İşçilik Alacaklarının İcra Takibine Konulması


Peki hangi alacaklardan hangi kesintiler yapılır. Bir tabloyla açıklamaya çalışalım;

Alacak Türü
Damga Vergisi Kesilir (binde 7,59)
SGK primleri Kesilir
(yüzde 15)
Gelir Vergisi Kesilir
(yüzde 15)
Kıdem Tazminatı
Evet
Hayır
Hayır
İhbar Tazminatı
Evet
Hayır
Evet
Ücret Alacağı
Evet
Evet
Evet
Fazla Çalışma Ücreti
Evet
Evet
Evet
UBGT Ücreti
Evet
Evet
Evet
Hafta Tatili Ücreti
Evet
Evet
Evet
Yıllık İzin Ücreti
Evet
Evet
Evet


Bu tabloyu örneklerle açıklamaya çalışalım. 
Örneğin işçinin kıdem tazminatı brüt 1000 TL olarak hüküm altına alınmışsa bu miktarı nete çevirmek için yalnızca binde 7,59 damga vergisi kesilecektir. Buna göre damga vergisi miktarı 7,59 TL olacak, bu miktar düşüldükten sonra işçinin net kıdem tazminatı 992,41 TL olacaktır.


Örneğin işçinin ihbar tazminatı brüt 1.000 TL olarak hüküm altına alınmışsa bu miktarı nete çevirmek için damga vergisi ve gelir vergisi kesilecektir. Buna göre damga vergisi miktarı 7,59 TL, gelir vergisi miktarı ise 150 TL olacak, bu miktar düşüldükten sonra net ihbar tazminatı 842,41 TL olacaktır.


Ücret, fazla çalışma, UBGT, Hafta Tatili ve Yıllık İzin Ücreti alacaklarının nete çevrilmesi ise tümü için aynıdır. Bu bakımdan tek bir örnek yeterli olacaktır. Örneğin işçinin fazla çalışma ücreti brüt 1.000 TL olarak hüküm altına alınmışsa bu miktarı nete çevirmek için öncelikle bu miktardan yüzde 15 SGK primi kesilir. Bu prim kesildikten sonra kalan miktar üzerinden gelir vergisi kesilir. Buna göre 150 TL SGK primi düşüldükten sonra kalan 850 TL üzerinden hesaplanan gelir vergisi 127,5 TL'dir. Brüt tutardan hesaplanan damga vergisi ise 7,59 TL olarak bulunacaktır. 150 TL SGK primi, 127,5 TL gelir vergisi ve 7,59 TL damga vergisi düşüldükten sonra işçinin net fazla çalışma ücreti 714,91 TL olacaktır.


NOT: Gelir vergisi oranları gelire göre artmaktadır. Buna göre hükmedilen alacak miktarına göre gelir vergisi oranı değişebilecektir.

Brüt olarak hükmedilen alacakların nete çevrilmeden takibe konulması icra takibinin şikayetine neden olmakta, şikayet üzerine icra emri düzeltilmekte ve işçiler vekalet ücreti ödemek zorunda kalarak mağdur olmaktadırlar.


Meslektaşlarımızın ve ya davasını kendi takip eden vatandaşların sıklıkla düştüğü yanılgılardan biri de mevduata uygulanan en yüksek faiz oranının belirlenmesidir. Uygulamada gördüğümüz kadarıyla bazı takiplerde bu oran Merkez Bankası’nın bildirdiği yüzde 18 olarak belirtilerek yüksek faiz hesaplanmakta bu da takibin şikayet edilmesine yol açmaktadır. Oysa bilindiği üzere kıdem ve ücret alacaklarına uygulanacak faiz mevduata fiilen uygulanan faizdir. Bu oran da yüzde 8,5-11 arasında değişmektedir. İşçi alacaklarını takibe koyacak meslektaşlarımızın bu oranlar arasında faiz uygulanması olası bir şikayeti engelleyecektir.

kararara.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.