HSYK'dan '28 Şubat davası' açıklaması
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca (HSYK) yapılan açıklamada, "Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Anayasa ve yasalar çerçevesinde görevini yapan idari bir kurul olup, yargısal görevi bulunmamaktadır. Ne kamuoyunun yakından takip ettiği diğer davalarda ne de 28 Şubat davasında yargı yetkisini kullanan hakimlere yönelik olarak tavsiye ve telkinde bulunması ya da yönlendirme yapması mümkün değildir" denildi.

HSKY'dan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organları ile sosyal medyada yer alan haber ve yorumlarda 28 Şubat davasında ilgili mahkemenin tutuksuz yargılama yapma kararı eleştirilerek, bundan HSKY'nın sorumlu olduğunun vurgulanması sebebiyle açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. Açıklamada, "Bilindiği üzere Anayasamız ve yasalarımız uyarınca hakimler görevlerinde bağımsız olup, hiçbir organ, makam, merci veya kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, tavsiye ve telkinde bulunamaz. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Anayasa ve yasalar çerçevesinde görevini yapan idari bir kurul olup, yargısal görevi bulunmamaktadır. Ne kamuoyunun yakından takip ettiği diğer davalarda ne de 28 Şubat davasında yargı yetkisini kullanan hakimlere yönelik olarak tavsiye ve telkinde bulunması ya da yönlendirme yapması mümkün değildir. Milletimiz adına yargı yetkisini kullanan hakimler, dosyadaki mevcut delil durumuna göre anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hakimlere yargı yetkisinin kullanılmasından dolayı neden tutuklu yargılama yapıyorsun sorusu sorulamayacağı gibi, neden serbest bıraktın sorusu da kurulumuzca sorulamaz. Verilen kararlarda yanlışlık olduğunun düşünülmesi durumunda müracaat edilebilecek hukuki yollar da yine kanunlarımızda açıkça yer almaktadır. Anayasamız, idari bir kurul olan HSYK'ya 'Hakim ve savcıların görevlerini kanun, tüzük, yönetmeliklere ve genelgelere (hakimler için idari nitelikteki genelgelere) uygun olarak yapıp yapmadıklarını denetleme; görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, hal ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığını araştırma ve gerektiğinde hakkında inceleme ve soruşturma yetkisi' vermiş olup, bu kapsamda Kurulumuza gelen şikayetler de titizlikle incelenip değerlendirilmektedir" denildi.İHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.