'Enerji yatırımı gerekçesiyle mahkeme kararları yok sayılıyor'
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, ‘Enerji ve Hukuk’ konulu sempozyumun sonuç bildirgesini açıkladı. Türkiye’nin enerjide yüzde 72 oranında dışa bağımlı olduğunu hatırlatan Feyzioğlu, “Hatta bu sempozyumda bazı konuşmacılar bu oranın yüzde 78’e çıktığının işaretlerini gördüklerini söylediler. Bu bağımlılık bugün içinde bulunduğumuz ve sürdürülemez hale gelen cari açığın başlıca sebebidir. İthalat yapılan ülkelerin ve enerji kaynaklarının bir türlü çeşitlendirilmemiş olması, enerji güvenliğimizi çok ciddi şekilde tehdit etmekte. Enerjide dışa bağımlıyız ve bu bağımlılık milli menfaatlerimizi üstün tutan bir dış politika yürütme gücümüzü kırmakta. Dış politikada her devlet kendi milli menfaatini üstün tutar. Dış politikada bunu yapabilmemiz için enerjide bağımlı olmamamız gerekir. Türkiye bağımsız bir dış politika yürütme gücünden mahrumdur. Hayatı sakıncaları barındıran bu enerji politikamız temelden değiştirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

“ENERJİ AÇIĞIMIZ DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZI ARTIRIYOR”

Türkiye'nin enerjide kurulu gücün halen önemli bir kısmını kullanmadığını vurgulan Feyzioğlu, “Termik santral üstüne termik santral açıyor. Bu santralleri açabilmek için doğayı katletmekten çekinmiyoruz ama kurulu gücümüzün çok önemli bir kısmını da hala kullanmıyoruz. Bu tespiti biraz vahim hale getiren ikinci tespit de şu; Türkiye, bir birim mal ve hizmet üretmek için Avrupa ortalamasının iki katı enerji tüketiyor. Yani enerjiyi verimli kullanmayı beceremiyoruz. Biz mal ve hizmet üretiminde tasarrufu bilmiyoruz, önemsemiyoruz. O sebeple de sürekli olarak enerji açığımız, dışa bağımlılığımız artıyor. Enerji verimliliğini, enerji politikamızın merkezine koymak zorundayız.” şeklinde konuştu.

>> ENERJİ VE HUKUK SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

“ENERJİ YATIRIMI GEREKÇESİ İLE MAHKEME KARARLARI YOK SAYILIYOR”

Çevre katledilerek içinde yaşanacak bir dünyanın kalmayacağının altını çizen Feyzioğlu, açıklamasını şöyle tamamladı: “Enerji olmadan yaşam olmaz ama çevre katledilerek de içinde yaşanacak bir dünya kalmaz. Bizim enerji-ekonomi-çevre üçlemesini dengeye getirme zorunluluğumuz var. Bunu yapacak olan da devlet ama devlet gibi devlet. Bu üçlemenin dengelerini gözetmeyen kısa vadeli maddi çıkarları esas alan bir anlayış hâkim. İnsan yaşamına tehdit eder boyutta enerji üretiyoruz. Emekçilerin canlarını hiçe sayıyoruz, üretimde tasarrufu insan canını koruma amaçlı tedbirlerden tasarruf ederek sağlamaya kalkışıyoruz. Maliyetleri düşürmek üç kuruş fazla kazanmak uğruna insan yaşamından tasarruf etmek kabul edilemez. Doğanın ve tarihin yok edilmesi artık bizim aklımızın, adalet duygumuzun, vicdan duygumuzun sınırlarını çoktan aştı. Enerji yatırımı gerekçesi ile mahkeme kararları yok sayılıyor. Mahkemelerin bu kararlarını veren hakimler vatana ihanetle suçlanma noktasına geldi.”


CİHAN
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.