İstanbul Barosu'ndan sert 'özerklik' açıklaması
İstanbul Barosu'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle;

TALEP EDİLEN SÖZDE "DEMOKRATİK ÖZERKLİK" VEYA "ÖZYÖNETİM", AÇIKÇA ÜLKENİN BÖLÜNMESİNİ İSTEMEK VE BU YÖNDE BİR KALKIŞMA ÇAĞRISIDIR.

CUMHURİYETE KARŞI BU KALKIŞMA VE MEYDAN OKUMA KABUL EDİLEMEZ.

ANAYASANIN DEĞİŞTİRİLEMEZ İLKELERİNE AYKIRI BU TALEPLERİN HUKUKEN VE FİİLEN GERÇEKLEŞME ŞANSI BULUNMAMAKTADIR.

"Demokratik Toplum Kongresi" nin (DTK) Diyarbakır'da gerçekleştirdiği Genel Kurulunun sonuç bildirgesinde ortaya konan 14 maddelik talepler listesi, sözde "demokrasi" ve "özgürlük" masalları ile maskelenen bazı gerçekleri iyice açığa çıkarmıştır. Şöyle ki:

1) Ayrılık deklarasyonu anlamında dile getirilen bu talepler emperyalizm destekli bir etnik kalkışma ve ayaklanmanın ulaştığı aşamayı göstermektedir.

2) Özü itibariyle bu deklarasyon terör örgütü PKK-Kongre Gel'in 17 Mayıs 2005 tarihinde kabul ettiği "KCK Sözleşmesi" ndeki isteklerin, "siyasi talepler" kılıfıyla sözde "demokrasi" ve "özgürlük" maskesiyle tekrarından ibarettir.

3) Bu deklarasyonu kaleme alanlar emperyalizmin Türkiye üzerindeki 100 yıllık rüyasının güdümlü ve gönüllü taşeronlarıdırlar. Sevr’in güncellenmesinden başka bir şey olmayan bu bildirge gerçekte emperyalizmin talepleridir.

4) Sık sık kullanılan "demokratik" kelimesi, metinde çokça dillendirilen "özyönetim" ve "özerklik" talebiyle, ülke toprağının belli bir bölümünün merkezi yönetimin dışına çıkarılarak parçalanmayla sonuçlanacak bir yola girilmesi, Anayasanın değiştirilemeyecek ilk üç maddesinin ortadan kaldırılmasına yönelik olduğunu gizlemeye yetmemektedir.

5) Kaldı ki metinde talep edilen sözde "demokratik özyönetim” veya özerkliğin parçaları olarak öne çıkarılan yasama, karar alma, yargı, vergi toplama, asayiş ile ilgili hususlar da gerçek amacı ortaya koymaktadır.

6) Hedeflenen "özyönetim" in "özü" nün ve amacının ne olduğu, "Biji serok Obama" sloganında saklıdır.

7) Bu talepler, şimdiye kadar halkı aldatmak için takılan bazı maskeleri indirmiş, makyajları dökmüş, deyim yerindeyse takke düşmüş, kel görünmüştür.

8) Ülkenin içine sürüklendiği bu etnik kalkışma ortamından, terör örgütünü masum siyasi bir hareket gibi göstermeye çalışanların, Kandil’ den "yerli" bir "Mandela" yaratmaya soyunanların, hendek ve barikat ardından halka, güvenlik güçlerine silah sıkanları "özgürlük savaşçısı" olarak yansıtanların sorumlulukları büyüktür.

9) Terör örgütünce hendekler kazılır, barikatlar örülürken ülkenin yönetiminden ve kamu güvenliğinden sorumlu olanların akıl almaz aymazlığını da hatırlatmak isteriz. Kent merkezlerinin ve şehirler arası yolların patlayıcılarla doldurulmasının, sözde "açılım" sürecinin, halktan gizlenen Oslo görüşmelerinin, Habur aymazlığının siyasi sorumlularının, ortaya çıkan vahim tablonun sorumluluğundan sıyrılmaya çalışması bize hiç de şaşırtıcı gelmemektedir.

Yaşanmakta olan etnik kalkışma süreciyle ülkenin karşı karşıya geldiği bölünme tehlikesinden, 13 yıllık tek başına yönetimi ve uygulamalarıyla öncelikle siyasi iktidar sorumludur ve bu ağır bir sorumluluktur.

10) Kendisini "Türkiye" partisi olarak göstermeye çalışan, bölgedeki feodal düzene karşı tek kelime etmeyen, emperyalist güçlerin Ortadoğu'daki varlığından rahatsız olmak bir yana onları davet eden, olaylara emekçinin ve yoksul halkın safından bakmak yerine etnik gözle bakan, "demokrasi", "barış", "siyasi çözüm" sözcüklerini dilinden düşürmeyen, tekke ve zaviyelerin açılması yönünde kanun teklifi veren, gerici ayaklanmaları anan ve kutsayan bir partinin, bu taleplere olan desteği ile birlikte gerçek yüzü ve amacı, ne kadar "Türkiye" partisi ve "sol" olduğu da tam olarak ortaya çıkmış bulunmaktadır. Gerek bu parti gerekse terör örgütü hiç bir şekilde Kürt kökenli yurttaşlarımızı temsil etmemektedir.

11) İleri sürülen taleplerin, gerçekte "demokrasi" ve "barış" ile bir ilgisi olmayıp; Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne yönelik, terör örgütü üzerinden, siyasi iktidarın da parçası olduğu küresel emperyalizmin Büyük Ortadoğu Projesinin ( BOP ) son aşamasıdır.

