Genelkurmay'dan 'gizli tanık' açıklaması
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada  "24/25 Kasım 2014 tarihinde bazı basın yayın organlarında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında Askeri Yargıtay üyesi olduğu belirtilen bir kişinin gizli tanık olarak ifade verdiği belirtilerek beyanlarının haberleştirildiği görülmüştür. Söz konusu kişinin ifadesinde yer aldığı belirtilen iddialarla aynı içerikli sahte isimli ihbar mektupları daha önce MSB ve Genelkurmay Başkanlığı gibi değişik birimlere gönderilmiş, bu ihbar mektuplarına dayanarak çeşitli tarihlerde benzer nitelikli haberler basında yer almıştır. Haberlerde ve ihbar mektuplarında yer verilen ve hiçbir delile dayanmayan soyut nitelikteki iddialar nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı tarafından "Haklarında adli ve idari işlem yapılmasını sağlamak maksadıyla askeri yargı mensupları hakkında sahte isim ve imzalı mektuplar gönderenlerin tespiti" amacıyla 13 Mayıs 2014 tarihinde Genelkurmay Askeri Savcılığı'na soruşturma emri verilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

"YARGISAL SÜREÇ BAŞLATILMIŞTIR"

 Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada konu ile ilgili olarak gerekli yargısal sürecin başlatıldığı belirtilerek, şöyle denildi:

 "Genelkurmay Askeri Savcılığı'nca yapılan soruşturma sonucunda, ihbar mektuplarını gönderen kişilerden birinin Askeri Yargıtay üyesi, diğerinin ise Askeri Yargıtay'da " resmi belgede sahtecilik" suçundan yargılanmakta olan emekli bir askeri hakim olduğu tespit edilmiştir. Gerekli adli ve idari işlemlerin yapılması için görevsizlik kararı verilerek soruşturma dosyası Askeri Yargıtay Başkanlığı'na gönderilmiş, Askeri Yargıtay üyesi hakkında Askeri Yargıtay Genel Kurulunca Eylül 2014 ayında disiplin/ ceza soruşturması başlatılmasına karar verilmiştir. Askeri Yargıtay üyeleri ve Genelkurmay Adli Müşaviri'ne yönelik basında yer alan iddialar söz konusu ihbar mektuplarına dayanmaktadır. İhbar mektuplarında yer alan iddialar ile gizli tanık olarak ifade verdiği belirtilen kişinin ileri sürdüğü iddialar aynı mahiyette olduğundan gizli tanığın ihbar mektuplarını gönderdiği tespit edilen kişi olduğu anlaşılmıştır. Bu kişi/kişilerin Askeri Yargıtay'da devam eden disiplin ve adli soruşturmaları/yargılamaları etkileme/baskı altına alma maksadıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak “paralel yapıö iddialarıyla ilgili devam eden soruşturma kapsamında ifade verdikleri düşünülmektedir. Bu kişilerin şahsi menfaatleri doğrultusunda gerçeklerle hiçbir ilgisi olmayan, mesnetsiz iddiaları kendileri hakkında yapılabilecek adli/idari işlemleri etkisiz kılma ve bu süreçte yer alan tüm personeli itibarsızlaştırma amacına yönelik olarak tekrar tekrar gündeme getirdikleri anlaşılmaktadır. Konu ile ilgili olarak gerekli yargısal süreç başlatılmıştır."

>> Gizli Tanık: Genelkurmay’daki M.K. Paralel

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.