İşte günün sahte oy haberleri

AKP'Lİ MİLLETVEKİLİ SANDIK GÖREVLİSİNE EL KALDIRDI

AKP Malatya 24. Dönem Milletvekili ve 25. Dönem milletvekili adayı Mustafa Şahin, Gazi İlköğretim Okulu'nda sandık görevlisiyle tartıştı. Milletvekili Adayı Mustafa Şahin, 07.45 sıralarında Malatya Gazi İlkokulu'nu gezerken, 1247 nolu sandığa geldi. İddiaya göre, 1247 nolu sandığa AK Parti'den hem asil hem de yedek listede olan isimlerin gelmemesi nedeniyle, dışarıdan birisinin sandıkta görevlendirilmesi istendi. Sandık görevlisi ise, mevcutta 4 kişinin olduğundan dolayı buna ihtiyaç olmadığını ve görevlendirilmek istenen kişinin yedek listede isminin yer almadığını savundu. Bunun üzerine AK Parti Malatya milletvekili adayı Mustafa Şahin ile sandık görevlisi arasında tartışma yaşandı. Araya sandık görevlileri ile polislerin girmesiyle kavga büyümeden önlendi.


GAZİANTEP'TE 6 SEÇMEN SAHTE OY KULLANMAK İSTEDİ

Gaziantep'te Hacı Sani Konukoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 6 seçmenin 'sahte oy kullanmak istediği' iddiası nedeni ile olaylar çıktı. Belirtilen adreste ikamet etmemelerine rağmen seçmen listesinde adı geçen 6 kişinin tespit edilmesinin ardından okulda tartışma yaşandı. Polis çıkan arbedeyi biber gazı sıkarak önlemeye çalıştı. aşanan olayı anlatan Fethi Albayram, askı listesinde ismi görünmeyenlerin sandık listesinde bulunduğuna dikkat çekti. 6 sahte seçmene oy kullanmaya geldiğini söyleyen Albayram, "Bunlar listeye sonradan monte edilmiş. Konu seçim kuruluna gittiğinde ise 'Liste kesinleşti, birşey yapamayız' diyorlar." ifadelerini kullandı. MHP Gaziantep milletvekili adayı Mezine Sırakaya da olaya müdahale ettikleri sırada dışarı çıkarılmaya çalıştıklarını dile getirerek, "Bizi dışarı çıkarmaya çalıştılar. Milletvekili adayı olduğumu söyledim. 'Ben çıkıyorsam AKP'liler de içeri giremez' dedim. O ara Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu bana tepki gösterdi, eliyle itti. Ondan sonra da olay oldu. Polis biber gazı sıktı." diye konuştu. Sırakaya, Güvenevler Mahallesi'nde de 6 katlı bir binanın 9 katlı gibi gösterilip burada seçmen varmış gibi gösterilmeye çalışıldığını kaydetti.

ÜSKÜDAR'DA LİSTEDE İSMİ OLMAYANLAR OY KULLANDI

Üsküdar Rasathane Ortaokulu'ndaki 2258 nolu sandıkta usulsüz oy kullandırıldığı iddia edildi. Seçmen listesinde ismi olmadığı halde 2 kişiye oy kullandırılması tartışmalara neden oldu. Sandık başındaki tartışma bir vatandaşın cep telefonu kamerası tarafından da görüntülendi.

 

 

BOŞ ZARFLARI SANDIK BAŞKANINA VERİRKEN YAKALANDI

Erzurum'da Yüksek Seçim Kurulu (YSK) damga ve mühürlü 10 adet boş oy zarfını sandık başkanına vermek isteyen bir kişi yakalandı. HDP Milletvekili adayı Seher Akçınar Bayar, sandıkta oy hırsızlıklarına izin vermeyeceklerini söyledi. Palandöken ilçesi Maksut Efendi Mahallesi'ndeki Maksut Efendi İlköğretim Okulu'nda 1001 numaralı sandık başkanına, sınıf içerisinde 10 adet YSK mühürlü boş zarf vermek isteyen Sinan Ö. isimli şahıs, sandık müşahitleri tarafından yakalandı. HDP sandık müşahidi Sebeki Sarıdemir'in durumu fark etmesi üzerine olay kolluk kuvvetlerine bildirildi. Olay tutanak altına alındı.


