İstanbul Barosu'ndan Çarşı'ya destek
İstanbul Barosu'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle;

Demokratik ve Anayasal bir hakkın kullanımı kapsamında gerçekleştirilen gezi protesto eylemlerinde yer alan Beşiktaş taraftar grubu Çarşı mensubu bazı kişilere hükümeti ortadan kaldırmaya (devirmeye) teşebbüs iddiasıyla kamu davası açıldığı haberi medyada yer almıştır. Bu, Türkiye’de savcıların “fantezilerinin” ulaştığı son noktalardan biridir.

Kuşkusuz bu süreçte 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet, görevini yaptırmamak için direnme, mala zarar verme gibi bir takım suç oluşturan fiiller işlenmiş olabilir ve bunların somut delilleri ile ve cezaların şahsiliği ilkesi kapsamında adil bir biçimde soruşturulması tabiidir. Ancak bunların dışında, elverişli bir cebir-şiddet, elverişli icra hareketi ve buna yönelik belirgin ve doğrudan kast gibi belirli unsurlardan oluşan, gerçekleşmesi kolay olmayan TCK’nun 312.maddesinde düzenlenen darbeye teşebbüs gibi ağır bir suçun isnadedilmesi akıl, izan, insaf ve hukuk ile izah edilemez. Burada amaçlanan olsa olsa bir yandan darbeye teşebbüs gibi ağır bir fiili basitleştirip sulandırmak, bu yolla toplumsal korkuları tetiklemek, ileride benzer demokratik protesto haklarının kullanılmasında ortaya çıkabilecek polis şiddetini meşrulaştırmak ve topluma gözdağı vermektir. Bilinmelidir ki hukuk, bu tür amaçlar için kullanılamayacağı gibi, savcıların kamu davası açma hakkı da sınırsız ve keyfi olmayıp, mantık ve hukuk kuralları ile sınırlıdır. Bir başka ifadeyle her ne kadar mahkemeler, iddianamede belirtilen hukuki niteleme ile bağlı olmasalar dahi bu husus savcılara fiili diledikleri şekilde niteleme hakkı vermez. Bu niteleme ancak ilgili suçun unsurları kapsamında yapılabilir. Nitekim CMK’nun  170.maddesinin 3/h ve 4.fıkraları, şüphelilere yüklenen suçun, mevcut delillerle ilişkilendirilerek  unsurları itibariyle nasıl oluştuğunun gösterilmesini zorunlu kılmaktadır. Herhangi bir hukuk kuralının ihlalinde olduğu gibi, bu zorunluluğu bilerek yerine getirmemek, görevi kötüye kullanma suçunu oluşturur. Tüm kamuoyunun bildiği olayların TCK’nun 312.maddeyi oluşturamayacağını Hukuk Fakültesi 2.sınıf öğrencilerinin dahi bilebilecek durumda olması karşısında savcıların bunu bilmemesi düşünülemez. Belirtildiği gibi burada amaç topluma gözdağı vermek ve korku salmaktır. Bu açıdan düzenlenen bu iddianame, şüphelilerden ziyade topluma yönelik bir mesaj ve tehdit içermektedir. Burada Mahkemenin CMK 174.madde uyarınca, CMK 170.maddeye aykırı olarak düzenlenen bu iddianameyi iade hakkının bulunduğunu anımsatmak isteriz.

İstanbul Barosu olarak bu mesajı almadığımızı belirtmekte ve sürecin, iddianamenin kabulü halinde her zaman olduğu gibi adil yargılanma hakkının takipçisi olacağımızı kamuoyuna beyan etmekteyiz.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI

>> Çarşı grubu üyelerinin avukatı Mehmet Yıldız:
'Bizi oraya kamu görevlileri çağırdı'


>> Çarşı grubunun liderleri 'darbe'den yargılanacak

Hukuki Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.