İnternet için uzman mahkemeler geliyor
İnternet için açılacak davalara ‘uzmanlaşmış’ yetkili mahkemeler geliyor. İnternet için hazırlanan yeni pakette, Telekomünikasyon İletişim Başkanı’nın özel hayatın gizilliğini ihlalle ilgili olarak resen yasaklama yetkisini kullanması durumunda 24 saat içinde mahkemeye başvurma zorunluluğu getirilmesi öngörülüyor. AK Parti Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, “Bu davalara belli uzmanlaşmış mahkemelerin bakması yönünde bir düzenleme olabilir. Böyle bir önerge getirebiliriz” diye konuştu. Düzenleme komisyonda dün akşam kabul edildi.
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün internetle ilgili düzenlemeleri de içeren torba kanunu onaylamasının ardından, söz konusu kanunda değişiklik yapan düzenlemeler de hızla Meclis’e sevk edildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, dün gündemine aldığı torba kanun teklifiyle birlikte internet değişikliklerini de görüşmeye başladı. Ancak görüşme usul tartışmaları ile başladı. BDP Milletvekili Hasip Kaplan, dünyanın en kısa ömürlü internet kanununun yapıldığını belirterek, “Cumhurbaşkanı nasihat veriyor. Oysa Cumhurbaşkanlığı nasihat makamı değil” ifadelerini kullandı.

>> Torbada 'siber güvenlik' sürprizi

Sadece trafik bilgisi
 
Torba kanun teklifine eklenen ve eklenmesi planlanan düzenlemeler iki ana alanda yoğunlaşıyor. Dün itibariyle yürürlüğe giren internet kanununa göre, internet trafik bilgilerinin saklanacağı belirtilirken; bu bilgilerin içeriğine ilişkin bir tanım yer almıyor. Bilgilerin TİB Başkanlığı’na sunulması konusunda da herhangi bir mahkeme kararı aranmıyor. Getirilmesi planlanan yeni düzenlemede ise trafik bilgilerinin kapsamı net bir şekilde belirtiliyor. 2 yıl boyunca saklanacak olan internet trafiği bilgileri “Taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik bilgileri ile” olarak belirleniyor. Ayrıca trafik verisi olarak trafik bilgisinden fazla bilgi istenemeyeceği kanunla koruma altına alınıyor. Düzenlemeye göre, ancak bir suç soruşturması veya kovuşturması kapsamında mahkemelerce talep edilmesi durumunda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) trafik bilgisini alacak ve mahkemeye sunacak.
 
Bir diğer düzenleme ise özel hayatın gizliliği ile ilgili durumlarda TİB Başkanı’na verilen yetkiyi içeriyor. Geçen haftalarda kabul edilen yasaya göre, özel hayatın gizliliğinin ihlaline bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde doğrudan TİB Başkanı’nın emri üzerine erişim engellemesi anında yapılabiliyor.
 
Bu karara karşı, itiraz etmek isteyenler ise sulh ceza mahkemesine gidebiliyor. Getirilmesi planlanan düzenlemeye göre ise söz konusu karar alındıktan sonra, TİB Başkanı’nın aldığı kararı 24 saat içinde mahkemeye taşıması zorunlu olacak.
 
Mahkemeden gelen karara göre de engelleme devam edecek veya yürürlükten kalkacak. Mahkemeye gidilmemesi durumunda ise engelleme kararı yürürlükten kalkacak. Görevli mahkemeler için de HSYK’ya yetki verilecek.

>> 'İnternet Yasası' TAM METİN

Haber: HACER BOYACIOĞLU / Radikal
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.