Gündelikçi Ayten Kargın'dan örnek olacak hukuk zaferi
Bugün Gazetesi'nden Cihan Acar'ın haberine göre; 13 yıl bo­yun­ca ev iş­çi­si ola­rak ça­lı­şan Ay­ten Kar­gı­n’­ın si­gor­ta için aç­tı­ğı da­va bü­tün ev iş­çi­le­ri­ne umut ol­du. İme­ce Ev İş­çi­le­ri Sen­di­ka­sı Ge­nel Baş­ka­nı da olan Kar­gın, Tür­ki­ye­’de bir il­ki ger­çek­leş­tir­di. Si­gor­ta­sız ola­rak 9,5 yıl dü­zen­li ça­lış­tı­ğı ev işin­de ça­lış­tı­ğı yıl­la­ra dö­nük prim­le­ri­ni ka­zan­mak için aç­tı­ğı da­va­yı ka­zan­dı.

SİGORTAYLA YETİNMEYECEĞİZ

Avu­ka­tı Sev­gi Eren ka­za­nı­lan da­va­nın ev iş­çi­le­ri için mi­lat olup ka­ra­rın em­sal ni­te­li­ği ta­şı­dı­ğı­nı be­lirt­ti. Eren, “Üç yıl ön­ce­si­ne ka­dar ba­kan­lı­ğın bi­le ‘gün­de­lik­çi­’ di­ye ta­bir et­ti­ği ev iş­çi­le­ri adı­na açı­lan da­va, bü­yük umut ol­du. Mü­vek­ki­lim Kar­gı­n’­ın geç­mi­şe yö­ne­lik si­gor­ta hak­kı­nı ka­zan­dık. Bu­nu du­yan di­ğer ev iş­çi­si ka­dın­lar sen­di­ka­ya baş­vu­rup hak­la­rı­nı ara­mak için sı­ra­ya gir­di. Bir haf­ta­da 17 baş­vu­ru al­dık. Si­gor­ta öde­me­siyle ye­tin­me­ye­ce­ğiz. Bun­dan son­ra kı­dem taz­mi­na­tı ve yıl­lık izin üc­ret­le­ri için­de da­va­lar aça­ca­ğı­z” dedi.

ŞAHİT BULMAKTA ÇOK ZORLANDIM

Yıl­lar­ca ça­lış­tığı evden sa­katlanınca ka­pı­nın önü­ne kon­duğunu söyleyen Kargın, “Da­va sü­re­cin­de en çok şa­hit bul­mak­ta zorlandım. Bir ay aradım. Si­gor­ta­sız ça­lı­şa­nı şa­hit ka­bul et­mi­yor­lar. Be­nim­le ay­nı yıl­lar­da si­te­de ça­lı­şan ka­pı­cı şa­hit ol­ma­yı ka­bul et­ti. Yap­tı­ğım iş­le­ri sı­ra­la­dı, ‘Ev­de kö­pek var­dı, kö­pe­ği gez­di­ri­yor­du. Alış­ve­ri­şe gi­di­yor­du, cam­la­rı­nı si­li­yor­du­’ di­ye. Son­ra mah­ke­me ka­ra­rıy­la si­te­ye gi­riş çı­kış gö­rün­tü­le­ri­ni te­min et­ti­k” di­ye ko­nuş­tu.

İLK DEFA KEŞFE GİDİLECEK

Avukat Eren, çalıştığı ev­de cam­dan dü­şüp ha­ya­tı­nı kay­be­den Ru­ki­ye Şim­şek da­va­sın­a da değindi. Eren, “Şimşek da­vasın­da bir ilk yaşandı. Kusur oran­ı tes­pi­ti için 26 Mar­t’­ta keş­fe gi­di­le­cek” de­di.

YÜZDE 90'I SİGORTASIZ

TÜ­İK ve­ri­le­ri­ne gö­re Tür­ki­ye­’de­ki ev iş­çi­le­ri­nin sa­yı­sı 150 bin 600. Ev­le­re gi­de­rek te­miz­lik hiz­me­ti ve­ren bu iş­çi­le­rin yüz­de 90’ı si­gor­ta­sız ça­lış­tı­rı­lı­yor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.