Feyzioğlu: 'Biz dün ne söylüyorsak, bugün de aynı şeyleri söylüyoruz'
Bildiri yayımlayan akademisyenlere ilişkin bazı çevrelerce tepki çeken açıklamalarının ardından yeniden konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “devleti yıkmayın” dediklerinde “faşist”, “devlet hukuka uygun davranmalıdır” dediklerinde ise, “bölücülük” ile suçlandıklarından yakındı. Feyzioğlu, “Bu kadar keskinleşen, kutuplaşan bir ortamda iki kutbun amigolarını ciddiye almayalım” dedi. Bildiriye katılmadığını yineleyen Feyzioğlu, akademisyenlere soruşturma açılmasını da eleştirdi. 

“Sadece devlete Âf etmek olmaz”

Duruşlarının çok net olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, PKK’ya bir cümle dahi olumsuz bir şey söyleyemeden, sadece devlete yönelik sarf edilen ağır ifadeleri samimî bulmadıklarını söyledi. PKK’nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki terör eylemlerini sıralayan Feyzioğlu, “Her gün polisimizi, askerimizi şehit eden, vatandaşlarımızı öldüren terör örgütüne bir cümle dahi bir şey söyleyemeyeceksiniz, ‘devlet şöyle yaptı, böyle yaptı’ diyeceksiniz. Bakın biz dün ne söylüyorsak, bugün de aynı şeyleri söylüyoruz. Biz hukukçuyuz, avukatız. Devleti temsil edenlerin, kamu görevlilerin, güvenlik güçlerinin bu çerçevede hukuka aykırı bir davranışı varsa biz onu takip edelim, hep birlikte edelim” diye konuştu.

“Terörle mücadele hukuk içinde olmalı”

Terörle mücadelede devletin daima meşrûtiyetini koruyarak hareket etmesi gerektiğini ilk kez kendilerinin söylediğini dile getiren Metin Feyzioğlu, şunları söyledi: “Terörle hukuk devleti dışına çıkılarak eğer bir mücadele edilecekse, bunun devleti temellerinden yıkmak olduğunu da ifade ediyoruz. Çünkü hukuk dışına çıktığınızda terör örgütüne karşı en güçlü kozumuz olan meşrûiyeti yitiririz. Bölücülere, ya da onlara sempati ile bakan, romantize eden mütareke dönemi kalıntılarına ‘devleti yıkmayın’ dediğimizde bize ‘faşist’ diye saldırıyorlar. ‘Bu devlet hukuka uygun davranmalıdır. Daima hukuku üstün tutmalıdır’ dediğimizde ‘siz bölücülük yapıyorsunuz’ diyorlar. Biz köprüyüz, biz her zaman doğruyu söylemekle yükümlü insanlarız.  Biz milletimizi, doğru ne ise, o konuda aydınlatalım. Hukukun üstünlüğü, demokrasi, devletin yıkılmaması, üstümüzde bir çatının, altımızda bir temelin bulunması.”

“Bildiriye katılmak mümkün değil”

“Aydınlar bildirisi” diye tanıtılan bildiriyi imzalayanlara karışmak istemediğini, herkesin ne istiyorsa yazabileceğini söyleyen Metin Feyzioğlu, bildiriye katılmadıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Katılmamız ve desteklememiz mümkün değil. Çünkü PKK’ya bir cümle eleştiri yok orada. Ama bu kişileri devletin en yetkili makamlarının hedef göstermesini ve canlarının da bu şekilde hedef tahtasına konulmasını çok tehlikeli buluyoruz. Hele hele böyle bir takım kabadayıların çıkıp en vahşi tehditleri savurması, devletin tıpkı PKK nasıl otoritesini hedef almışsa, bu tehditlerin de devletin otoritesini ağır şekilde hedef aldığını da herkes bilsin. Akılsız davranıldığında, gayrımeşrû söylemlere girildiğinde ya da gayrimeşru davrananların üzerine hukuk dışı yol ile gidildiğinde, biliniz ki bundan en mutlu olan bölücü terör örgütü PKK olur.”

yeniasya
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.