HSYK'dan 'yumruklu saldırgan' açıklaması
HSYK'dan yapılan yazılı açıklamada, "Öncelikle sevgi, barış, kardeşlik ve hoşgörüyü öğütleyen Hacıbektaş-ı Veli'yi anma törenlerinde gerçekleşen bu münferit çirkin saldırıyı kınıyoruz" denildi. Saldırı olayının ardından Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığı belirtilen açıklamada, şikayetçi olan Bozdağ için Hacıbektaş İlçe Devlet Hastanesi tarafından doktor raporu düzenlendiği ve raporda ‘darp, cebir izi mevcut olup, basit tıbbi müdahale ile giderilebilir, hayati tehlikesi yoktur, durum bildirir' ifadelerine yer verildiği kaydedildi. Şüpheli Hüseyin Satı'nın gözaltına alınmasına karar verildiği ve Satı'nın illegal bir yapı ile bağlantısının olup olmadığı yönünde şüphe duyulması nedeniyle Ankara TMK 10. madde ile yetkili ve görevli Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşülerek, gözaltı süresi dolan Satı'nın TMK'nın 10/ç maddesi gereğince 24 saat uzatılarak 48 saate çıkardığı belirtilen açıklamada, "Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ'a yumruklu saldırıda bulunarak alınan doktor raporuna göre basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde yaraladığı iddia edilen şüpheli Hüseyin Satı hakkında 5271 sayılı CMK'nın 109/2-3 maddeleri uyarınca adli kontrol tedbirine karar verilmesi sulh ceza mahkemesinden talep edilmiştir. 4- Hacıbektaş Sulh Ceza Mahkemesince, şüphelinin müdafi huzurunda sorgusu yapılmış ve CMK'nın 109. maddesi uyarınca adli kontrol tedbirine hükmedilerek, şüpheli hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştur" denildi.
 
Açıklamada, kamuoyunda 3. Yargı paketi olarak bilinen 2 Temmuz 2012 yılında yapılan düzenleme ile 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun "tutuklama"yı düzenleyen 100. maddesinin 4. fıkrasında değişiklik yapıldığı sadece adli para cezasını gerektiren veya hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemeyeceğinin düzenlendiğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Şüphelinin eyleminin Türk Ceza Kanununun 86. maddesinin 2. fıkrası kapsamında değerlendirilebileceği ve bu suçun cezasının 4 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası olarak kanunda düzenlendiği, yine eylemin "kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlendiğinin" kabulü halinde de cezanın yarı oranında artırılacağı ve bu haliyle dahi 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 100. maddesinin 4. fıkrası uyarınca tutuklama yasağı kapsamında olduğu açıktır.
 
Ceza Muhakemesi kanununun 109. maddesinin 2. fıkrasında ise, kanunda tutuklama yasağı öngörülen hallerde, adli kontrole ilişkin hükümlerin uygulanabileceği düzenlenmiş olup, Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca bu tedbir talep edilmiş ve mahkemece de talebin kabulüne karar verilmiştir.
 
Şüpheli hakkında devam eden bir soruşturma söz konusu olup, Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca iddianame düzenlenmesini gerektirir bir durum görülmesi halinde iddianame düzenlenecek ve milletimiz adına karar veren bağımsız mahkemece de karar verilecektir." (İHA)

Yargıçlar Sendikası Bekir Bozdağ'ı kınadı


T.C.

HÂKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU

BASIN AÇIKLAMASI


Bazı basın yayın organlarında yer alan, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’ın Hacıbektaş-ı Veli anma törenlerinde maruz kaldığı çirkin saldırı nedeniyle yapmış olduğu açıklamaya ilişkin olarak kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

Öncelikle sevgi, barış, kardeşlik ve hoşgörüyü öğütleyen Hacıbektaş-ı Veli’yi anma törenlerinde gerçekleşen bu münferit çirkin saldırıyı kınıyoruz.

16.08.2013 tarihinde gerçekleşen bu saldırı olayına ilişkin olarak Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında;

1- Müşteki olan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ için Hacıbektaş ilçe devlet hastanesi tarafından doktor raporu düzenlenmiş olup, “... darp, cebir izi mevcut olup, basit tıbbi müdahale ile giderilebilir, hayati tehlikesi yoktur, durum bildirir kati hekim raporudur” şeklinde rapor verilmiştir.

2- Şüpheli Hüseyin Satı’nın gözaltına alınmasına karar verilmiş olup, şüphelinin illegal bir yapı ile bağlantısının olup olmadığı yönünde şüphe duyulması nedeniyle Ankara TMK 10. madde ile yetkili ve görevli Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşülerek, şüpheli hakkında 17.08.2013 tarihinde dolan 24 saatlik gözaltı süresi TMK’nın 10/ç maddesi gereğince 24 saat uzatılarak 48 saate çıkarılmıştır.

3- 18.08.2013 tarihinde Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’a yumruklu saldırıda bulunarak alınan doktor raporuna göre basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde yaraladığı iddia edilen şüpheli Hüseyin Satı hakkında 5271 sayılı CMK’nın 109/2-3 maddeleri uyarınca adli kontrol tedbirine karar verilmesi sulh ceza mahkemesinden talep edilmiştir.

4- Hacıbektaş Sulh Ceza Mahkemesince, şüphelinin müdafi huzurunda sorgusu yapılmış ve CMK’nın 109. maddesi uyarınca adli kontrol tedbirine hükmedilerek, şüpheli hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştur.

Bilindiği üzere, 02.07.2012 tarihinde 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun “tutuklama”yı düzenleyen 100. maddesinin 4. fıkrasında değişiklik yapılarak “Sadece adli para cezasını gerektiren veya hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemeyeceği” düzenlenmiştir.

Yukarıda yer alan açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde; Şüphelinin eyleminin Türk Ceza Kanununun 86. maddesinin 2. fıkrası kapsamında değerlendirilebileceği ve bu suçun cezasının 4 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası olarak kanunda düzenlendiği, yine eylemin “kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlendiğinin” kabulü halinde de cezanın yarı oranında artırılacağı ve bu haliyle dahi 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 100. maddesinin 4. fıkrası uyarınca tutuklama yasağı kapsamında olduğu açıktır.

Ceza Muhakemesi kanununun 109. maddesinin 2. fıkrasında ise, kanunda tutuklama yasağı öngörülen hallerde, adli kontrole ilişkin hükümlerin uygulanabileceği düzenlenmiş olup, Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca bu tedbir talep edilmiş ve mahkemece de talebin kabulüne karar verilmiştir.

Şüpheli hakkında devam eden bir soruşturma söz konusu olup, Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca iddianame düzenlenmesini gerektirir bir durum görülmesi halinde iddianame düzenlenecek ve milletimiz adına karar veren bağımsız mahkemece de karar verilecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


Bozdağ: Umarım o hakim yumruk yemez

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.