Flaş açıklama: Hakim, savcı ve avukatlık sınavı birlikte yapılacak! İşte tüm detaylar...
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Hakim ve savcılarımızın, avukatlarımızın birlikte bir sınava tabi tutulmasının, ayrıca avukatlık sınavı yerine ayrı bir hakimlik savcılık sınavı yerine tek bir sınava girmesi ve bunlardan hakim, savcı sınavının mülakatına girenlerin oraya geçmesi, diğerlerinin avukatlık stajına devam etmesi, tabii belli bir limit konmak suretiyle önümüzdeki dönemde üzerinde duracağımız önemli konulardan biridir ve bu konuda ciddi bir adım atacağız." dedi.

Bozdağ, "Uluslararası Hukuk Klinikleri Sempozyumu"nun açılışında yaptığı konuşmada, yasalardan, yasaların ruhundan ziyade uygulayıcıların o yasalara verdiği anlam üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğini bildirdi.

Uygulayıcıların iyi yetiştirilmesine dikkati çeken Bozdağ, bütün ülkelerin iyi hukukçular yetiştirmek için çok büyük yatırım yaptığını belirterek, "Türkiye olarak biz de iyi hukukçular yetiştirmek için bir yandan hukuk alanını daha fazla rekabete açarak, öte yandan da çok nitelikli akademisyenler, avukatlar, hakimler yetiştirerek ve onlara daha fazla imkanlar sağlayarak, ülkemizin yetiştirdiği çok çalışkan ve iyi olanların bu alanı seçmeleri için teşvik edici adımlar atarak bu alanı daha iyi bir hale getirme konusunda gayretimiz çabamız devam ediyor. Bundan sonra da devam edecektir." ifadesini kullandı.

Yargıya güven ve yargının sunduğu hizmetlerden memnuniyetin dünyada her daim tartışma konusu olduğunu dile getiren Bozdağ, Türkiye'de de bu konunun zaman zaman tartışıldığını hatırlattı.

"Kimsenin işine karışmıyoruz"

Bakanlık olarak Türkiye'nin adalet politikalarının geliştirilmesi konusunda ciddi çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Bozdağ, yargıya güven ve yargıdan memnuniyet noktasındaki çalışmaların da Yargı Reformu Stratejisi kapsamında ele alındığına değindi.

Hukuk fakültelerinin eğitim sistemi üzerinde hep beraber durulması gerektiğini belirten Bozdağ, şöyle devam etti: 

"Adalet Bakanlığı olarak bizim hukuk eğitim konusuna doğrudan müdahil olmamız elbette doğru değil. Biz onu çok iyi biliyoruz. Ama hukuk eğitimi alanları en fazla istihdam eden bakanlık olarak bizim de istihdam ettiğimiz kişilerin iyi yetişmesi hususunda söz söyleme hakkımız olduğuna inanıyoruz. O nedenle bu, ne YÖK'ün işine karışmadır ne hukuk fakültelerinin işine karışmadır. Bu bizim ihtiyaçlarımızı YÖK'e ve hukuk fakültelerimize iletmek, ihtiyaçlarımız doğrultusunda da eğitimin şekillenmesine katkı vermek anlamını taşır. Bazıları bunu 'Adalet Bakanlığı bizim işimize karışmasın' diyor, biz kimsenin işine karışmıyoruz. Ama kalp ameliyatını bizdekiler yapıyor. Eksikleri biz görüyoruz. Diyoruz ki, 'bak şurada, şurada sıkıntılar oluyor. Siz yetiştireceğiniz kalp cerrahlarını ona göre yetiştirin.' Biz onları iletirsek bu, hukuk fakülteleri için bir eksiklik olmaz bizim için de bir fazlalık olmaz. Vazifemizi yapmak anlamına gelir."