ANKARA'DA OTOMOBİLİNDE OY KULLANDI

Ankara'da sandık kurulu üyelerinin yardımıyla bir vatandaşa otomobilinin içinde oy kullandırılması üzerine tutanak tutuldu. Olay, Ankara Yenimahalle İlçesinde Ankara Sofuoğlu İlkokulu'nda 3047 nolu sandıkta yaşandı. Dr. Özge Yücel tarafından tutulan tutanakta, "Seçmenlerden sandık çevresine girmeden dışarıdaki otomobilinde sandık kurulu üyelerinin yardımıyla oy kullanmıştır. Bu işlem açıkça mevzuata aykırıdır. Aşağıdaki kişiler buna tanıktır, Gözde Tattıpınar (müşahit); Demet Uysallı (müşahit)." denildi.

GAZİANTEP'TE İKİ SANDIKTA OY KULLANDI

Gaziantep'te Celal Doğan Ortaokulu'nda bir sandık görevlisinin iki farklı sandıkta oy kullandığı tespit edildi. Olayla ilgili tutanak tutulduğu öğrenildi. İddialara göre, Z.B. Gaziantep'te sabah saatlerinde hem kendi sandığı olan 3373 nolu sandıkta hem de görevli olduğu 3371 nolu sandıkta oy kullandı. Olayın tespit edilmesi üzerine sandık kurulu tarafından konu hakkında tutanak tutuldu. Tutanakta Z.B.'nin mükerrer oy kullandığı belirtildi.

ZONGULDAK'TA SEÇMENE ÇİFT OY PUSULASI VERİLDİ

1196 numaralı sandıkta ise ilginç bir olay yaşandı. Kabine girip oyunu kullanarak sandık başına gelen bir seçmen, kendisine çift oy pusulası verildiğini ve ikisini de mühürleyip zarfa koyduğunu söyledi. Sandık başkanının uyarısıyla kabine tekrar geri dönen seçmen, oy pusulalarından birini çıkarıp sandık başkanına verdi, tek oy pusulası olan zarfı da sandığa attı. Sandık başkanı, seçmenden aldığı oy pusulasını iptal etti, tutanakla Merkez İlçe Seçim Kurulu'na teslim edeceğini söyledi.

KARS'TA BAŞKASININ YERİNE OY KULLANAN KADIN YAKALANDI

Kars'ta başkasının yerine oy kullanmak isteyen 1 kişi, görevliler tarafından suçüstü yakalanarak gözaltına alındı.  Kars Ticaret Meslek Lisesi'ne oy vermek için gelen Seher Renda, seçmen listesinde Kevser Ö.'nün yerine oy kullanmak istedi. Sandık görevlileri Renda'nın, yakını Kevser Ö.'nün kimliğini gösterdiğini fark edince güvenlik güçlerine haber verdi. Renda gözaltına alınırken, savcılık soruşturma başlattı.

OY KABİNİNE BİRLİKTE GİRME TARTIŞMASI

 

Üsküdar Saffet Çebi Ortaokulu'nda oy kabinine iki kişi aynı anda girdi. Erdoğan ailesinin oy kullanacağı sınıfın hemen yanında bulunan 3265 nolu sandıkta tartışma çıktı. Yaşlı bir vatandaşın oy verme işlemi sırasında bir yakını oy kabinine girdi.  Duruma sandık başkanı müdahale etti. Oy verme işlemi sırasında herkesin yalnız olması gerektiğini hatırlatan görevli ile vatandaş arasında tartışma yaşandı. Tartışma giriş katında bulunan sınıfın penceresinden görüntülendi.

KÜTAHYA'DA BİLGİLERİ DIŞINDA MÜŞAHİTLİK

Kütahya'da Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Sandık Görevlisi Kursu'na giden 20 civarında bayana bilgisi dışında Sandık Görevlisi Müşahitliği görevi verildi. Sandık başına oy kullanmak için giden Tuğba Yıldırım adlı vatandaşa, bağlı bulunduğu sandık başkanı tarafından sandık görevlisi olduğunuzdan bu sandıkta oy kullanamazsınız uyarısında bulunuldu. Bunun üzerine İl Seçim Müdürlüğü'ne giden Tuğba Yıldıray, Demokrat Parti'den Sandık Görevlisi olduğunu öğrendi. Bilgim dışında Sandık Görevlisi olarak atanmışım diyen Yıldıray, 20 civarında arkadaşım bilgisi dışında sandık görevlisi olarak uzak köylerde dahil olmak üzere görevlendirilmişler.

