Fikirtepe’de halk bir kez daha geleceğine sahip çıktı!
Fikirtepe’de Sefa Koyuncu firmasının arsa sahiplerinin %87.5’nun imzasını topladığı ileri sürülen yapı adasının malikleri, 21 Şubat 2016 da, saat 20:00’de mahalledeki Muhabbet Cafe’de toplandılar. İçinde bulundukları süreci değerlendirdiler.

FİKİRTEPE DERNEĞİNİN gözlemci olarak katıldığı toplantıyı, mal sahiplerinden Kadem Şahin ve komşuları organize etti. Toplantıya, Av. Vedat Oruç ve ekibi de hukuki değerlendirme ve açıklamalar için katıldılar.

Sözkonusu yapı adası, kuleleri yükselen Emay İnşaat’ın bitişiğinde bulunuyor. Yaklaşık 60 kişinin katıldığı toplantıya davet edilmelerine rağmen ada halkına sözleşme imzalattıran temsilciler komisyonundan hiç kimse katılmadı.

Toplantı, Kadem Şahin’nin açılış konuşması ile başladı. Kadem Şahin durumu şöyle izah etti: Sefa Koyuncu 4 yıldan beri adamızda %87.5 imza toplamasına rağmen ne bizimle iletişime geçiyor ne de biz ona ulaşabiliyoruz. Adamızda frmanın bir bürosu bile yok. Temsilciler bilgi vermiyor. Hepimiz mağdur olduk. Firma inşaata başladı başlayacak diye kiracılar çıktı kiraları ile geçinen vatandaşlar zararda.  4 yıldır aynı şeyler söyleniyor. Yapılmayan işleri ve mağduriyetimizi imza atmayan 9 kişiye bağlıyorlar. Ancak onlarla anlaşmak için de hiç bir girişimde bulunmuyorlar. Sanki bu durumu kasıtlı olarak sürdürüyorlar. Bahane olarak kullanıyorlar.  İnşaata başlamamak için zaman kazanmak için  kullanıyorlar. Yapılan bir araştırmada adada 9 farklı sözleşmenin olduğu tespit edildi. Daha da fazla farklı sözleşme olabilir. Ancak şimdilik bu kadarına ulaşabildik.

Toplantıya ekibi ile katılan Av. Vedat Oruç, tespit edilen sözleşmeleri incelediğini ve incelenen sözleşmelerin, mal sahiplerinin aleyhine ciddi mağduriyetler oluşturacak maddeler içerdiğini açıkladı. Av. Vedat Oruç, sözleşmelerde tespit ettiği 34 maddenin revize edilip Sefa Koyuncu firmasına sunulacağını anlattı.

Av. Vedat Oruç mevcut sözleşmelerde tespit ettiği maddelerin bir kısmını şu şekilde ifade etti:

-Sözleşme kurgusu ve paragraflar kendi içinde birbiri ile çelişiyor.

-Sözleşmenin başı sonu belli değil. İnşaatın başlangıç tarihi ve bitiş tarihi yok. Müteahhit bu sözleşmelerle daha yıllarca bekletebilir.

-Sözleşmeler incelendiğinde inşaat süresinin sanıldığı gibi 36 ay olmadığı yaklaşık 5 seneyi bulduğu görülmektedir.

– Sözleşmelere göre müteahhite arsaların %43’ünün tapu devri tek seferde yapılıyor. Nedense müteahhit üstüne üstlük mal sahiplerinin  payına ipotek koyuyor. Halbuki tersinin olması gerekir. Burada garip bir hata yapılmış.

-Sözleşmede ticari alan paylaşımı kafa karıştırıcı ve net değil. m2 fiyatı konut m2 fiyatının 2-3 misli ticari alanların paylaşımı hassas bir konu olarak açıklığa kavuşturulmalı. Müteahhiti, mal sahiplerinin kendisine kat karşılığı terk ettiği %43 hissesine yaptığı ticari alanı mal sahiplerinin rızası ile paylaşmasa bile m2 değer farkını para veya m2 konut olarak ödemelidir.

-Komite denen kişilere bütün arsa sahiplerini bağlayacak şekilde çok fazla yetki verilmiş.

-Bazı sözleşmelerde komiteden bahsedilirken bazılarında komite yer almamıştır.

-Paylaşım konusu nedense anlaşılır bir şekilde yazılmamıştır. Bu durum müteahhiti de arsa sahiplerini de zor durumda bırakır. Çarpraz paylaşım sistemi diye muğlak bir yapıdan söz edilmiş.

– Binaların mevcut şerefiye değerlerinin yapılıp, yeni projede bu değerlemeye göre paylaşım yapılması gerekir.

-4 yıl önce belirlenen kira tutarı değerini yitirmiştir. Kiranın günün koşullarına göre yeniden belirlenmesi gerekir.

– Sözleşmelerde mal sahiplerine astronomik cezalar yazılmış. Elleri kolları bağlanmak istenmiş. Oysa taahhütlerine uyması için müteahhite yaptırım yazılması gerekirdi. Fakat yazılmamış.

-İskan harçlarını mülk sahipleri öder denmiş. Arsa sahiplerinin bundan haberi yok.

-İpotek masraflarını kimin karşılayacağı belli değil. Bu da arsa sahiplerine bir sürpriz olacaktır.

Kadem Şahin, sözleşme üzerinde daha kapsamlı çalışacaklarını, paylaşımda hak kayıplarına ugramamak için mimar, avukat ve şehir plancısından oluşan uzman bir ekiple çalışacaklarını belirtti.

Kadem Şahin’i bu biliçli yaklaşımdan ve ada halkını doğru yönlendirmesinden dolayı her daim mağdur edilen halkımızın yanında olan FİKİRTEPE DERNEĞİ olarak kutluyoruz.

Fikirtepe Derneği olarak tespitlerimize göre, bu adadaki sözleşmelerde tespit edilen problemler Fikirtepe’de halka dayatılmış, imzalatılmış bütün sözleşmelerde mevcuttur. Fakat sadece bazı arsa sahipleri bunu fark edebilmiştir. Bu grupta onlardan biridir.

Sanki gizli bir el Fikirtepe’de arsa sahiplerinin malına göz koymuş. Komşuları birbirine düşürüp, bütün Fikirtepe’yi bir mağduriyet yaratacağı çok açık olan bu tip hileli sözleşmelerle ele geçiriyorlar.

Fikirtepe’de buna benzer kıpırtılar başladı. Vatandaş uyanıyor. Hakkını aramaya malını korumaya başlayacak gibi görünüyor.

FİKİRTEPE DERNEĞİ olarak mal sahiplerine her zaman güvenilir avukat , mimar ve şehir plancısı uzman bir ekiple çalışma konusunda tavsiyelerde bulunuyoruz.

Doğru bir sözleşme , teknik şartname ve vekaletname yapılmasından inşaatın süresi boyunca denetim için kesinlikle iyi bir danışman heyeti ile çalışılmalıdır. Aksi halde hak kaybı kaçınılmazdır!

Fikirtepe’de halk bir kez daha sesini yükseltti

Haydi Fikirtepe zararın neresinden dönülse kardır…


Kaynak: fikirtepem.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.