İşte TSK'nın yeni komutanları


Yüksek Askeri Şura'da, 36 general ve amiral bir üst rütbeye, 49 albay ise general ve amiralliğe yükseltilirken, 49 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı.

Yüksek Askeri Şura'nın bugün tamamlanan toplantısında, general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler ile general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumlarını görüşerek karar bağlandı.

Buna göre, 30 Ağustos 2011 tarihinden geçerli olmak üzere 36 general ve amiral bir üst rütbeye, 49 albay ise general ve amiralliğe yükseltilerken, 49 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı.

Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 37 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2011 tarihinden itibaren, 2 general ise yaş haddini doldurdukları için 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren emekliye ayrıldı.

Açıklamada bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller ile görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin Türk milletine, Türk Silahlı Kuvvetleri ve ailelerine hayırlı olması dilendi.

Açıklamada ayrıca, ''Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerinin tamamlayarak 30 Ağustos 2011 tarihinden itibaren görevden ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza da fedakar ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinde aileleri ile birlikte sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileriz'' ifadesine yer verildi.

CUMHURBAŞKANI GÜL YAŞ KARARLARINI ONAYLADI

Ankara'da önceki yıllarda Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından açıklanan Yüksek Askeri Şûra kararları bu yıl ilk kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başdanışmanı Ahmet Sever tarafından açıklandı. Buna göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanlığına 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanlığına Hava Lojistik Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanlığına ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu atandı.

ORGENERAL ATAMALARI

Genelkurmay 2. Başkanı Aslan Güner Harp Akademileri Komutanlığına, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman 1. Ordu Komutanlığına atandı. Orgeneral atamalarına göre, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığına, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman 1. Ordu Komutanlığına, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Hulusi Akar Genelkurmay 2. Başkanlığına getirildi. Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüd Başkanı Korgeneral Abdullah Atay Ege Ordu Komutanlığına, 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Ahmet Turmuş 3. Ordu Komutanlığına atandı. Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Nusret Güner Donanma Komutanlığına getirilirken, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı YAŞ üyesi oldu.

GENELKURMAY BAŞKANI'NIN DURUMU

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Necdet Özel'in Genelkurmay Başkanlığına atanmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararının beklendiğini, bunun ayrı bir prosedür olduğunu belirterek, ''Orada bir sorun yok zaten bellidir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı kararnameler, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever tarafından açıklandı. Sever, gazetecilerin Genelkurmay Başkanlığına bu görevi vekaleten yürüten Orgeneral Necdet Özel'in getirilip getirilmediğinin sorulması üzerine, ''Genelkurmay Başkanının atamasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı beklenmektedir, orada bir sorun yok zaten bellidir. Onun ayrı bir prosedürü vardır, o işlemektedir. Bakanlar Kurulu kararı çıktıktan sonra o buraya gelecek, onun ayrı bir prosedürde işleyecek'' dedi.

''Bazı davalardan yargılamaları devam eden ve YAŞ'ta terfileri görüşülen 14 generalin durumunun'' sorulması üzerine de Sever, 14 generalin görev sürelerinin 1 yıl uzatıldığını belirterek, ''14 General için 1 yıl temdit'' dedi.

DİĞER ÜST RÜTMEYE YÜKSELMELER

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 1 koramiral, 1 tümamiral, 3 tuğamiral ve 7 kurmay albay bir üst rütbeye yükseltildi. YAŞ kararlarına göre, koramiral Nusret Güner oramiralliğe, Tümamiral Veysel Kösele koramiralliğe, Tuğamiraller Kemalettin Gür, Hasan Şükrü Korlu ve Emin Sami Örgüt tümamiralliğe yükseltildi. Ayrıca deniz kurmay albaylar Mustafa Zeki Uğurlu, Ali Murat Dede, Aydın Şirin, Hasan Nihat Doğan, Muhittin Elgin, Hayrettin İmren ile Deniz Mühendis Albay Ahmet Çakır tuğamiralliğe terfi etti.


