HSYK’dan soruşturma açıklaması
Yargıçlar Sendikası Başkanı, Çankırı Hakimi Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun, örgütsel faaliyetleri nedeniyle HSYK’ca hakkında soruşturmalar açıldığı yönünde çıkan haberler nedeniyle bir basın açıklama yapıldı.

HSYK, gerçeği yansıtmayan iddialar sebebiyle açıklama yapılması ihtiyacı doğduğunu ve Ne Çankırı hâkimi Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında, ne de başkaca bir hâkim ya da savcı hakkında dernek veya sendikal faaliyetlerde bulunması nedeniyle herhangi bir soruşturma başlatılmadığını belirtti.

İşte o açıklama:

Bazı basın yayın organlarında, Çankırı hâkimi Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun yargıdaki örgütlenme faaliyetleri nedeniyle ciddi baskıyla karşılaştığı, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından hakkında çok sayıda soruşturma açıldığı, son olarak Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatların ifadeleri alınırken adliyede bulunması sebebiyle soruşturma izni verildiği iddia edilmiş olup, gerçeği yansıtmayan bu iddialar sebebiyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı TMK 10. maddeyle yetkili biriminin yürütmekte olduğu soruşturma çerçevesinde yasadışı DHKPC isimli terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlar sonrası ifadeleri alınmak üzere 21.01.2013 tarihinde İstanbul Adalet Sarayına getirilen aralarında avukatlarında bulunduğu şüphelilerin ifadelerinin alınması, hâkim tarafından sorgusunun yapılması ve sonraki aşamalarda adliye koridorunda toplanan grupla birlikte Çankırı hâkimi Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun da “Baskılar bizi yıldıramaz, Faşizme karşı omuz omuza, ÇHD sizlerle gurur duyuyor, Yaşasın devrimci mücadelemiz, ÇHD susmaz susturulamaz, Devrimci avukatlar onurumuzdur.” şeklinde slogan attığı yönünde HSYK’ya gelen şikâyet ve güvenlik kameraları kayıtlarının incelenmesi üzerine iddianın aydınlatılması amacıyla HSYK Üçüncü Dairesince soruşturma izni verilmiştir.

Örgütlenme özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanan Kurulumuzca, bugüne kadar ne Çankırı hâkimi Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında, ne de başkaca bir hâkim ya da savcı hakkında dernek veya sendikal faaliyetlerde bulunması nedeniyle herhangi bir soruşturma başlatılmamıştır.

Hukuk devletinde örgütlenme özgürlüğü temel bir hak olmakla birlikte, elbette ki bu durum dernek ya da sendika yöneticilerine suç işleme imtiyazı da sağlamaz. Dolayısıyla, herkes gibi bu kişilerin de suç içeren bir eylemde bulunması durumunda hukuki süreç ve yaptırımlarla  karşılaşması hukuk devleti olmanın bir gereğidir. .Kaynak: Sözcü
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.