Yorum işini kolaylaştırılacak olanlara önem verilmesi ve hukuk felsefesinin iyi bilinmesi gerektiğine dikkati çeken Adalet Bakanı Bozdağ, şöyle konuştu: 

"Kanunlarda gerekçe yazılıyor ya, esasında o gerekçe, o maddenin felsefesidir. O maddeyi doğuran anlayıştır. O maddeyi ne doğuyor, hangi gerekçeye dayanıyor. Yorumlarken siz kendiniz o felsefeden kopardığınızda o zaman siz yasa koyucu yerine geçiyorsunuz, kendiniz bir felsefe ihdas ediyorsunuz, kanunu değil kendi aklınızı, bilginizi kanun yerine koyup onu uyguluyorsunuz. İşte orada hukuk devletini hakim eliyle, savcı eliyle biz yok etmiş oluyoruz. Halbuki bizim kanun maddesini beğensek de beğenmesek de, doğru da eğri de görsek onu doğru uygulamakla mükellef olduğumuz bir gerçektir. Onun için bizim bu noktada çok iyi bir yorum gücümüzün olmasında fayda vardır. Bu gücü biz tek başımıza veremeyiz."

"Sağlıklı literatüre ihtiyacımız var"

Hukuk kliniklerinin edinilen bilgilerin pratiğe dönüşmesinde önemi etkiler oluşturacağını dile getiren Bozdağ, en önemli sorunlarından birisinin de hukukun dil sorunu olduğuna işaret etti. Bozdağ, "Hukukun kendine has bir dili var, kavramsallaştırması var, bu kavramların ifadesi var ve bunu bizim doğru bir şekilde yapmamız gerekir. Ben buna hukuk Türkçesi diyorum. Gerçekten bizim hukuk Türkçesine başka ülkelerde de hukuk Almancasına, hukuk İngilizcesine, herkesin hukukun üzerine inşa edildiği çok sağlıklı bir literatüre de ihtiyacı var. Şu anda bizim hukuk literatürümüzün de bu sağlıklı zemine oturma konusunda sıkıntıları olduğunu ben görüyorum. O nedenle de hukuk literatürü konusunda da bizim işin üzerinde ciddiyetle durmamız gerektiğine yürekte inandığımı ifade etmek isterim." değerlendirmesinde bulundu.

"Usta-çırak ilişkisinin devreye sokmamız lazım"

Hakim, savcı adayları konusunda büyük bir sistem değişikliğine ihtiyaç olduğuna inandıklarını söyleyen Bozdağ, şunları kaydetti: 

SINAV NASIL OLACAK
"O nedenle hakim ve savcılarımızın, avukatlarımızın birlikte bir sınava tabi tutulmasının, ayrıca avukatlık sınavı yerine ayrı bir hakimlik, savcılık sınavı yerine, tek bir sınava girmesi ve bunlardan hakim, savcı sınavının mülakatına girenlerin oraya geçmesi diğerlerinin avukatlık stajına devam etmesi tabi belli bir limit konmak suretiyle önümüzdeki dönemde üzerinde duracağımız önemli konulardan biridir ve bu konuda ciddi bir adım atacağız. Avukatlığı da sınava bağlamış olacağız ve orada belli bir kaliteyi tutturmak için gerekli alt yapıyı oluşturacağız. Hakim ve savcı yetiştirilmesinde de hakim ve savcı yardımcılığı müessesini yeniden ihdas etmeyi tartışıyoruz. Çünkü sadece akademilerde verilen eğitim ve adliyelerde görülen kısıtlı, teorik eğitimle beraber iyi sonuçlar alamadığımızı görüyoruz. Onun yerine her hakimin yanına bir hakim adayı, her savcının yanına bir savcı adayını yardımcı olarak atayıp bir kişinin bir kişiyi yetiştirdiği adeta bir usta-çırak ilişkisini bizim devreye sokmamız lazım."

Programa Müsteşar Kenan İpek, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Strateji Geliştirme Daire Başkanı Alpaslan Azapağası, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeleri, cumhuriyet başsavcıları, bazı üniversitelerin öğretim üyelerinin yanı sıra çeşitli ülkelerden akademisyenler katıldı.
Anahtar Kelimeler:
AVUKATLIK SINAVIBozdağ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fatih 1 yıl önce

Her ozel okula hukuk fakultesi lisansi verdiler zenginlerin salak cocuklarina parayla hukuk diploması dagittilar onlar ile emegiyle hukuk fakultesini kazanan bitiren fakir-orta gelirli aile cocukları arasinda bi fark birakmadilar is alanlarini daraltip yillarini bosa harcatmis oldular simdi de gunah mi cikarmaya calisiyorlar! Bu dedikleriyle de iki uc yil gotururler butun zenginlerin cocuklari ruhsatlarini alip isini kurana kadar toplumu oyalarlar. Yillarimizi caldiniz boyle Bi hakkimiz varsa haram olsun size

Avatar
Dr.Law 1 yıl önce

Hukuk fakültelerinin sayısı mantar gibi artıyor ancak fakültelerde yeterli akademik kadro yok. Anfilerde çocuklar 300-500 kişi ders alıyor bu dersler ne kadar verimli. Öncelikli hukuk fakültelerinin kontenjanı düşürülmeli.