ntvmsnbc

Hava Kuvvetleri Lojistik Komutanı Korgeneral Mehmet Erten orgeneralliğe terfi ettirildi ve Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atandı. YAŞ kararlarına göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığında 2 tümgeneral, 5 tuğgeneral ve 10 albay bir üst rütbeye yükseltildi. Buna göre, Korgeneral Mehmet Erten orgeneralliğe, tümgeneraller Nezih Damcı ve Mehmet Çetin korgeneralliğe, tuğgeneraller Muhittin Fatih Sert, Ziya Cemal Kadıoğlu, Ateş Mehmet İrez, Yılmaz Özkaya ve Atilla Öztürk tümgeneralliğe terfi etti. Hava pilot kurmay albaylar Fethi Alpay, Serdar Gülbaş, Semih Koşucuoğlu, Atilla Darendeli, Suat Murat Semiz, Şaban Umut, Uğur Buldu, Koray Uz ve Hava Savunma Kurmay Albay Ahmet Cural ile Hava Uçak Bakım Kurmay Albay İhsan Özdamar tuğgeneralliğe yükseltildi.

Jandarma Genel Komutanlığında 1 tümgeneral, 2 tuğgeneral ve 4 albay bir üst rütbeye terfi ettirildi. YAŞ kararlarına göre, Tümgeneral İbrahim Yaşar korgeneralliğe, tuğgeneraller Ali Lapanta ve Arif Çetin tümgeneralliğe getirildi. Kurmay albaylar Niyazi Erhan Patır, Necdet Güngör, Hacı İlbaş ile Jandarma Albay Hacı Abdullah Doğan tuğgeneralliğe yükseltildi. GATA'da Tuğgeneral Sadettin Çetiner Tümgeneralliğe, Prof. Tabip albaylar Halil İbrahim Altınsoy, Sait Bağcı, Mehmet Levhi Akın tuğgeneralliğe, Prof. Deniz Tabip Albay Cem Tayfun tuğamiralliğe terfi ettirildi.

KUVVET KOMUTANLARININ ÖZGEÇMİŞİ

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları açıklandı. Alınan kararlara göre, yeni Genelkurmay Başkanı Necdet Özel oldu. Özel, 1950 yılında Ankara'da dünyaya geldi. 1969 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1970 yılında Piyade Okulu'ndan mezun oldu. 1978 yılına kadar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanı olarak görev yapan Orgeneral Özel, 1980 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu.

Özel, kurmay subay olarak sırasıyla; Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Karargâhında Harekât Plan Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği'nde Şube Müdürlüğü ve Genel Sekreterlik, Kara Harp Okulu Kurmay Başkanlığı, 17'nci Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

Orgeneral Necdet Özel, 1995 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiş ve bu rütbede 172'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Kara Kuvvetleri İç Güvenlik Harekât Dairesi Başkanlığı yaptıktan sonra, 1999 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile 39'uncu Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı ile Kara Harp Akademisi Komutanlığı ardından, 2003 yılında Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 7'nci Kolordu Komutanlığı ve K. K. Eğitim ve Doktrin Komutan Yardımcılığı yapmış olan Özel, 2007 yılında Orgeneralliğe terfi etti.

Orgeneral rütbesi ile 2007-2008 yılları arasında Ege Ordusu Komutanlığı, 2008-2010 yılları arasında 2'nci Ordu Komutanlığı, 2010-2011 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı yaptı ve Genelkurmay Başkanlığı'nda iken emekliliğini isteyen Orgeneral Işık Koşaner'in yerine 29 Temmuz 2011 tarihinden itibaren Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genelkurmay Başkan Vekili olarak atandı. TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Kırgızistan Kahraman Madalyası, Romanya Askerî Yüksek Liyakat Madalyası ve Moğolistan Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan Orgeneral Necdet Özel, bayan Kamuran Özel ile evli ve bir çocuk babası.

