HSYK üyesi Şen: 2 yıllık süre dolmadan yapılan tayin Hakimlik teminatına aykırı

en, bulunduğu ilde 2 yıllık görev süresi dolmayanların tayin edilmesini eleştirdi. Söz konusu atamaların Hakimlik teminatına aykırı olduğunu belirtti. Ayrıca yapılan atamaların makul sürede yargılama hakkını da ihlal ettiğinin altını çizdi. 
 
HSYK üyesi Şen'in kararnameye ilişkin açıklaması şöyle: 
 
KARARNAME TARTIŞMALARI ÜZERİNE
 
Her kararname sonrasında olduğu gibi Türk Yargı camiası olarak kararnameyi tartışıyoruz. Meslektaşlardan, yapmış olduğu tercihlere uygun bir yer/göreve atananlar sevinip HSYK’na teşekkür ederken, re’sen ,  beklemediği ve talepte bulunmadığı bir yere atananlar ise kararı sosyal medya üzerinden eleştirmektedir. Tartışmalar daha çok bireysel atamalar üzerinden yapılınca, basın yayın organlarında da kim ödüllendirildi, kim cezalandırıldı yorumları yapılmaktadır. Kanaatimce, kararnamenin bu şekilde yorumlanması (övülmesi-eleştirilmesi) doğru değildir. Doğru olan, hangi davanın hakiminin hangi üst göreve getirildiği, hangi istenilmeyen kararı veren hakimin tenzili rütbe ile başka göreve atandığı, hangi dernek üyesinin ünvanlı görev aldığı, HSYK seçiminde aday olan kimlerin yerinin değiştiğine odaklanmak değildir. 
 
Önemli olan atama sisteminin ve HSYK uygulamasının, yargı bağımsızlığına ve hakim teminatına ne kadar uygun olduğudur. Tartışılması gereken husus, atama kararlarının başta evrensel norm ve ilkeler olmak üzere, mevzuata ve bireyler arasında eşitlik ilkesine uygun ve objektif olup olmadığıdır.
 
Kadro ve ihtiyaç durumu...
 
Bu kapsamda, sistem mutlaka liyakat ve kıdem üzerine bina edilmelidir. Her tasarrufun gerekçesi, tatminkar bir şekilde açıklanabilmelidir. (“Kadro ve ihtiyaç” betimlemesi, AİHM kararları dikkate alındığında bir gerekçe değildir.) Gerekçe, yapılan atamanın sebeplerini somut olarak ortaya koymalı ve hak arama hürriyetine imkan vermelidir. Ödüllendirildiği düşünülen meslektaşlar, başarıları, kıdem ve etik değerlere bağlılık açısından rol model olmalıdır. Meslekteki başarıları ve ahlaki durumlarına göre meslektaşları arasında temayüz etmelidir.
 
Görev yerinde 2 yıllık süre dolmadan tayin Hakimlik teminatına aykırı!
 
Buna karşın, tenzili rütbe ile atandığı düşünülen meslektaşlar için, bu tasarrufun gerekçesi herkes tarafından bilinecek ve kabul edilecek şekilde açıklanmalıdır. Özellikle, görev yerinde 2 yıllık süre dolmadan atamaya tabi tutulan, yetkisi değiştirilen, bölge hizmetlerini tamamlamış olmasına rağmen tekrar görev yeri değiştirilenler açısından gerekçe gösterilmemesi, adil yargılanma hakkının unsurları olan bağımsızlık ve hakim teminatına aykırı olacaktır. Kamu personelinin atanmasına dair davalarda idari yargı organları 50 yıldır somut gerekçe ararken ( 657 sayılı yasa 1965 yılında yürürlüğe girmiştir), anayasal teminata sahip olan hakimlerden, tasarrufların yargı denetimine tabi olmaması nedeniyle gerekçenin esirgenmesi düşünülemez. Aksine bir durum, hakim ve savcıların birlikte çalıştığı memur arkadaşlardan bile daha güvencesiz bir atama rejimine tabi olduğunun kabulü anlamına gelir.
 
Tayinler makul sürede yargılanma ilkesine zarar veriyor!
 
Yargı etik ilkelerinden birisi olan “ehliyet ve liyakat” ilkesi, HSYK’na da sorumluluk yüklemektedir. Davaların, alanında uzman hakimler eliyle çözülmesini sağlamak devletin üstlenmiş olduğu pozitif bir yükümlülüktür. Bu nedenle, sık yapılan yetki değişikliği, bu ilkeye zarar vermektedir. Yıllarca ceza mahkemelerinde çalışmış olan yargı mensuplarının hukuk mahkemelerine, idare mahkemelerinde çalışmış olanların vergi mahkemelerine atanması, hakimin müktesebatını olumsuz etkilediğinden, adil yargılanma hakkının diğer unsuru olan makul sürede yargılanma ilkesi de zarar görmektedir.
 
Kamusal kurumlar üzerinde en önemli denetim, kamuoyu denetimidir. Her atama işleminin olumlu ve olumsuz yönlerinin dile getirilmesi, somut kurallar konulmasına, hiçbir yargı mensubunu dışlamadan bu kuralların eşit bir şekilde, liyakat ve kıdem temelli uygulanmasına zemin hazırlayabilir. Bu vesileyle, kararname ile görevi ve görev yeri değişen herkesin, yeni görevini tebrik ediyorum.
 
ARZU YILDIZ | HABERDAR 

Anahtar Kelimeler:
HSYKMahmut şen
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.