Eski raportörden 'uzun tutukluluk' yorumu
İbrahim Utku NAR / ANKARA

Anayasa Mahkemesi Eski Raportörü Ali Rıza Aydın, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) devlete karşı terör suçlarında azami tutukluluk süresini 10 yıla çıkaran düzenlemeyi iptal etmesini, "Hem hak ve özgürlükler hem de demokratik hukuk devleti yönlerinden gecikmiş bir karar” şeklinde yorumladı.

Aydın, AYM'nin yeni düzenleme konusunda Meclis'e verdiği bir yıllık sürenin yaratabileceği olumsuzluklar için ise, "Hukuk devletinde artık, Anayasa'ya aykırılığı biline biline bir kurala 'ama yürürlükte', 'yargıç karar versin' denilemez. Hele hele temel hak ve özgürlük konusunda bu tür polemiklere girilmez" diye konuştu.

İPTAL KARARI SÜPRİZ DEĞİL

AYM'nin İptal kararının sürpriz olarak değerlendirilemeyeceğini belirten Aydın, "Hukuk ve demokrasinin evrensel ilkeleri dikkate alındığında, buna bir de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları eklendiğinde hiç de sürpriz değil. Ancak böyle bir iptale, boşluk var yeniden düzenleme yapılsın diye süre verilmesi, bu sürenin de gerekçeli kararın yayımı tarihinde itibaren bir yıl olması, hukuk yönünden sürpriz olabilir. Gece yarıları yasalarına alışkın bir Meclis, kapalı olmayan bir Meclis göz önüne alındığında süre zaten dramatik vakaya dönüşüyor. Kaldı ki süre tartışmalara da neden oluyor. Oysa hukuk devletinde tıpkı yasalar gibi mahkeme kararları da açık, net, anlaşılabilir olmalı, belirsizlikler içermemeli. Sonra da pas yargıçlara atılıyor. Türkiye'de hukuk devleti ilkeleri uygulanıyorsa, bu konuda tartışma olmazî dedi.

OLASI MAĞDURİYETLER

Aydın, AYM'nin yeni düzenleme konusunda Meclis'e verdiği bir yıllık sürenin yaratabileceği olası mağduriyetler hakkında ise şöyle konuştu:

"Sonuçta, Anayasa'ya aykırılığı bilinen bir 10 yıl var. Hukuk devletinde artık, Anayasa'ya aykırılığı biline biline bir kurala 'ama yürürlükte', 'yargıç karar versin' denilemez. Hele hele temel hak ve özgürlük konusunda bu tür polemiklere girilmez.  Bir yargıç, yasa hükmü Anayasa'ya aykırı diyecek ve tutukluluğu 5 yılı geçenleri çıkaracak, diğer yargıç yasa daha yürürlükte diyerek çıkarmayacak. Böyle çifte standart ve keyfilik olmaz. Anayasa Mahkemesi'nin bu tür belirsizliklere yol açmaması gerekirdi. İçeride neler konuşuldu bilemem ama, tahminin odur ki, ehveni şer denilerek süreye gidilmiş, yani Türkiye'nin içinde bulunduğu kaos ortamına çomak sokulmak istenilmemiş. Bu tür kural ve uygulamaları daha önce de yaşamıştık.

YÜKSEK MAHKEMENİN KARGAŞAYA YOL AÇMAMASI GEREKİRDİ

"Siyasal isteklere göre kimileri çıkarılacak, kimilerinin tutukluluğu devam edecek. Kimilerinin mağduriyeti devam edecek, kimileri tutuksuz yargılanacak, her ikisine de hukuksal kılıf bulunacak. Anayasa Mahkemesi'nin bu kargaşaya yol açmaması gerekirdi. Mahkeme Başkanı'nın bir konuşmasında, tutukluların iptale uygun olarak bırakılması yönündeki açıklamaları kargaşayı düzeltmeye yetmiyor. Kaldı ki bu tür açıklamaların kararı veren Kurulun Başkanından gelmesi zaten başka bir sorun.'Akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.