EPDK'da sahte teminat skandalı

Sahteciliğin boyutunun milyonlarca lirayı bulduğu belirtilirken EPDK, konuyla ilgili soruları cevapsız bıraktı. Sektör kaynaklarına göre ülkeye kaçak-kayıt dışı giren akaryakıt var.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nda (EPDK) ‘sahte teminat mektubu' skandalı yaşandığı ortaya çıktı. EPDK çevrelerinden alınan bilgiye göre, bazı dağıtım şirketleri satışa çıkaracağı benzin ve motorine eklenmek için teminat mektubu karşılığı ulusal marker (işaretr) alıyor. Şirket, marker için aldığı teminatı değiştirerek sahtesini EPDK'ya veriyor.

Teminatın aslı ise kısa süre sonra bankaya iade ediliyor. EPDK incelemesinde ortaya çıkan sahte teminat olayına karışan şirketlerde muhatap bulunamazken, marker da ortada yok. Aynı çevreler yeni ortaya çıkan sahteciliğin boyutuyla ilgili 100 milyon lira civarı tahmininde bulunurken, sahtecilik olayının daha da büyüyebileceği bilgisini verdi.

EPDK ise, konuyla ilgili soruları Türkiye petrol piyasasında dolaşıma sunulan akaryakıtın; pazara yasal yollardan girip girmediğinin tespit edilerek, kaçak ve standart dışı ürün satışının önlenmesi amacıyla Ocak 2007'den itibaren akaryakıt ürünlerine (benzin, motorin, biyodizel) TÜBİTAK'ın geliştirdiği ulusal marker (işaretr) eklenmeye başlandı. Temmuz 2013'ten itibaren de gazyağı ve nafta da marker uygulamasına dahil oldu.

Akaryakıta yurtiçi piyasaya giriş noktaları olan rafineri çıkışında, gümrük girişinde veya ilk defa ticari faaliyete konu edileceği diğer tesislerde olmak üzere rafinerici, dağıtıcı ve ihrakiye teslim lisansı sahipleri tarafından EPDK'ca belirlenen 8 ppm (0,008 litre marker/1000 litre) oranında ulusal marker ekleniyor.Öte yandan ulusal marker ile işaretlenen akaryakıtın kurumca belirlenen şart ve miktarda işaretlenip işaretlenmediğini kontrol etmek için TÜBİTAK tarafından özel konsantrasyon ölçüm ve denetim cihazları üretildi. Denetimlerde belirlenen oranda marker içermeyen akaryakıt kaçak sayılıp, ilgili firma veya bayi hakkında kaçakçılık suçundan adlî ve idarî işlem başlatılıyor.

KAÇAK AKARYAKIT PİYASADA

Sahte teminatlarla EPDK'dan ulusal marker alınması, sektörde tartışma konusu oldu. Adını açıklamak istemeyen sektör kaynakları istasyonlarda veya toptan satışlarda akaryakıtın mutlaka markerlı olması gerektiğine dikkat çekti. Aynı kaynaklar konuya açıklık getirdi: “Son dönemde ülkeye değişik yollardan büyük miktarlarda kaçak akaryakıt giriyor.

Bu yakıtın kayıtlı satışı için markerlı olması gerekiyor. Ayrıca yurda ilk girişte kayıtlı ama markersız, pazara sunulurken marker eklenmesi gereken akaryakıt var. EPDK, sahtecilik yöntemiyle alınan markerın hangi amaçla kullanıldığını ortaya çıkarmalı. Haksız kazancın yanında, milyonlarca liralık kaçak akaryakıt işartretlenip pazara sunulmuş olabilir.

Bu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun yapacağı incelemeyle ortaya çıkacaktır. Çok önemli bir konu ve kamuoyu mutlaka gelişmelerden bilgilendirilmeli. Ayrıca, son dönemde piyasada ilginç alıcılar ortaya çıktı. Olay geniş çaplı incelenmeli.

( İsmail Altınsoy - Zaman )

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.