Avatar
Komik 1 yıl önce

Mantıklı bir uygulama ayrıca sınav puanı dışında memuriyette veya avukatlıkta geçirilen süreler, yabancı dil bilgi, lisansüstü eğitim gibi ekstralar da mülakat puanına katılabilir. Bu şekilde salt referans etkiside minimuma çekilir.

Avatar
Mahmut 1 yıl önce

Fatih beye kesinlikle katılıyorum.Hayatta hiçbir müspet başarı elde edememiş,babasının verdiği parayla özel okullarda hiç zorlanmadan doğru düzgün bir şey öğrenmeden 4 senede mezun olan insanlar bizler gibi devlet okullarında yıllık dersler alarak 2 dersim kalırsa 1 sene okulum uzayacak korkusuyla yaşayanlara meslektaş olacağız sayenizde.Şimdi de bu yanlışlarınızı böyle mi telafi etmeye çalışıyorsunuz bırakın Allah aşkına 4 senedir hep aynı muhabbet avukatlık sınavıymis getirmezsiniz getiremezsiniz çünkü getirirseniz biliyorsunuz ki o özel okul mezunlarinin bir çoğu sınavda oldukça başarısız olacaklar sizin niyetiniz belli zaman zaman bu tarz açıklamalarla bizler gibi hakkı yenilen öğrencilerin gazını almak yazık bizlerin hakkını gasp ediyorsunuz hakkımız size helal olmasın

Avatar
Avukat 1 yıl önce

Önceki yorumlara katılıyorum . Hukuk Fakültelerindeki kontenjanlar düşürülmeli.Bu sınava noterlik sınavı da dahil edilmeli.Hakim yardımcıları, noter yardımcıları da sınavda başarılı olanlardan alınmalı.Adliyede çalışan personel de hukuk mezunlarından alınmalı ve avukatlık , hakimlik , savcılık ve noterlik mesleğini seçecek olanlar adliyelerde aldıkları puanlama sistemiyle yönlendirilmeli.Böylece Hukuk fakültesinden mezun olan biri hem bilgisini kullanacağı alanda çalışmış olur, hem de kendisinin geçimini sağlamış olur.Çalıştığı dönemde hangi mesleği seçmek istediğine de karar vermesi kilaylaşır.Belki adliyede memur olarak kalır, belki de müdürlük sınavına girer müdür olur.Böylece adliyelerde yasaları bilmeyen ve iş yapmayan müdür, memur ve icra daireleri çalışır hale gelir. Şuan şişen noterlik sırası da sınavda başarılı olanın atanması ve noter yardımcılarının gelmesiyle kısmi olarak çözülür.

Avatar
lawyer 1 yıl önce

Avukatlık sınavı biran önce gelmelidir. Aksi taktirde mesleğin yapılabilirligi kalmayacaktır. Belli bir kaliteye ulaşmak için sınav şarttır. Özel okullar kapatılmalı ya da kontenjanları sınırlandırılmalidir. İhtiyaç fazlası öğrenci kaydı yapılmamalıdır.

Avatar
Legal 1 yıl önce

Ruhsatını almış avukatlara hatta görev başındaki hakim ve savcılara da belirli aralıklarla MÜLAKAT yapılmadan sınav yapılsa ne güzel olur.

Avatar
ENDERHAN 1 yıl önce

Sayın bakanımızın bu önerisi çok yerinde inşAllah uygulamaya girer. Ancak bunun yanında mantar gibi her gün sayıları artan hukuk fakültelerine dur denmeli mevcut olanların büyük bir kısmının da kapatılması gerekmekte kanımca.