Feyzioğlu: Sınavlarla ilgili bilgi edinme hakkı kaldırılmıştır
Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu, ÖSYM tarafından yapılan sınavların soru ve cevaplarının Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına çıkarıldığını savundu. Feyzioğlu "Vahim bir hak ihlali olarak değerlendirdiğimiz bu kısıtlayıcı düzenlemeden geri dönülmeli ve bilgi edinme hakkının önündeki engeller kaldırılmalıdır" dedi.

Feyzioğlu, kamuoyunda "Torba Yasa" olarak bilinen Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandığını ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı. Bu kanunun 33’üncü maddesiyle Bilgi Edinme Kanunu'nun 2’nci maddesine bir fıkra eklendiğini, böylece ÖSYM tarafından uygulanan sınavlar ve sonuçlarına yönelik soru ile cevapların Bilgi Edinme Kanunu kapsamı dışına çıkarıldığını belirten Feyzioğlu, şöyle devam etti:

"Yapılan düzenleme, önceki yıllarda ÖSYM tarafından yapılan, güvenirliği açısından kuşku yaratan ve dava konusu olan bazı sınav ve sonuçlarıyla ilgili olarak soru sorma ve bilgi edinme hakkını ortadan kaldırmıştır. Çeşitli meslek grupları için yapılan adaylık sınavları ile KPSS lisans sınavlarına ilişkin olarak, soruların önceden belli kişi ya da gruplara verildiği, kopya ve sızdırma yapıldığı iddiaları çerçevesinde açılan soruşturmalar ve iptal davaları kamuoyunu tatmin edecek şekilde sonuçlandırılamamıştır. Hal böyleyken yurttaşın bilgi edinme hakkını ortadan kaldıran bu düzenlemenin yapılmasına neden ihtiyaç duyulduğu yeni bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır."

Feyzioğlu, bu değişiklikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10’uncu maddesinde yer alan ifade özgürlüğünün olmazsa olmazı bilgi edinme hakkının kabul edilemez biçimde kısıtlandığını, ayrıca etkin şekilde hak arama özgürlüğünün ihlal edildiğini öne sürdü.

Kamuoyunun bilgi edinme hakkı ile bireyin hak arama özgürlüğünün zedelenmesi, kısıtlanması ya da engellenmesinin, hukukun üstünlüğüne saygılı, çağdaş ve demokratik devletlerin asla başvurmaması gereken bir yöntem olduğuna işaret eden Feyzioğlu, "TBB olarak talebimiz, vahim bir hak ihlali olarak değerlendirdiğimiz bu kısıtlayıcı düzenlemeden geri dönülmesi ve bilgi edinme hakkının önündeki engellerin kaldırılmasıdır" diye konuştu.


AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.