Hakim davacıya seslendi; Git kendine başka avukat bul

Davacı vekili avukat tarafından tutulan tutanakta hakimin atışma sırasında yakın korumasını çağırıp 'Ben şu an kendimi güvende hissetmiyorum avukatı dışarı çıkar' diyerek avukata 'çık dışarı' diye bağırması dikkat çekti.

Duruşma salonundan dışarı çıkarılan avukat hukukihaber.net'e yaptığı açıklamada 'Hakimlerin böyle tutumları demokratik devlet unsurlarına tamamiyle ters düşmektedir. Tutanakta geçen olay sonrası müvekkilim tarafından azledildim. Gerekli şikayetleri yaptığım gibi maddi manevi tazminat davası açmaya da hazırlanıyorum.' şeklinde konuştu. (hukukihaber.net)

İşte o tutanak

Anahtar Kelimeler:
HakimAvukat
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
burcu 8 ay önce

İnsanlara bir unvan vermeden önce bunu taşıyıp taşıyamayacaklarına dair bir test de yapılmalı

Avatar
figen 8 ay önce

Saygısızlık olarak değerlendiriyorum ..denilebilecek o kadar çok şey var ki..baro ile birlikte şikayet edilmeli ..bu avukat arkadsin yanında olunmalı..bir daha avukata bu şekilde davranma hakkını kimse kendinde görmemeli

Avatar
veli 8 ay önce

böyle hakimleri taksimde sallandıracaksın bak bakalım başkası bir daha yapabiliyor mu?

Avatar
Hasan Emre 8 ay önce

Duruşmaların görüntü kaydına alınması zaruridir. Yasal olarak aleni olan duruşmaların kayıt altına alınmasından çekinilmesine tarafımızca bir anlam verilememektedir. Bu durum da haberde olduğu gibi keyfi uygulamalara neden olmaktadır.

Zabıt Katiplerinin tabiiyet mevzuatında hakim ve savcıların emrinde oldukları ifade edilmiştir. Ancak tutanağı düzenleyecek olan zabıt katibinin bağımısz olması da önem arz etmektedir. Hakimler ne isterse tutanaklara bu kayıtları keyfi surette yazdırabilmektedir. Habere konu vakıada da görüleceği üzere avukat arkadaşımız iddiasını ispat edemeyecek çünkü soruşturma yahut sonrasında kovuşturmayı yapacak olan hukuki makamlar bir numaralı delil olarak aksi belge ile ispat edilemeyecek nitelikte olan duruşma tutanağını dikkate alacaklar. Umarız davalı vekili bu konuda davacı vekiline yardımcı olur.

Saygılar.

Avatar
Erdost Balcı 8 ay önce

Tutanak doğruysa onu hakim yapanın ...

Avatar
Hasan 8 ay önce

Hukuk muhakemeleri Kanunu'nun Duruşma Düzeni başlıklı 151. madde metni şu şekildedir; "(1) Hâkim, duruşmanın düzenini bozan kimseyi, bunu yapmaktan men eder ve gerekirse, avukatlar hariç, derhâl duruşma salonundan çıkarılmasını emreder.
(2) Bir kimse, ihtara rağmen mahkemenin düzenini bozar veya mahkeme huzurunda uygun olmayan bir söz söylemeye veya davranışta bulunmaya devam ederse derhâl yakalanır ve hakkında dört güne kadar disiplin hapsi uygulanır. Bu fıkra hükmü avukatlar hakkında uygulanmaz.
(3) Mahkemenin düzenini bozan eylem veya mahkeme huzurunda söylenen uygun olmayan söz veya davranış, ayrıca bir suç oluşturuyor ise bu durum bir tutanak ile Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir ve gerekiyorsa, avukatlar hariç, fiili işleyenin tutuklanmasına da karar verilir."
Açık hükmü göz önüne almaksızın yapılan eylem hem disiplin soruşturması hem de cezai soruşturma gerektirmektedir. Katipler bağımsız olması gerekirken yalnızca hakimlerin güdümündedir.

Avatar
mehmet 8 ay önce

"soru moru sordurmuyorum, git şikayet et" ne demek ya. kime güveniyormuş bu hakim, hayırdır...

Avatar
Arif 8 ay önce

Hakim değil Külhanbeyi...