Haşim Kılıç: Ülkeyi kurtarma çağrısı yapanların dönemi sona erdi
Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Kadir Özkaya için tören düzenlendi.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da katıldı.

Törende bir konuşma yapan Haşim Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

"ÜLKEYİ KURTARMA ÇAĞRISI DÖNEMİ KAPANDI"

Her şeye rağmen geleceğe umutla baktığımızı belirtmek istiyorum. Yasama, yürütme ve yargı organlarının, üstün hukuka bağlı, özverili gayret ve çalışmaları demokratik hukuk devleti olma yolunu açacaktır. Türkiye'de artık ülkeyi kurtarma çağrısı yapılan kurum ve kişiler dönemi kapanmış, sorunların demokratik yol ve yöntemlerle çözülmesi gereken bir süreç başlamıştır."

"EMEKLİLİĞİNE ÇOK KISA SÜRE KALMIŞ BİR BAŞKAN OLARAK..."

Uzun yıllar başkanlığını yürüttüğünü Anayasa Mahkemesi’nin kısaca özetlediğim çalışmaları ve geldiği noktayı emekliliğine çok kısa bir süre kalmış bir başkan olarak ifade etme sorumluluğunu anlayışla karşılamanızı dilerim.

Her şeye rağmen geleceğe umutla baktığımızı belirtmek istiyorum. Yasama, yürütme ve yargı organlarının, üstün hukuka bağlı, özverili gayret ve çalışmaları demokratik hukuk devleti olma yolunu açacaktır. Türkiye'de artık ülkeyi kurtarma çağrısı yapılan kurum ve kişiler dönemi kapanmış, sorunların demokratik yol ve yöntemlerle çözülmesi gereken bir süreç başlamıştır."

Bireysel başvuru sistemine ilişkin rakamlar

Kılıç bireysel başvurularla ilgili yüzde 82 oranında "adil yargılama hakkının ihlali" kararı verildiğini söyledi, mahkemenin bu kararlarla hedefini anlattı:

"Mahkememiz bireysel başvuru alanında verdiği kararlarla özgürlük alanlarını genişletmektedir. AYM bireysel başvuru kararlarıyla özgürlük alanlarını genişletirken hakların teminatı olma konusunda güçlü bir irade ortaya koymaktadır."

AYM Başkanı Kılıç AYM'nin iş yükünün, uzun tutukluluk ve uzun yargılama sorunlarından kaynaklandığını belirtti. İstatistiki örnekler verdi. Buna göre AYM'ye bireysel başvuruların başladığı 23 Eylül 2012'den 29 Ocak 2015 tarihine kadar toplam 33 bin 569 bireysel başvuru yapıldı. Bu rakam 2012'de bin 342, 2013'te 9 bin 897 oldu. 2014'te 20 bin 578'e çıkan bireysel başvuru sayısı 2015'in daha ilk bir aylık dönemi için bin 752 oldu. Kılıç'ın verdiği bilgiye göre, 16 bin 616 bireysel başvuru dosyası karara bağlandı, mahkeme önünde halen 16 bin 952 bireysel başvuru dosyası bekliyor.

60 yıl süren kadastro davası

Kılıç mahkemeye yapılan bireysel başvuruların en fazla adil yargılama, uzun yargılama şikâyetleri ve mülkiyet haklarına ilişkin davalardan oluştuğunu söyledi. Kılıç bir kadastro davasında 60 yılı aşmış olması nedeniyle adil yargılama kararının ihlali yönünde karar verildiğini anlattı.

Kılıç, Adalet Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Tazminat Komisyonu'nun devreye girmesiyle Türkiye'nin AİHM'de en çok şikâyet edilen ikinci ülke sıralamasındaki yerinin beşinci sıraya kaydığını belirtti. AYM Başkanı "Bu çözüm yolunun AYM'ye yapılan bireysel başvurular için de düşünülmesi acil ihtiyacımızdır" dedi. Kılıç, mahkemenin artan iş yükü karşısında bu düzenlemenin ferahlık sağlayacağını belirtti.

Anayasa'ya uygunluk davaları

Kılıç artan iş yükünün, yargıdaki yapısal sorunların giderilmesiyle azaltılabileceğini söyledi. Kılıç, mahkemenin asıl görevi olan "Anayasa'ya uygunluk" davalarıyla ilgili de bilgi verdi:

"Geçmiş yıllarda davaların sonuçlandırılması ve gerekçelerinin açıklanmasıyla ilgili sorun yaşanmaktaydı. 2014 öncesine ilişkin dava yoktur, 2014 içinde açılan davalar vardır. 2014’ün son aylarında açılan davalardan 33’ü zorunlu olarak 2015’e devredilmiştir. İtiraz ve iptal davalarında gecikme yaşanmamaktadır."


>> HAŞİM KILIÇ, ERDOĞAN'I KAPIDA KARŞILADI 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.