'Hukuk fakültesi sayısındaki artış önemli riskler doğurdu'
Yargıtay Başkanı Cirit, Adli Yıl Açılış Töreni'ndeki konuşmasında, "Hukuk fakültelerinin sayısında, son yıllarda yaşanan olağanüstü artış, hukuk sistemimiz bakımından önemli riskler doğurmuştur. Bu risklerin en büyüğü, yetersiz hukuk eğitimi alan kişilerin hakim ve cumhuriyet savcısı olmasıdır. Temel hukuk eğitiminin yetersiz olması, meslek öncesi ve meslek içi eğitimlerin verimini de düşürmektedir. Bu durum, hatalı karar sayısını artırarak, adli hizmetlerin kalitesinin düşmesine neden olmaktadır" dedi.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, dün, 2017-2018 Adli Yılı Açılış Töreni'nde konuştu.

"İYİ HUKUKÇULAR YETİŞTİREMEZSEK..."

Genel eğitim ve hukuk eğitimindeki yetersizliklerin, adli hizmetlerin kalitesini olumsuz etkilediğini dile getiren Cirit, "Bir hukukçunun insan hakları, insan sevgisi, demokrasi ve hukukun üstünlüğü değerlerine sıkı sıkıya bağlı kalarak, objektif olması, analitik düşünmesi, sorgulama yeteneğinin bulunması, olayları kuşkuyla süzebilmesi gerekir. Bu niteliklerin, temel eğitim aşamasında bireylere kazandırılması zorunluluktur. Aksi halde hukuk eğitimi ne kadar iyi verilirse verilsin arzulanan ölçüde, kaliteli ve iyi hukukçuların yetişmesi mümkün olmayacaktır. Düşünmeyen, sorgulamayan, araştırmayan, ezbere dayalı bir temel eğitim üzerine iyi bir hukuk yönetimi inşa etmemiz mümkün değildir. Kaliteli hukuk sistemi için iyi uygulamacılara ihtiyacımız olduğunu unutmamalıyız. İyi hukukçular yetiştiremezsek hangi sistemi getirirsek getirelim, başarılı sonuçlar elde edemeyeceğimizin farkında olmamız gerekir" diye konuştu.

"RİSKLERİN EN BÜYÜĞÜ, YETERSİZ EĞİTİM ALAN KİŞİLERİN HAKİM VE CUMHURİYET SAVCISI OLMASI"

Hukuk fakültelerinin sayısındaki artışa da değinen Yargıtay Başkanı Cirit, şöyle devam etti: "Adli hizmetlerin kalitesinin sağlanması bakımından önemli bir faktör de etkili bir hukuk eğitimidir. Lisans, lisansüstü, doktora eğitimlerinin yanında meslek öncesi, meslek içi eğitimin belli bir standardın ve kalitenin üzerinde olması gerekir. Hukuk fakültelerinin sayısında, son yıllarda yaşanan olağanüstü artış, kanaatimce 85 hukuk fakültesi ve bir kısmı da beklemekte, hukuk sistemimiz bakımından önemli riskler doğurmuştur. Bu risklerin en büyüğü, yetersiz hukuk eğitimi alan kişilerin hakim ve cumhuriyet savcısı olmasıdır. Temel hukuk eğitiminin yetersiz olması, meslek öncesi ve meslek içi eğitimlerin verimini de düşürmektedir. Bu durum, hatalı karar sayısını artırarak, adli hizmetlerin kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Önerimiz olarak, hukuk fakültelerinin lisans eğitiminin 5 yıl olması, birinci sınıflarda hukuk sosyolojisi, hukuk tarihi, hukuk felsefesi, Türkçe dil bilgisi derslerinin zorunlu olarak okutulmasının hukuk eğitiminin kalitesini artırması bakımından yararlı olacağını düşünmekteyiz"
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Komik 10 ay önce

Yıllardır herkes aynı şeyi söylüyor adım atan yok. Bu kadar hukuk fakültesine bu kadar mezuna gerek yok yeni bir iibf'li kitlesi yaratmayın diye ama dinleyen kim!

Avatar
gerçektenmi? 10 ay önce

bence bu bir projeden başka birşey değil. Avukatlk mesleğinin prestijini ve saygılığını bitirme projesi. Kontenjan sınırlaması getirmeden yapılan taban puan sınırlaması ise en basit anlamıyla komiktir. Hele ki tıp alanındaki ihtiyaç aşikarken tıp fakültesi taban sınırını 50 bin yapıp hukuk fakültesi tabanını 150 bin yapmak en komik kısmı. sonraki aşamada istihdam yaratmak için kamuya "CMK avukatı adı altında alım yapıp genç serbest avukatları 1406 Tl ye şükreder hale getirirlerse hiç şaşırmam.bir an önce tüm meslektaşlar ve barolar tepki gösterip harekete geçmeli yoksa sonra çıkıp da "boşanma davası+ayran 2bin Tl" menülü avukatlara ses çıkaramazlar.

Avatar
Karimba 10 ay önce

Durum gerçekten vahim bir hal almakta. Kıbrıs'ti suydu buydu derken her yer Hukuk mezunu. Her yer Avukat. Avukatlık sınavı şart. Fakültelerin yeterliliği de araştırılmali.

Avatar
sonuç 10 ay önce

Herkes yanlışı görüyor ve konuşuyor ama yanlışların düzeltilmesi için kimse bir adım atmıyor

Avatar
ENDERHAN 10 ay önce

MEVCUT SAYIYLA KIYAMETE KADAR ÜLKEMİZE YETECEK HUKUK MEZUNU VAR . MAALESEF...

Avatar
Avukat 10 ay önce

Yetersiz hukuk eğitimi alan kişilerin hakim savcı olması tehlikedir tabi ki. Bu kişilerin avukatlık yapması daha büyük tehlikedir. Bir an önce avukat sayısı sınırlanması ve mutlaka AVUKATLIK SINAVI getirilmelidir.

Avatar
Avukat 10 ay önce

Avukatlık sınavını getirmek bu kadar mı zor ???

Avatar
ÖMER CENK AKPINAR 10 ay önce

Sayın başkan size gelen dosyları inceliyorsunuzdur hukuk berbat durumda hakimin önüne para verip sunduğumuz mütelaanın yüzüne bile bakmıyor tenelzül bile etmiyor bize tepeden sırıtarak bakıyor okuyum, belki bir eksiğim vardır , acaba neler yazılmış hiçbir merak yok günü kurtarmanın derdin ben böyle bir hakimle aylarca muhattap oldum sonunda fetöden defolup gitti.Hakim ve savcıları lütfen denetleyin aldıkları saçma sapan kararların bir yaptırımı olmalı okumuyorsa gelişmeleri takip etmiyorsa ya maaşını kesin yada mesleği işini iyi yapanlara bıraksın hukuk ölmüş bitmiş durumda .İş yerinde hasta ağzıma........rak gidiyor aylar geçti daha halen inceleme bile başlatılmadı haa şunuda belirteyim sayı yetersiz ise bu benim sorunum değildir o zaman yetersiz mahkeme sayısı arttırılsın üniversite açmanın anlamı yok kaliteli personel yetiştirilmedikten sonra.