı' adı altında bir belge imzalatmalı, and'da başkanlar yolsuzlukla mücadeleye geçit vermeyeceklerini beyan etmelidirler. Bunun seçmen ve halk üzerinde olumlu psikolojik etkileri olacaktır. Tüm siyasi parti Genel Merkezi ve İl başkanlıklarında gönüllülerin çalışacağı bir yolsuzlukla mücadele masası kurulmalıdır.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında bir "Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Kurulu' kurulmalı ve kurul üç ayda bir kez toplanarak ülkedeki yolsuzlukları ve yolsuzlukla mücadeleyi değerlendirmelidir.Belediyelerde yapılan on bin TL üzerindeki alım, satım ve ihaleler ile imar değişiklikleri belediyelerin WEB sitelerinden halka duyurulması için bir genelge yayınlanmalıdır. Her siyasi parti yolsuzlukla mücadele de temayüz etmiş bir kahraman yaratmalıdır."(ANKA)
(HBB/ÖMR)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.