Görevini yapan polise hakaret iddiası
Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu, görevdeki polise 'Aferin devam et o... çocuğu' demiş. Bakanlık ise polise soruşturma açmış. Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar'da 5 Eylül'de 25 askerin şehit olduğu cephanelik patlamasının ardından Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e kilim, plaket vermesiyle gündeme gelmişti.

Balıkesir’in Sındırgı Ak Parti İlçe Başkanı Danyal Eroğlu’nun aracına trafikten men cezası veren polis memuru Ö.K.’ye, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun, “Aferin, devam et o.. çocuğu” diyerek hakaret ettiği öne sürüldü. Davalık olan, İçişleri Bakanlığı’nın da disiplin soruşturması açtığı olay sonrası polis Ö.K.’nin görev yeri değiştirildi. Dava dosyasına göre olay şöyle gelişti:

UŞAK-Afyon Karayolu’nun 35’inci kilometresinde 2 Aralık 2013 günü saat 03.00 sıralarında görev yapan trafik ekibi, 10 ZL (...) plakalı aracı durdurdu. Aracın muayenesinin ruhsata işlenmediğini belirleyen polisler, aracı trafikten men etti. Bu sırada araç sahibi Danyal Eroğlu, polis memurlarına “Ben AK Parti Sındırgı İlçe Başkanıyım, şu an belediye başkan aday adaylığım nedeniyle Ankara’dan geliyorum. Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu ararım, sizinle uğraşırım” dedi. Ancak polis memuru Ö.K. aracın çekilmesi talimatı verdi. Tartışma sürerken Eroğlu, cep telefonunu polis memuru Ö.K’ya vererek “Afyon Valisi seninle görüşmek istiyor” dedi.

ŞİKÂYETÇİ OLDU

Telefondaki Balkanlıoğlu, Ö.K’ye ‘aracı bırak’ talimatı verdi. Ancak polis memuru kararlarında ısrar edince Vali, iddiaya göre, polis memuruna ‘O. çocuğu’ diyerek hakaret edip telefonu kapattı. Bu gelişme üzerine Ö.K, Eroğlu ile Vali Balkanlıoğlu hakkında ‘hakaret’ ettikleri gerekçesiyle şikâyetçi oldu. Tahkikat evrakında Vali’nin kullandığı telefon numarası yazılarak karşısında ‘şüpheli (firar)’ ibaresi yazıldı. Nöbetçi savcının talimatıyla hem Ö.K.’nin hem Eroğlu’nun ifadesi alındı. Eroğlu, aracın polislerce çekilmek istenmesi üzerine, Vali’den ricacı olduklarını belirterek, şunları anlattı:

VALİYİ ARADIM

“Ruhsatı yarın işleteyim dedim. Ancak polis memuru kabul etmedi. Aracı trafikten men etmek için otoparka çektik. Daha önce Sındırgı Kaymakamı olarak görev yapan şu an Afyonkarahisar Valisi olan İrfan Balkanlıoğlu’nu aradım. Vali Bey’e aracımızı trafikten men ediyorlar mümkünse aracın bağlanmaması konusunda bize yardımcı olmasını söyledim. Vali Bey, telefonu görevli memura vermemi istedi. Telefonu polis memuru Ö.K’ye verdim. Vali Bey telefonda görevli memurla görüştü fakat aralarında ne gibi konuşma geçtiğini duymadım. Telefon kapandıktan sonra polis memuru sinirlenerek küfrederek bizi otoparktan dışarı çıkardı.” 

Müfettişe verilen ifade

İFADELERİ alınan trafik ekibindeki diğer polis memurları ile araçtaki kişiler verdikleri ifadelerle yaşanılan olayı doğruladı. İddiaların yansıması üzerine İçişleri Bakanlığı da bir müfettiş görevlendirilerek, polis memuru hakkında disiplin soruşturması başlattı. Görev yeri de değiştirilen Ö.K. bakanlık müfettişine 24 Ocak 2014 tarihinde verdiği ifadesinde, Vali Balkanlıoğlu ile aralarındaki geçen görüşmeyi şöyle aktardı:
Vali: Ben o arkadaşları Sındırgı’da kaymakamlık yaptığım dönemden tanırım aracı bırakalım.
Ö.K: Men işlemini ve cezasını bitirmek üzereyim bundan dolayı aracı bırakamam.
Vali: Aracın vizesi ve sigortası varmış, neden bağlıyorsun?
Ö.K: 3 yıldır trafik belgesini değiştirmemiş, vizesini işletmemiş, bundan dolayı men ettim.
Vali: O kadar çalıntı, hırsızlık, kaçak araçlar var, onları bulmuyorsunuz da bunu mu buldunuz?
Ö.K: Sayın Valim, inşallah denk gelirse onları da yakalayacağız.
Vali: Aferin devam et o.. çocuğu.

GENELKURMAY BAŞKANI'NA KİLİM VERMİŞTİ

Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar'da 5 Eylül'de 25 askerin şehit olduğu cephanelik patlamasının ardından Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e kilim, plaket vermesiyle gündeme gelmişti.

Validen açıklama

AK Parti İlçe Başkanı Danyal Eroğlu’nun aracına trafikten men cezası veren polis memuru Ö.K.’ye, “Aferin, devam et o.. çocuğu” diyerek hakaret ettiği öne sürülen Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu Hürriyet’e konuştu.