KARA KUVVETLERİ KOMUTANI KIVRIKOĞLU

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan 1. Ordu Komutanı Erdal Ceylanoğlu'nun yerine gelen isim ise Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu oldu. Eski Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun kuzeni olan Hayri Kıvrıkoğlu, 1948 yılında Konya'da doğdu. Babası emekli Tuğgeneral Mustafa Kıvrıkoğlu. Hayri Kıvrıkoğlu, 1969 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1970 Yılında İstihkam OKulu'ndan mezun oldu.

Hayri Kıvrıkoğlu, 1977 yılına kadar Kara Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı yaptı. Kıvrıkoğlu, 1979 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun olmuş, ardından Kurmay Subay olarak; 3'üncü Ordu Komutanlığı'nda karargâh subaylığı, 8'inci Kolordu Elazığ, Malatya, Bingöl, Tunceli İl Sıkıyönetim Komutan Yardımcılığı emrinde karargâh subaylığı, NATO Güneydoğu Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire İstihbarat Şube Karargâh Subaylığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güvenlik Kuvvetleri Özel İstihbarat Başkanlığı Dış İstihbarat Şube Müdürlüğü, 66'ncı Zırhlı Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, Belçika-Mons'da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı (shape)'nda Harekât Başkanlığı Tatbikat ve Değerlendirme Şube İrtibat Kısım Amirliği ve Silah Kontrol Şube Müdürlüğü ile 4'üncü Kolordu 229'uncu Motorlu Piyade Alay Muharebe Grup Komutanlığı görevlerini yürüttü.

Hayri Kıvrıkoğlu, 1996 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti, tuğgeneral rütbesi ile 3'üncü Ordu Komutanlığı Harekât Kurmay Başkanlığı ve 8'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2000 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral Rütbesi ile 3'üncü Mekanize Piyade Taktik Tümen Komutanlığı ve Belçika Mons'da Millî Askerî Temsil Heyeti Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2004 yılında Korgeneralliğe terfi eden Kıvrıkoğlu, korgeneral rütbesi ile 9'uncu Kolordu Komutanlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 30 Ağustos 2008 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi etti ve Ege Ordusu Komutanlığı görevine atandı. 30 Ağustos 2010 tarihinden geçerli olarak 1. Ordu Komutanlığı görevine atandı. Bayan Asiye Hale Kıvrıkoğlu ile evli olan Hayri Kıvrıkoğlu'nun iki çocuğu var. Hayri Kıvrıkoğlu İngilizce biliyor.

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINA BİLGEL GETİRİLDİ

YAŞ kararlarıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na da Emin Murat Bilgel getirildi. Bilgel, 1952 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 1970 yılında Deniz Harp Okulu'ndan mezun oldu. İki yıl subay olarak öğrenime devam ederek, 1972 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda fiilen göreve başladı.

1978 yılına kadar Deniz Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli gemilerde branş subaylığı yapan Koramiral Bilgel, 1980 yılında Deniz Harp Akademisi'nden mezun oldu. 1997 yılında tuğamiralliğe, 2001 yılında tümamiralliğe, 2005 yılında koramiralliğe terfi etti eden Bilgel, 30 Ağustos 2009 tarihinden geçerli olarak oramiralliğe terfi etti ve Donanma Komutanlığı görevine atandı.

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINA ERTEN ATANDI

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ise Korgeneral Mehmet Erten atandı. 1948 yılında Muğla Bodrum ilçesine bağlı Mumcular Köyü'nde doğan Erten, ilk ve orta öğrenimini Milas'ta tamamlayarak 1963 yılında Askeri Hava Lisesi'ne, takiben 1966 yılında Hava Harp Okulu'na girdi ve 1968 yılında Asteğmen olarak mezun oldu. 2'nci Ana Jet Üs Uçuş Okulu ve 3'ncü Ana Jet Üs Komutanlıklarında uçuş eğitimini tamamladıktan sonra 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığı 152'nci Filoya atandı. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı'na katıldı ve takiben 1975-1979 yılları arasında 4'ncü Ana Jet Üs Komutanlığı 142'nci Filo Komutanlığında görev yaptı.