ŞANLIURFA'DA AÇIK OY KULLANMA KAVGASI

 

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde, açık oy kullanmak istenilmesi üzerine çıkan kavgada 3 kişi yaralandı. Öğle saatlerinde oy kullanmak için Yücelen Mahallesi'ndeki okula giden birbirine akraba Ökten ailesi fertleri arasında, tartışma çıktı. İddiaya göre bir taraf açık oy kullanmak isterken, akrabaları buna tepki gösterdi. Bıçak ve sopaların kullanıldığı kavgada Sinan, Hüseyin ve Dağıstan Ökten yaralandı. Yaralılar, ambulansla hastaneye sevk edilirken, okulda ise jandarmalar önlemlerini artırdı.

AKP BAYRAKLARI SOKAKLARDAN TOPLANMADI

Dün saat 18.00 itibariyle başlayan seçim yasaklarına rağmen Trabzon'da, cadde ve sokaklardaki siyasi parti bayrakları kaldırılmadı. Seçim propaganda malzemelerini sokaklardan toplaması gereken yerel yönetim, bazı cadde ve sokaklardaki partilerin bez afişlerini görmezden geldi. Trabzon'da özellikle şehir merkezindeki bazı cadde ve sokaklarda muhalefet partilerinin bayraklarının toplanmasına rağmen, AK Parti'nin bayraklarına dokunulmaması dikkat çekti. Oy kullanma işleminin bitmesine saatler kala, şehrin birçok yerinde hâlâ AK Parti bayrakları asılı duruyor.

UŞAK'TA, EVİNDE SURİYELİ OLDUĞUNU SANDIKTA ÖĞRENDİ

Uşak'taki Taşlı ailesi, evlerinde dört Suriyeli oturduğunu oy kullanmaya gittiklerinde öğrendi. Ünalan Mahallesi, 1. Baş Sokak, 2 numarada ikamet eden ve son üç seçimde 23 Nisan İlkokulu'nda oy kullanan Ramazan Taşlı ve Ayten Taşlı, bu defa seçmen listesinde isimleri olmadığı için oy kullanamadı. Listede isimlerini kontrol eden Taşlı ailesi, evlerinde Esra Abdulkerimelcerbaa, Halime Abdulkerimelcerbaa, Hasan Abdulkerimelcerbaa ve Mohammad Abdulkerimcerbaa isimlerinin kayıtlı olduğunu gördü. Okul görevli polis memuruna ve sandık görevlilerine durumu bildiren aile, poli eşliğinde Uşak İl Nüfus Müdürlüğü'ne gitti. Burada Nfus yapılan araştırmada, Taşlı ailesinin evinin, geçen ocak ayındaUşak 4. Noteri tasdikiyle M.K. tarafından Suriyeli bir aileye kiralandığı tespit edildi. Bu Suriyeli ailenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçtiği, seçmen listesinde isimlerinin bulunduğu ve istemeleri halinde oy kullanabilecekleri öğrenildi. Taşlı ailesi ise listede isimleri olmadığı için oy kullanamadı.

BELEDİYE MECLİS ÜYESİ VATANDAŞLARI YÖNLENDİRİYOR

Balıkesir'de AK Parti'li bir belediye meclis üyesinin, okul girişinde oy kullanmaya gelen vatandaşları yönlendirdiği iddia edildi. Olaya tepki gösteren bazı vatandaşlar, tutanak tutup şikâyetçi oldu. Karesi Belediye Meclisi'nin AK Parti'li bir üyesinin, Ali Hikmet Paşa İlkokulu girişinde öğle saatlerinde, üzerinde belediye logosu bulunan dosyalarla vatandaşları yönlendirdiği iddia edildi. Olaya şahit olduğunu söyleyen Olcay Güngör isimli vatandaş tepki gösterdi. Polislere durumu anlatarak tutanak tutturdu.

