'Eylemi saygıyla karşılıyorum'
Olabildiği en kısa sürede kararın verileceğini de ekleyerek, “Demek ki bazı sancılar var, sıkıntılar, acılar ve talepler var. Bunları anlamak, düzeltilmesi için üzerinde düşünmek ve çözüm üretmek gerekiyor” diye konuşuyor.

Fatih Çekirge'nin Haşim Kılıç ile yaptığı Hürriyet gazetesinde yer alan röportaj şöyle:

ANAYASA Mahkemesi önünde “Adalet Nöbet”i tutan Şule Nazlıoğlu Erol haykırıyor: “Umarım bu sancıyı, bu sıkıntıyı Yüce Mahkeme duyar...”

O sırada nöbete destek için gelen yüzlerce kişi alkışlıyor.

Ve işte tam o an soruyorum?

-Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç bu sözler ve bu görüntü karşısında acaba ne düşünüyor?

Gerçekten de bugüne kadar Anayasa Mahkemesi önünde böyle bir gösteri olmamıştı. Böyle bir nöbet tutulmamıştı.

İşte tam o saatlerde Kılıç’la sohbet ediyoruz:

-Sayın Başkan, mahkeme önündeki talepleri, nöbeti görüyorsunuz. Bu sizi nasıl etkiliyor, ne düşünüyorsunuz?

Kılıç cevap veriyor:
-Doğrusu ben bu talepleri ve gösteriyi saygıyla karşılıyorum. Çünkü demokrasilerde bu tür gösteriler ve talepler normaldir. Çünkü insanlar tepkilerini, sıkıntılarını en
demokratik şekilde dile getiriyorlar. Ben işte buna saygı duyarım.

DEMOKRATİK OLGUNLUK
-Peki sizde nasıl bir psikoloji yaratıyor?
Demokratik olgunluk bu talepleri, bu sancıları kabul etmeyi gerektirir. Anlayış göstermeyi gerektirir. Ben de öyle yapıyorum. Ve bunlar olsa da olmasa da, o insanlar buraya gelse de gelmese de biz evrensel hukuk kuralları içerisinde hiçbir etki altında kalmadan karar veriyoruz. Ama demek ki bazı sancılar var, sıkıntılar, acılar ve talepler var. Bunları anlamak gerekiyor. Anlayış gösterip saygı duymak gerekiyor. Hatta eğer varsa sıkıntılar, bunların düzeltilmesi için üzerinde düşünmek, incelemek ve çözüm üretmek gerekiyor.

-İnsanlar adalette gecikmeden şikâyet ediyorlar. Bu konuda ne diyorsunuz?
Fatih Bey, düşünün ki bugüne kadar mahkemeye 17 bin başvuru olmuş. Biz bunlardan yalnızca 7 binini karara bağlayabildik. Demek ki daha hızlı olmamız gerekiyor. İnsanlar da haklı olarak bunu talep ediyor. O nedenle bu talepleri ve sancıları anlayışla karşılamak eksikleri tamamlamak gerekiyor.

KARAR EN KISA ZAMANDA
Haşim Kılıç mahkeme kararındaki zamanlama konusunda ise şöyle konuşuyor: “İnanın arkadaşlarımız büyük bir gayretle çalışıyorlar. Her arkadaşım üzerindeki vicdani sorumluluğun bilincinde. Ben elbette tek tek dosyalar üzerinde konuşamam. Ancak şunu söyleyebilirim. Bu karar (Balyoz davası) en kısa zamanda, olabildiği en kısa zamanda verilecektir.”

ÖNCELİKLER MESELESİ
Sohbetin sonuna doğru Başkan Kılıç mahkemenin öncelikleriyle ilgili de çok önemli bir mesaj veriyor...

Dosyaların ele alınış zamanlaması için şöyle diyor:
“Tabii halen bekleyen 10 bin dosya var. O nedenle biz öncelikli dosyalar tespit ediyoruz. Yani, işkenceyi, hürriyeti bağlayan dosyaları mülkiyet meselelerinin önüne alıyoruz.
Şimdi bir yerde insan hayatının bağlanması, hürriyetin bağlanması meselesi var. Bu durum elbette önceliklidir. İnsan hayatını bağlayıcı dosyalar, başka ticari ya da mülkiyet gibi davalardan öncelikli olmalıdır. Biz de onu yapıyoruz.”

SONUÇ...
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ile yaptığım sohbetten çıkardığım sonuca gelince...

1- Başkan, toplumda oluşan duyarlılıkları, sancıları, endişeleri dikkate alıyor, tepkileri demokratik bir olgunlukla karşılıyor.
2- Ancak, gösteriler yapılsa da yapılmasa da, kararların alınmasında duygular değil, evrensel hukuk kuralları geçerli oluyor.
3- Bunca tartışmaya, eleştiriye, gerilime rağmen Kılıç’ın sesinde bir keskinlik, bir gerginlik yok. Tam tersine sakin ve olgun bir ton var...
Adalete en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde, en yüksek mahkeme başkanının sesindeki bu olgunluk moral vericidir...

"Balyoz davası" avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol'un (sağ4), Anayasa Mahkemesi'nin karşısında, başlattığı "Adalet Nöbeti" eylemi sürüyor. Erol'a destek verenler de mahkeme önüne gidiyor.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.