Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul Akay, "BASK çatısı altında yer alan 11 sendikaya üye kamu görevlileri kendi özgür iradeleri ile "evet' ya da "hayır' oyu kullanabilecekleri gibi, halk oylamasını boykotta edebilecektir" dedi.

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu Başkanlar Kurulu, 12 Eylül'de yapılacak referandumunda takınacağı tavrı belirmek üzere dün toplandı. BASK Genel Başkanı Resul Akay toplantıdan sonra ANKA'ya yaptığı açıklamada, Başkanlar Kurulu'nun Darbe ürünü olan 12 Eylül Anayasasının tamamen değiştirilmesinin, insan haklarına dayalı, temel hak ve özgürlükleri esas alan, halk iradesi üzerindeki siyasi ve askeri vesayetin son bulacağı bir anayasa yapılması beklentisini dile getirdiğini kaydetti. Akay, Kurulun halkoyuna sunulacak anayasa değişikliklerinin kamu görevlilerinin beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu, grev hakkı olmayan bir pazarlık hakkını kullanmanın imkan dahilinde olmadığını, kamu görevlileri ile ilgili değişikliğin mevcut sistemin başka bir versiyonu olduğunu tespit ettiğini söyledi. Akay, halkoylamasında temel hak ve özgürlüklerle ilgili maddelerle yüksek yargı organlarının kurumsal yapısını değiştiren maddelerin aynı paket içerisinde "evet" ya da "hayır" olarak oylanmasını halk iradesine karşı güvensizlik olarak gördüğünün altını çizdi. Akay, "Anayasa değişikliği kampanyasının siyasi ve demokratik olgunluk içerisinde tamamlanmasını, kampanya sırasında vatandaşlarımızı ayrıştıran ve çatıştıran kavga dilinden sakınmaları için Başbakan başta olmak üzere tüm parti liderlerine çağrıda bulunmaya karar verdik" dedi. Emek örgütlerinin "hayır" ya da "evet" biçiminde başlattıkları kampanyanın emekçilere zarar vereceğini ve sendikal dayanışmayı olumsuz etkileyeceği kaygısını kamuoyu ile paylaşmayı gerekli gördüklerini vurgulayan Akay, "Kamu görevlilerinin ve toplumun ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak gördüğü anayasa değişikliği oylamasında, BASK Konfederasyonu çatısı altında yer alan 11 sendikaya üye kamu görevlilerinin kendi özgür iradeleri ile "evet' ya da "hayır' oyu kullanabilecekleri gibi, halk oylamasını boykot edebileceklerini de ifade etmiştir" diye konuştu.
ANKA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.