Ertuğrul Günay: Kanunsuz emri veren de, uygulayan da cezalandırılır!
Siyasetin önemli ve tecrübeli isimlerinden eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eski İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın terörden bürokratları sorumlu tuttukları açıklamaların ‘itiraf' niteliğinde olduğunu söyledi. Hukukçu kimliğiyle bilinen Günay, söz konusu açıklamaların hiçbir şekilde iktidar temsilcilerini -Cumhurbaşkanı da dahil- kurtaramayacağını belirtti. Erdoğan ve Ala'nın açıklamalarının büyük çelişkiler ve geleceğe dönük sorumluluklar içerdiğini kaydeden Günay, şu ifadeleri kullandı:

BU AÇIKLAMALAR İTİRAF İÇERİYOR: “Bu açıklamalar, yaşanan son olayların vahameti, özellikle şehit cenazelerindeki yurttaşlarımızın, şehit yakınlarının haklı tepkileri karşısında biraz telaşla yapılmış, günlük bir siyaset telaşıyla sorumluluktan kurtulmak amacına yönelmiş açıklamalar olarak görünüyor. Ancak tam tersine, devlet yönetiminin nasıl işlemez hale getirildiğine ve bir dönem terör yığınakları karşısında güvenlik güçlerinin elinin kolunun bağlandığına ilişkin itiraflar içeriyor. Operasyonlarla ilgili güvenlik birimlerinin, idareden ‘olur' almasına gerek olmadığı savunması doğru değildir. Çünkü son zamanlarda yapılan yasal düzenlemelerle özellikle jandarma, tümüyle idarenin kontrolüne ve iradesine bağlandı. Şimdi çeşitli açıklamalarında gerek Sayın Erdoğan, gerek dönemin diğer yetkilileri ve sorumluları, ileride hukuk önünde itiraf sayılabilecek ifadelerde, açıklamalarda bulunuyorlar. Sanıyorum bunlar, bu hukuksuz dönem sona erince yeniden değerlendirilecek, tartışma konusu olacaktır. Bunlar hukuk dönemi geldiğinde yargılama konusu olacaktır.”

İKTİDAR, SORUMLU OLDUĞUNU BİLDİĞİ İÇİN HIRÇINLAŞIYOR: “İktidarı bırakmamak için de neredeyse ülkenin karıştırılmasına, toplumun birbiriyle çatıştırılmasına varacak kadar gergin bir politika dili ve söylemi uyguluyor. İktidarın son dönemlerde bir ur gibi türeyen köksüz yandaşları da bu gerginliği daha ileri boyutlara götürüp basına, gazetelere, gazetecilere, doğruyu ve gerçeği söylemekte ısrar eden herkese karşı fiili saldırıya kadar varan davranışlar izliyorlar ancak bütün bu telaşın, gerçekleri örtbas etmek için sonuna kadar devam edeceğini ve olayları örtmeye yeteceğini kimse zannetmesin. Hukuk bir gün herkese lazım olacaktır. Bunu iktidardaki arkadaşlar da görecekler.”

EMRİ VERENLER DE UYGULAYANLAR DA SORUMLU: “Güvenlik birimleri büyük ölçüde idareye bağlandığı için emri verenler sorumlu. Siyasi irade ve valileri büyük sorumluluk bekliyor. İktidar cephesinin bu açıklamaları karşısında siyasi yetkililer ve özellikle valiler, eğer bir müdahale gerektiren olay var da etmemişse görevi suistimale girer. Siyasi irade, bu tür olayları görmemezlikten gelen bir davranış sergilemişse idareci sorumlu olur.”

DEVLET ÇARKI SİYASİ MEKANİZMAYA DÖNÜŞTÜ: “Bütün mesele zaten devlet çarkını son zamanlarda bir siyasi mekanizmaya dönüştürmüş olmasından kaynaklanıyor. Oysa devlet, siyasi tarafların ötesinde herkesin sığınacağı, herkesin hakkını ve hukukunu arayacağı bir son başvuru merciidir. Devlet, herkesin hukukunu adaletle koruması gereken bir üst çatı örgütlenmesidir. Siz bu çatı örgütlenmesini bir siyasi parti teşkilatına dönüştürürseniz, o zaman güvenilir bir devlet olmaktan o yapıyı çıkarırsınız ve toplumun güvenliğini korumak yerine, toplumun güvenliği ve özgürlüğü için bir tehlike haline getirirsiniz. Onun için bütün mesele, devlet yapısına yeniden tarafsızlığı ve objektifliği egemen kılmaktır. Bu da hamasetle, siyasi söylemlerle olmaz. Hukuku ve adaleti yansız biçimde işler hale getirmekle olur.” (Zaman)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.