'Hakimleri tutuklayanlar, Yargıtay’ın emsal kararını bile çiğnedi'
Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Hidayet Karaca ve 62 polis hakkındaki reddihakim ve tahliye kararları gerekçesiyle 1. sınıf hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer’i tutuklamasında bir hukuksuzluk daha ortaya çıktı. Terör örgütü üyeliğiyle suçlanan birinci sınıf hakim ve savcıların Yargıtay’da yargılanması gerektiğine hükmeden Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun kararı bulunuyor. Eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’in davasında verilen emsal niteliğindeki kararda, birinci sınıfa ayrılmış hakim ve savcıların işledikleri görev ya da CMK’da sayılan terör örgütü üyeliği gibi suçlardan dolayı ağır ceza mahkemesinde değil, Yargıtay Ceza Dairesi’nde yargılanacakları vurgulanıyor. Bu karar sonrası Cihaner’in davası, Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde görülmeye başlanmıştı.

İlhan Cihaner’e ilişkin dava süreci ve emsal karar şöyle yaşandı: Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon silahlı terör örgütünün üyesi olma suçundan dolayı Cihaner hakkında açılan dava dosyasını, Ergenekon davasıyla fiili ve hukuki irtibat olduğu gerekçesiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de her iki davanın birleştirilmesine karar vermişti. Cihaner’e göreviyle ilgili resmi belgede sahtecilik suçundan açılan davada birleştirme talebi üzerine Yargıtay 11. Ceza Dairesi, avukatların CD içerisinde sunduğu iddianame ve duruşma tutanaklarını inceleyerek İstanbul’daki dava ile birleştirme kararı vermişti. Yerel mahkeme ile Yargıtay 11. Ceza Dairesi arasındaki olumlu uyuşmazlık üzerine dosya, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na geldi. Kurulun 28 Eylül 2010 günü verdiği kararda, Cihaner’in yargılanması konusunda Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nin yüksek görevli mahkeme olduğuna hükmedildi.

HAKİM VE SAVCILAR İSTİSNA

Kararda, birinci sınıfa ayrılmış hakimlerin görev ya da kişisel suçlarıyla ilgili nerede yargılanacakları da detaylıca anlatıldı. Hakimler ve Savcılar Yasası’nın 90’ıncı maddesinde birinci sınıfa ayrılmış hakim ve savcıların işledikleri görev suçlarından dolayı Yargıtay’ın görevli ceza dairesinde yargılanacakları vurgulandı. CMK’nın 250’nci maddesinin üçüncü fıkrasında, terör ve anayasal suçları işleyenlerin sıfat ve memuriyetleri ne olursa olsun ağır ceza mahkemelerinde yargılanacakları, ancak Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın yargılayacağı kişilere ilişkin hükümlerin saklı olduğunun belirtildiğine dikkat çekildi. Kararda, şöyle denildi: “Bu hüküm uyarınca Yargıtay’ın yargılayacağı kişiler 250. madde kapsamındaki suçlara bakmakla yetkili ağır ceza mahkemelerinde değil, Yargıtay’da yargılanacaklardır. Konuya birinci sınıfa ayrılmış hakim ve savcılar açısından bakıldığında, işledikleri kişisel suçlar nedeniyle CMK 250’nci maddenin 1. fıkrasındaki suçlara bakmakla yetkili ağır ceza mahkemelerinde yargılanmaları olanaklı ise de, görev suçları nedeniyle CMK’nın 250. maddesinin 3. fıkrasındaki istisna hükmü nedeniyle bu mahkemede yargılanmaları olanaklı değildir.”

İlhan Cihaner yargılandığı sırada yürürlükte olan CMK 250. madde, 2012’de yapılan değişiklikle kaldırıldı. Ancak bu maddeye yapılan atıflar, önce Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. maddeyle yetkili ağır cezalara, TMK’ların da kaldırılması sonrası ağır ceza mahkemelerine yapıldı. En son Şubat 2014’te gerçekleştirilen değişiklikle TMK kapsamına giren suçlar dolayısıyla açılan davalarda ağır ceza mahkemelerinin görevli olduğu vurgulandı. Ardından, “Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın yargılayacağı kişilere ilişkin hükümler, askerî mahkemelerin görevlerine ilişkin hükümler ile çocuklara özgü kovuşturma hükümleri saklıdır.” denildi. (Kaynak: Zaman)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.