12) Bu arada, anılan bildiride, dile getirilen taleplerin sürekli olarak, siyasi iktidar tarafından da taahhüt edilen ve girişimlerine başlanan sözde "Yeni Demokratik Anayasa" ile ilişkilendirilmesi, gerçekte yeni anayasa sürecinin neyi hedeflediğini, bu hususta siyasi iktidarla anlamlı birlikteliği de açıkça ortaya koymaktadır. "Yeni Anayasa" talebinin gerçek amacı, Anayasanın değiştirilemez maddelerinin bir oldu bitti ile değiştirilmesi suretiyle amaçlanan bölünmenin Anayasal alt yapısını, hukuki dayanağını oluşturmaktan ibarettir. Ancak bu hukuken de fiilen de mümkün değildir.

13) Bilinmelidir ki, hangi oy veya çoğunlukla olursa olsun, hukuken değiştirilemez maddelerin değiştirilmesi imkanı bulunmamaktadır. Üstelik bu hukuki gerçek karşısında, bu yöndeki her girişim Türk Ceza Kanunu’nun 309.maddesindeki suçu oluşturacaktır. Buna izin verilemeyeceği açıktır.

14) Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmesini, parçalanmasını içeren emperyalizm ve onun yerli işbirlikçilerinin 100 yıllık bu "rüyası" yine "rüya" olarak kalacak, bunu talep edenler içinse "kabus"a dönüşecektir !

Zira Kürt kökenli yurttaşlarımızın da eşit bir parçası ve mensubu olduğu "Türk Milleti" buna asla izin vermeyecek, bu emperyalist saldırı ve oyunu bir kez daha birlik ve bütünlüğü içinde püskürtecek, Cumhuriyetin değerleri içerisinde gerçek barışı, birlikteliği, demokrasiyi gerçekleştirecektir.

Hiç bir güç ve provokasyon, yurttaşlarımız arasında etnik bir kavga ve kargaşa yaratmaya yetmeyecek, Türk Milleti bu oyuna gelmeyecektir. Çözüm, bölünme ve parçalanmada değil, ortak aidiyet duygusunun temeli olan ulus devlete sımsıkı sarılarak birilikte emperyalizme karşı koymaktır. Ülkemizin üzerinde bu karanlık oyunları oynayanlar da mevki ve konumları ne olursa olsun, er geç hukuka hesap vereceklerdir.

İstanbul Barosu olarak, Anayasanın değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez ilk üç maddesini kararlılıkla savunacağımızı, Cumhuriyete ve onun değerlerine sonuna kadar bağlı kalarak bunları koruyacağımızı, üniter, demokratik, laik sosyal hukuk devletine yönelik her türlü saldırıya karşı koyacağımızı, Türkiye'yi etnik bir cehenneme çevirme planlarına karşı sonuna kadar kardeşliği ve gerçek barışı savunacağımızı, sorunların ülkenin birlik ve bütünlüğü içinde ve herkes için daha fazla demokrasi talebiyle çözümü yönünde davranacağımızı bir kez daha kamuoyuna saygı ile duyururuz.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KENAN EVREN BAROSU 1 yıl önce

AĞZINDAN KENDİN İÇİN OTUZBİNLİK MESNSUPLU BARO BAŞKANI DİYE DEMOKRASİ HAVARSİ KESİLİYORSUN ŞEHRİN YÜZDE YETMİŞİ İLE MİLYONLARCA İNSANIN OYU İLE SEÇİLENLERİN TALEPLERİNİ HOR GÖRMEK DEMOKRASİ DIŞI İLAN ETMEK HADSİZLİK ÖNCELİKE HADDİNİZİ BİLİN VE SONRA DA BU TALEPLERİ ÖNCE BİR TARTIŞIN EY İNSAN EVLADI MİLYETÇİLİK BAŞINA VURMUŞ OKU DİYOR AYETLER KABUL ETMİYORSAN SANA DİYECEK LAF YOK

Avatar
YÜZSÜZLÜK!!!! 1 yıl önce

İLANIN YAPILDIĞI KENTTE SENİN KIRMIZI ÇİZGİLERİNE SIĞINDIĞIN DEVLETİNİN POLİSİ BİR ŞEKİLDE MESLEKTAŞINI ÖLDÜRDÜ SEN KENDİNDE O YÜZÜ BULAMADIN DEMEK Kİ GELİP CENAZESİNE BİLE KATILAMDIN NEYMİŞ EFENDİM ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA GİTMESEK DE GÖRMESEK DE O KÖY BİZİM KÖYÜMÜZ EDASIYLA BAŞIMIZA MUSALLAT OLMAYA DEVAM MI EDECEKSİN HAYIR BURDAKİ KÖKLÜ REFORM TALEPLERİ NEYİNE DOKUNDU DA ÖMRÜNDE GİDİP GÖRME CESARETİ GÖSTERMYCĞN COĞRAGYA HAKKINDA İTTİHAT TERAKİ TAKILIYOSUN

Avatar
Mehmet Selim Aydın 1 yıl önce

Hendek ve barikatlar arkasında güvenlik güçlerine saldıranlar.... cümlesindeki " güvenlik eksenli politika" istanbul barosu ile güvenlik güçlerinin ortak akıl ve paydada birleştiğini gösteriyor. Gezi ruhuna saldıran güvenlik güçleri hani iktidarın "köpekleriydi"? Kürdistanda terör estiren güvenlik güçleriyle taksimdekilerin farkı ne? Maskeniz düştü kel göründü ey gafil kafatasçı istanbul barosu....