İcralık madencilere yönelik genelge kaldırıldı
TTK Genel Müdür Vekili Mahmut Özçelik imzasıyla dün yayımlanan yeni genelgede, icralık isçiler konusunda yayımlanan 697 sayılı genelge ile işçilerin bir an önce borç ilişkilerini düzene sokarak borçlarından kurtulmaları, böylece ailevi geçim sıkıntılarının aşılması ve buna bağlı olarak mesailerindeki konsantrasyonlarının olumlu yönde etkilenerek iş verimine de katkıda bulunmalarının amaçlandığını belirtildi.
Genelgenin çalışanlar arasında yanlış anlaşılmalara neden olduğu vurgulanan genelgede, Sayıştay'ın da görüşüne dikkati çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

'Sayıştay'ın iş yerlerimizde yapılan 2011 yılı denetim raporlarında, 'Çalışanlarımızın temlik, icra ve/veya nafaka kesintisi olduğu, 200 bin lira üzerinde borcu olanların bulunduğu, yüklü miktarda borcu bulunan isçilerin maaş bordroları üzerinde yapılan incelemede hiç maaşlarının çıkmadığı veya ellerine cüzi miktarda para geçtiği görülmektedir. Bu işçilerin arasında devamsızlık yapma, hastane izni kullanma ve istirahat alma oranlarının yüksek olduğu, önemli bir kısmının da iş kazası geçirdikleri ve iş kazası istirahat kullandıkları görülmüştür.

Bu işçilerin iş yerlerinde daha dikkatsiz ve tedbirsiz davrandıkları anlaşılmaktadır. Bu durumun iş güvenliği açısından diğer mesai arkadaşlarını etkileyebileceği dikkatsiz, tedbirsiz ve disiplinsiz davranışları nedeniyle özellikle yer altı iş yerlerinde vahim olaylara-kazalara neden olabilecekleri hususunun dikkate alınması gerekmektedir. Bu nedenle; bu işçilerin borçlanma nedenlerini, borçların niteliklerinin araştırılması, aşırı miktarda borçlanmaların önlenmesine yönelik olarak da gerekli eğitime tabi tutulması yararlı olacaktır' denilmektedir.'

Eski genelge yürürlükten kaldırıldı

9 Ocak'ta yayımlanan genelgenin yürürlükten kaldırıldığı belirtilen genelgede, şunlar kaydedildi:

'Ücretleri üzerinde çok sayıda icra takibi ve hacizler bulunan isçilerimizin belirlenmesini, bu işçilerin, borçlarını kapatmaları ve ücretleri üzerindeki hacizleri kaldırmaları veya azaltmaları için yazılı olarak uyarılmasını, belirlenen işçilerin düştükleri zor durumdan kurtarılmaları ve motivasyonlarının artırılması için eğitim programları düzenlenmesi, çalışanlarımızın aile birliği, iş sağlığı ve iş güvenliği ile iş barışının devam etmesi açısından önem arz ettiği düşünüldüğünden, uygulamanın bu şekilde yapılmasını rica ederim.'

Eski genelge

Daha önce yayımlanan genelgede, öncelikle çok sayıda icra takibi ve ücretinde haciz bulunan işçilerin belirlenmesi istenerek, şunlar kaydedilmişti:

'Bu işçiler, borçlarını kapatmaları ve ücretleri üzerindeki hacizleri kaldırmaları için yazılı olarak uyarılacak ve kendilerine bir yıl süre verilecek. Verilecek bu sürenin sonunda halen icra ve hacizleri kaldırmaya yönelik işlem yapmayan veya yeni hacizlere maruz kalan işçilere; 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 18. ve 19. maddeleri uyarınca savunmaları alınmak suretiyle iş akitlerinin feshedileceği kendilerine yazılı olarak tebliğ edilecek. Yapılan yazılı tebligata rağmen durumlarında değişiklik olmayan işçilerin iş akitleri fesih edilecek.'
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.