'HSYK değişikliği yargı bağımsızlığını temelinden sarsar'
Eski Adalet Bakanı DSP Genel başkan Yardımcısı PROF.DR. Hikmet Sami Türk DURU TV ekranlarında “BAŞKA TARAF” programında canlı yayında Selçuk Altındağ’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

17 Aralık operasyonuyla başlayan kriz canlı yayında tüm yönleriyle ele alındı.

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, HSYK düzenlemesiTeklifteki bazı maddelerin Anayasa’ya aykırı olduğuna dikkat çekerken  “Bunlar, yargı bağımsızlığını temelinden sarsar” dedi.

Hikmet Sami Türk yapılmak istenen hsyk düzenlemesinin anayasaya aykırı olduğunu söylerken kulislerde konuşulan (Ak parti anayasa mahkemesi yasayı iptal edene kadar geçen sürede müdahalelileri gerçekleştirir anayasa mahkemesi iptal etse de amacına ulaşmış olur) iddialarına da yanıt aranan canlı yayında Türk “en kısa sürede yürütmeyi durdurma kararı verse bile işe yaramaz kanun yürürlüğe girdiği gün hükümler işliyor” dedi.

Hsyk’nın adli kolluk yönetmeliğine yönelik açıklamasına şaşkınlığını gizlemeyen Türk “Ad­li kol­luk yö­net­me­li­ği­nin Ana­ya­sa­’ya ay­kı­rı ol­du­ğu­nu söy­le­mek ku­ru­lun gö­re­vi de­ğil. Ko­nu, Tür­ki­ye Ba­ro­lar Bir­li­ği ta­ra­fın­dan yar­gı­ya ta­şın­mış­ken, Da­nış­ta­y’­da açı­lan bir da­va var­ken ku­ru­lun ken­di gö­re­vi ol­ma­yan bir açık­la­ma yap­ma­sı yan­lış­tı, böy­le bir iş­le­vi ve gö­re­vi yok. HSYK ne­den bu­na ge­rek duy­du, çö­ze­bil­miş de­ği­lim. Ay­rı­ca hu­ku­ken de so­run­lu açık­la­ma. Bir yö­net­me­lik Ana­ya­sa­’ya ay­kı­rı ol­maz, bir yö­net­me­li­ğin ka­nu­na ay­kı­rı­lı­ğı söz ko­nu­su ola­bi­lir. Yap­tık­la­rı açık­la­ma ge­rek­siz­di. Böy­le bir dü­zen­le­me­nin gün­de­me gel­me­si­nin se­bep­le­rin­den bi­ri­si de HSYK’­ nın bu ta­lih­siz açık­la­ma­sıdır”dedi.

Program moderatörü Selçuk Altındağ’ın -Si­zin de için­de bu­lun­du­ğu­nuz hü­kü­met dö­ne­min­de de Cum­hur­baş­ka­nı Se­ze­r’­in ana­ya­sa fır­lat­ma­sı ile Türkiye kri­ze git­miş­ti. Hu­kuk­çu­lar Türkiye’de kri­z mi çıkarıyor? Sözlerine Türk “çok ta­lih­siz bir olay­dı. Se­ze­r’­in de kas­tı­nı aşan bir olay­dı. Baş­ba­kan Bülent Ecevit’in çok üzül­dü­ğü­nü biliyorum. Başbakan Yar­dım­cı­sı  Hü­sa­met­tin Öz­kan, “ne­re­den çı­ka­rı­yor­su­nu­z” de­yin­ce Cum­hur­baş­ka­nı “a­na­ya­sa­’da­n” di­ye­rek ana­ya­sa­’yı ma­sa­nın üs­tün­de it­miş ya­ni as­lın­da ana­ya­sa fır­lat­ma yok. “Diyerek o anları anlattı..


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.