AKP'Lİ İKİ KİŞİ MÜKERRER OY KULLANMAK İSTEDİ

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, AK Parti müşahidi olduğunu söyleyen kişi, ismi olmayan bir sandıkta oy kullandı. Sonra seçmen numarasının bulunduğu sandıkta tekrar oy kullanmak istedi. Durumu farkeden sandık görevlileri ise buna izin vermedi, tutanak tutuldu. Aysel A., Saruhanlı Endüstri Meslek Lisesi'ne giderek, AK Parti sandık görevlisi olduğunu söyleyip kimliğini göstermeden, 1007 numaralı sandıkta oy kullandı. Daha sonra aynı okuldaki 1009 numaralı sandığın listesinde, 124 numaralı seçmen olarak ismi olduğundan tekrar oy kullanmak istedi. Sandık görevlilerinin durum farketmesi ve itiraz üzerine hakim ve İlçe Seçim Kurulu Müdürü kararıyla tutanak tutulup mükerrer oy kullandırılmadı.

ŞANLIURFA'DA SANDIK BAŞKANI DÖVÜLDÜ

 

Şanlıurfa'da, başkaları adına oy kullanmak isteyen kişilere izin vermeyen sandık başkanı Hasan Cort, dövülerek hastanelik edildi. Olay, öğle saatlerinde merkez Haliliye İlçesi'ne bağlı Bakımlı Mahallesi'nde meydana geldi. Bakımlı İlkokulu'nda oy kullanma işlemi sürerken Sandık Kurulu Başkanı Hasan Cort, önemli bölümü tarım işçisi kadınların bulunduğu kişilere ait kimliklerle oy kullanmak istediği öne sürülen kişileri engellenmek istendi. Bu gerekçeyle Hasan Cort ve kimliği öğrenilemeyen kişiler arasındaki tartışma kavgaya dönüştü. Sandık başkanı Cort, başkaları adına oy kullanmak istediği öne sürülen kişilerce dövüldü.

SEÇMEN NUMARASI OLMAYAN BİR KİŞİ OY KULLANDI

Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde bir kişi, seçmen numarası olmayan bir sandıkta oy kullandı. İddiaya göre İsmihan Y. isimli kadın, 1047 numaralı sandıkta 273. sırada kayıtlı olmasına rağmen seçmen listesinde adı bulunmayan 1046 numaralı sandıkta oy kullandı. İsmihan Y.'nin, oyunu bilerek orada kullandığı iddia edildi. Sandık görevlileri ve müşahitlerinin şikayeti üzerine İlçe Seçim Kurulu Müdürlüğü tarafından işlem başlatıldı.

SANDIK BAŞKANI İMAMIN EŞİ İKİ KEZ OY KULLANDI

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesine bağlı Taşoluk mahallesinde sandık başkanı imam, eşine mükerrer oy kullandırdığı iddiasıyla Seçim kuruluna şikayet edildi. İddialara göre imam eşi olan A.A., isminin olmadığı ve eşinin sandık Başkanı olduğu 1122 nolu sandıkta oy kullandı. Listede A.A.'nın isminin olmadığını fark eden diğer görevliler duruma itiraz ederek tutanak tutturdu. İsminin olduğu 1123 no'lu sandıkta tekrar oy kullandığı tespit edilen A.A., diğer sandık görevlilerinin şikayeti üzerine olay İlçe Seçim Kuruluna bildirdi. Tutanakta, imam eşi A.A.'nın mükerrer oy kullandığı belirtildi. Sandık Başkanı imam görevlilere, eşinin yanlışlıkla iki kez oy kullandığını söyledi.

EŞİNİN ADINA OY KULLANMAK İSTEDİ

Kars Gazi Ahmet Muhtar Paşa İlk ve Orta Okulunda öğle saatlerinde 1056 nolu sandıkta eşinin adına oy kullanmak isteyen bir kişi hakkında tutanak tutuldu. Kars'ta başkasının yerine oy kullanmak isteyen bir kişinin, görevliler tarafından yakalanıp göz altına alınmasının ardından Merkez Gazi Ahmet Muhtar Paşa İlk ve Orta Okulunda öğle saatlerinde 1056 nolu sandıkta Ö. soy isimli şahıs hanımının adına oy kullanmak isterken yakalandı. Sandık görevleri şahıs hakkında tutanak tuttu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.