KADIN ÜZERİNDEN SİYASİ RANT ARAYIŞINDAN VAZGEÇİN
SAKARYA BAROSU KADIN HAKLARI MERKEZİ BAŞKANI AV. REYHAN ŞAHİN’DEN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI 

Av. Reyhan Şahin yaptığı basın açıklamasında pek çok dünya ülkesinden önce sosyal ve siyasal haklarına kavuşan Türk Kadınının bugün en doğal hakkı olan yaşam hakkı için mücadele etme noktasında olduğunu belirtti. Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önlemesi için en kısa sürede radikal önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Av. Reyhan Şahin bunu sadece kağıt üzerinde kalmayıp işlerliğinin sağlanması konusunda toplum bilincinin oluşturulması gerektiği ifade etti.


CUMHURİYETİN BİZE TANIMIŞ OLDUĞU İNSANCA EŞİTÇE YAŞAMA HAKKI

“Toplumda kadın ve erkek eşitliği temelinde eğitim seferberliği başlatılmalıdır. Karar alma mekanizmalarında kadın temsilci kotası uygulanmak sureti ile kadınlarımızın siyasette ve bürokraside erkeklerle eşit şekilde temsili sağlanmalıdır.” diyen Av. Şahin “Cumhuriyetin bize tanımış olduğu insanca ve eşitçe yaşama hakkını en az erkekler kadar kullanacağımız güne kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.” diyerek sözlerine devam etti. 


Av. Reyhan Şahin’in paylaşmış olduğu basın açıklamasının tamamı şu şekilde:
 
EŞİTSİZLİĞE KARŞI EL ELE VERDİĞİMİZ GÜN 


Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Kadınlar 8 Mart’ ı eşitsizliğe, ayrımcılığa, sömürüye karşı durmak, emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkmak, tepkisizliği, boyun eğmişliği aşmak, örgütlenmek isteklerini dile getirmek için el ele verdikleri gündür. Bizler ki, Anadolu da kurtuluş mücadelesi vermiş, Ulu Önder Atatürk tarafından bir çok dünya kadınından çok daha önce siyasal ve sosyal haklarla taçlandırılmış bir ulusun kadınlarıyız. Ancak bugün geldiğimiz noktada tüm insanların en doğal hakkı olan yaşam hakkımız için mücadele etmek zorunda bırakılıyoruz.


KADIN ÜZERİNDEN SİYASİ RANT ARAYIŞINDAN VAZGEÇİN 


Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önlenmesi için ivedi ve radikal bir takım önlemlerin alınması gerekliliğini yeniliyoruz. Ancak bu önlemlerden kastımız sadece kağıt üzerinde kalan mevzuat değişiklikleri gibi sığ bir beklenti olmayıp yasalara işlerlik kazandıracak olan toplum eğitimi ve bunun sonucunda da oluşacak toplum bilincidir. Biz, kızlı erkekli okumayı tahrik sayan, kadın erkek eşitliğini reddeden, kadınların sokağa çıkmasını edepsizlik sayan, dini yanlış yorumlayıp bir de bunu siyasete alet eden, kadını eve kapatan, eğitim ve gelişimini engelleyen zihniyetlerin değişmediği sürece kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önüne geçileceğine inanmıyoruz. Kadını eve kapatarak hiçbir erkeği namuslu hale getiremezsiniz. Bu zihniyetlerden uzaklaşılarak kadın üzerinden yapılan tartışmalardan, kadın üzerinden yapılan siyasi rant arayışından artık vazgeçilmelidir. Kamu gücünü elinde bulunduranların kadınlar ve hakları üzerinden suni gündem yaratmaları suça eğimli kimselere cesaret vermekten başka bir şey değildir. 


SİYASET VE BÜROKRASİDE EŞİT TEMSİL SAĞLANMALI 


Artık şiddetin sonuçlarının yanında şiddetin önlenmesi için de yasal tedbirler arttırılmalıdır. Toplumda kadın ve erkek eşitliği temelinde eğitim seferberliği başlatılmalıdır. Karar alma mekanizmalarında kadın temsilci kotası uygulanmak sureti ile kadınlarımızın siyasette ve bürokraside erkeklerle eşit şekilde temsili sağlanmalıdır. 


KADIN HAKLARIMIZIN TEMELİ LAİK CUMHURİYET 


Herkesçe de bilindiği gibi şiddetin iki tarafı yoktur. Seyirci kalan her birey şiddete bizzat taraf olur. Bizler TÜBAKKOM kadınları olarak bu şiddet ve ayrımcılığa taraf olmamak adına ve Atatürk’ ün ve O’nun getirdiği Cumhuriyetin bize tanımış olduğu insanca ve eşitçe yaşama hakkını en az erkekler kadar kullanacağımız güne kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, özgürlüklerin kısıtlanmadığı, eşitliğin mutlak olduğu, barış ve huzur içerisinde olan bir Türkiye umuduyla kadın haklarımızın temeli olan Laik Cumhuriyetimize , Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ e ve onun ilkelerine olan bağlılığımızı yineleriz. 

Av. Reyhan Şahin 
Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı


hukukihaber.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.