Hükümetin eylem planındaki yargı başlıkları
Hükümet Eylem Planı ile yapacaklarını 3 ayrı takvime bağladı. 3 ay, 6 ay ve 1 yıl. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni anayasa dışında muhalefet partileriyle üzerinde uzlaşma arayacağı ve “şu dört alanda işbirliği yapalım” başlıklardan birisi yargı. Davutoğlu Eylem Planı’nı açıkladığı toplantıda bu konuda şunları söyledi:

- Yüksek yargıda dağınıklığı giderelim, 

- HSYK'yı yeniden yapılandıralım,

- Yargı üst yönetiminin oluşumunda TBMM'nin rolünü güçlendirelim.

Hükümet adalet ve yargı başlığı altında yapmak istediklerini 6 ay ve 1 yıllık takvime aldı. Eylem Planına göre 6 ay içerisinde, yani 21 Haziran 2015’e kadar bu alanda yapılması planlananlar şunlar:

Temyiz mahkemelerinin, alt derece mahkemeleri üzerindeki hukukilik denetiminin ötesine taşan yetkileri sınırlandırılacak. Adlî ve idarî yargıda istinaf mahkemeleri hayata geçirilecek.

Böylece Yargıtay ve Danıştay’ın sadece hukuki denetim yapması, istinaf mahkemelerinin ise hukuki denetimle birlikte vakıa incelemesi de yapması hedefleniyor. Yargıtay ve Danıştay, temyiz mahkemesi olarak oluşan iş yükü nedeniyle temyiz incelemelerini çok uzun yıllarda sonuçlandırıyor. Adli yargıda istinaf mahkemeleri daha önce kuruldu ancak faaliyete geçirilemedi. Bu mahkemelerin 20 Temmuz 2016 tarihinde faaliyete geçirileceği daha önce açıklanmıştı.

Bilirkişilik kurumu yeniden yapılandırılacak

Bunun için bir kanun tasarısı hazırlanacak. Hükümet, hâkimlerin yargı yetkisini bilirkişilerle paylaşmasını önlemeyi hedefliyor.
Eylem Planına göre, hâkimin mesleki bilgisiyle çözümlenebilecek konularda bilirkişi raporu alınması engellenecek düzenleme yapılacak. Bilirkişi uzmanlık alanları belirlenecek ve akreditasyon sistemi geliştirilecek. Bilirkişilerin seçimi ve görevlendirilmesine yönelik standartlar belirlenecek, sertifikalandırma sistemine geçilecek.

İdeal yargılama süreleri belirlenecek

Adlî istatistiklerden yararlanarak mahkeme ve dava türlerine göre ülke genelinde ideal yargılama süreleri belirlenecek. Mahkeme ve savcılıkların bu sürelere uymasını sağlayacak tedbirler alınacak.

İş mahkemeleri gözden geçirilecek

İşçi ve işveren uyuşmazlıklarının hızlı ve kolay bitirilmesi, çalışma barışının güçlendirilmesi hedefleniyor. Bunun için iş yargılaması sistemi reforma tabi tutulacak. İş mahkemelerinin yükü azaltılacak, dava süreleri kısaltılacak. Uygulamada duraksamaya sebep olan konular netleştirilecek. Yargılama sürecini uzatan unsurlar sistem dışına çıkarılacak. İş uyuşmazlıklarında arabuluculuğun zorunlu hale getirilmesi sağlanacak.

>> İşten atılan işçi, mahkemeye değil, arabulucuya gidecek!

Adli Tıp Kurumu yeniden yapılandırılacak

Adli Tıp Kurumunun kapasitesi artırılacak. Bilirkişi görüşü için kuruma gelen dosyaların makul sürede sonuçlandırılması sağlanacak. Adli Tıp İhtisas Dairelerinin ve Kurumun ülke genelindeki birimlerinin sayısı artırılacak.

Bir yılda yapılacaklar

Hükümetin 21 Aralık 2016’ya kadar yani bir yıl içerisinde yargı ve adalet alanlarında yapmayı planladıkları ise şunlar:
Yüksek mahkeme üyeliği süresi indirilecek

Hükümet eylem planında bu adım için “Yüksek Mahkeme üyeliği makul sürelerle sınırlandırılacak” ifadesini kullandı. Sürenin, Avrupa örneklerine benzer şekilde düzenleneceği belirtildi. 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile Anayasa Mahkemesi üyelerinin 12 yıl için bir defa için seçilebileceği hükmü getirilmişti.

Yargı mensupları için etik kuralları belirlenecek

Hükümet eylem planında, yargı hizmetlerinde gelenekselleşmiş etik kuralların önem taşıdığını, bu belirli bir form içerisinde belirlenmesi gerektiğini belirtti. Kuralların, uluslararası ölçütler dikkate alınarak, ilgili kurumlarla işbirliği halinde belirlenmesi hedefleniyor. Planda ayrıca “Yargıtay ve Danıştay başkan ve üyeleri ile hâkim ve savcıların uymaları gereken saydamlık, tarafsızlık, dürüstlük, hesap verebilirlik gibi etik davranış ilkeleri belirlenecek, gerekirse bunu değerlendirmek üzere bir mekanizma oluşturulacaktır.” denildi.

Yüksek yargı mal bildiriminde bulunacak

Yüksek yargı organlarının başkan, daire başkanı ve üyelerinin TBMM Başkanlığına mal bildiriminde bulunacak. Bunun için düzenleme yapılacak

Hukuki Yardım (Himaye) Sigortası geliyor

Vatandaşların daha kolay adalet hizmeti alabilmesi için Hukuki Yardım (Himaye) Sigortası sistemine geçilmesi planlanıyor. Planda bunun için sistemin altyapısının oluşturulacağı belirtilerek “Vatandaşların karşılaştıkları hukuki sorunları daha rahat çözebilmeleri için sigorta edilen hukuki risk sayısı artırılacak” denildi.

İdari yargıda iş yükü azaltılacak

İdari yargıda iş yükünün azaltılması ve dava sürelerin kısaltılması amacıyla, tek hâkim tarafından bakılan davaların kapsamı genişletilecek. Süreler kısaltılacak Aynı maddi ve hukuki sebebe dayalı davaların daha hızlı çözülmesi amacıyla, “grup dava” müessesesi getirilecek. Sulh yolunun kapsamındaki idarelerin sayısı artırılacak. İdarelerin taraf olduğu adli uyuşmazlıklar ile bazı idari uyuşmazlıklarda sulh yolu zorunlu hale getirilecek.

Noterlik sistemi yeniden yapılandıracak

Noterlik sistemi, yargının iş yükünü azaltacak şekilde reforma tabi tutulacak. Bazı iş ve işlemlerin noterliklere devri sağlanacak. Hukukçu noter yardımcılarının görevlendirilmesi sağlanacak. Noter olabilmek için sınav zorunluluğu getirilecek. 


Didem Özel Tümer/ Aljazeera
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.