Korgeneral Mehmet Erten, 1981 yılında Hava Harp Akademisi eğitimini tamamladı ve sırası ile 4'üncü Ana Jet Üs ve 9'uncu Ana Jet Üs komutanlıklarında Harekat Subaylığı, Hava Kuvvetleri Personel Başkanlığı Plan Şube Müdürlüğü'nde Proje Subaylığı görevlerini yaptı.

Korgeneral Mehmet Erten, 1988-1989 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri Hava Komuta-Kurmay Koleji'ni ve Akademik Öğretmen Kursu'nu tamamladı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı Personel Yönetim Şube Müdürlüğü görevine atandı. Daha sonra Hollanda'da Nato Havadan İhbar-Kontrol Teşkilatında görev yaptı, müteakiben 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı ve Harekat Komutanlığı yaptı ve Genelkurmay Başkanlığı Lojistik Plan Şube Müdürlüğüne atandı.

Korgeneral Mehmet Erten, 30 Ağustos 1999 tarihinde Tuğgeneralliğe terfi ederek Hava Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensipler Başkanlığı Plan Program Daire Başkanı olarak atandı. Erten, Hava Komutanlığı'nın 4 Ağustos 2001 tarihli general atamaları emri ile 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'na atandı. 30 Ağustos 2003 tarihinde tümgeneralliğe terfi ederek Hv.Loj.K.lığı Kurmay Başkanı olarak atandı, 04 ağustos 2006 tarihinde 2'nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'na atandı. Korgeneral Mehmet Erten, 30 Ağustos 2007 tarihinden geçerli olmak üzere Korgeneralliğe terfi ederek Genelkurmay Lojistik Başkanı olarak atanmıştır. Korgeneral Mehmet Erten, evli ve 1 çocuk babası olup, İngilizce biliyor.

JANDARMA'YA BEKİR KALYONCU GETİRİLDİ

Jandarma Genel Komutanı iken önce Kara Kuvvetleri Komutanı, ardından Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Necdet Özel'in yerine Orgeneral Bekir Kalyoncu geldi. Bekir Kalyoncu, 1950 yılında İstanbul'da doğdu. 1972 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1973 yılında Muhabere Okulu'ndan mezun oldu. 1979 yılına kadar Kara Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli birliklerde takım komutanlığı, mal saymanlığı ve ikmal subaylığı yapan Kalyoncu, 1981 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun olarak, ardından kurmay subay olarak; Kara Harp Okulu'nda Öğrenci Bölük Komutanlığı, Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, 9'uncu Piyade Tümen Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, Brüksel/Belçika'da Uluslararası Askeri Karargah Plan Prensipler Başkanlığı Strateji Plan Şube Karargah Subaylığı, 3'üncü Ordu Harekat Başkanlığı Plan ve Harekat Şubesi'nde Plan Subaylığı ve Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Strateji ve Kuvvet Plan Daire Başkanlığı NATO Strateji Şube Müdürlüğü Ve Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

Bekir Kalyoncu, 1997 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Kalyoncu, Tuğgeneral rütbesi ile Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı Ve Mons/Belçika'da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı (Shape) Plan Harekat Daire Başkanlığı görevlerinde bulunarak, 2001 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanlığı ve Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı görevlerini yürüterek, 2005 yılında Korgeneralliğe terfi etti.

Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Harekat Başkanlığı ve 7'nci Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunan Kalyoncu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 21 Şubat 2008'de başlattığı Güneş Harekatı'nın sorumlu komutanlığını yaptı. 2009 Yüksek Askeri Şura'sında Orgeneralliğe terfi etti ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı'na atandı. İngilizce bilen Orgeneral Kalyoncu bir çocuk babası.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.