MÜLAKAT, RUHSAT…
Vali Balkanlıoğlu, “Bir vali böyle bir şey söyler mi polis memuruna. ‘Yasal engel yoksa yardımcı ol’ dedik. Biz sadece ona değil yedi kat yabancıya herkese yardımcı oluyoruz. Bizim akşama kadar işimiz bu. Diyelim biri mülakata girecek ‘Sayın Valim bir yardımcı ol’ arıyoruz, birinin bir sıkıntısı var ruhsat alacak ‘Efendim geciktiriyorlar yardımcı ol’ oluyoruz. Biz bu tür işleri koordine ile yükümlüyüz” dedi.

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu:

“VALİ BÖYLE ŞEY SÖYLER Mİ?”
BALIKESİR’in Sındırgı Ak Parti İlçe Başkanı Danyal Eroğlu’nun aracına trafikten men cezası veren polis memuru Ö.K.’ye, “Aferin, devam et o.. çocuğu” diyerek hakaret ettiği öne sürülen Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Uşak-Afyon Karayolu’nun 35’inci kilometresinde 2 Aralık 2013 günü saat 03.00 sıralarında yaşanan olayın ayrıntıları hakkında Hürriyet muhabirine konuştu.

ÖNCE KORUMASI ARAMIŞ
Aracı men eden polis memuru ile önce koruma polisinin daha sonra kendisinin görüştüğünü söyleyen Vali Balkanlıoğlu, “Gece 03.00’te Balıkesir Sındırgı Kaymakamı iken ‘merhaba’ dediğimiz arkadaşımız aradı. Gece yarısı telefon çalınca ben de ölümlü bir kaza mı oldu diye telefonu açtım. Arkadaşlar, ‘Bölge trafik bizi durdurdu. Aracımızın fenni muayenesi yaptırıldığı halde ve bunu polis kendi sisteminde gördüğü halde aracımızı bağlıyor’ dedi. Bende gece 03.00’te kimseyi rahatsız etmek istemediğim için koruma polisime ‘Bir konuşta yardımcı ol şunlara’ dedim. Sonra daha tesirli olur diye kendim konuştum” dedi.

‘ARACI BIRAKMADI TAMAM DEDİK’
Olayın içine neden dahil edildiğini bilmediğini vurgulayan Balkanlıoğlu, “Polise, ‘Yasal bir engel, sıkıntı yoksa yardımcı olursan memnun olurum’ dedim. Benim mantığıma göre fenni muayenesi yapılmışsa ve bu sistemde görülüyorsa muayene yapılmamış gibi aracın bağlanması yasaya uygun gibi gelmedi. Bu durum bankaya gidip hesabınızda olan parayı cüzdanınıza işlenmediği için çekememek gibi bir şey. Biz konuştuk arkadaş bırakmadı. Bizde ‘tamam’ dedik o zaman. Ama orada bir takım polemikler, kavgalar, dövüşler olmuş. Birbirlerinden şikayetçi olmuşlar. Benim olayım bundan ibaret. Polis bunlara kötü davranmış. Beni niye bu işe bulaştırıyorlar ben de anlamadım” diye konuştu.

VALİ BÖYLE ŞEY SÖYLER Mİ?
Görevli polis memuruna kesinlikle o.. çocuğu ifadesini kullanmadığını dile getiren Balkanlıoğlu şöyle dedi: “Telefonda ne konuşulduğu duyulmamış bile. Ortada tanık yok bir şey yok. Bir vali böyle bir şey söyler mi polis memuruna. ‘Yasal engel yoksa yardımcı ol’ dedik. Biz sadece ona değil yedi kat yabancıya herkese yardımcı oluyoruz. Bizim akşama kadar işimiz bu. Diyelim biri mülakata girecek ‘Sayın Valim bir yardımcı ol’ arıyoruz, birinin bir sıkıntısı var ruhsat alacak ‘Efendim geciktiriyorlar yardımcı ol’ oluyoruz. Biz bu tür işleri koordine ile yükümlüyüz.”

AFYON’DA OLSA BIRAKABİLİRDİ
Bu tür bir olayda vali olarak herkese yardımcı olmaya çalışacağı söyleyen Vali Balkanlıoğlu, “Bu şekilde bana siz de ulaşsaydınız ‘Ben Hürriyet muhabiriyim bana böyle bir muamelede bulunuyorlar’ deseydiniz ben yine arayacaktım. Tabi polis ondan sonraki gelişmelerde sıkıntı olunca bizi de işin içine katıyor ki kendince bir haklılık payı olur diye. Hangi vali olsa arar. Yap diye kati emirde vermedik. ‘Yapılabilecek bir şey varsa yap’ deyip kapattım. Tabi olay kendi vilayetimizde olmadığı için, başka bir ilde olduğu için atış serbest gibi gözüküyor. Çünkü burada olsaydı polis memuru herhalde böyle davranmazdı, biz rica edince de bırakabilirdi. Bırakılabilecekse tabi. Bırakamayacaksa da nedenlerini izah ederdi. Vali olduğuma belki ikna olmamışta olabilir. Çünkü benzeri şeyleri başkaları da yapıyorsa çünkü gıyapta konuşulan bir konu” diye konuştu.Mesut Hasan BENLİ - Salim UZUN/HÜRRİYET
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Caner 3 yıl önce

olay iddiayı geçmiş gibi...